Enerad
Porównaj oferty

Co dalej z cenami ciepła systemowego?

Z końcem tego roku wygasa ochrona taryf dla odbiorców ciepła, wprowadzona w celu zabezpieczenia konsumentów przed gwałtownym wzrostem cen. Oznacza to, że spora część Polaków może spodziewać się wyższych opłat za ogrzewanie w nadchodzącym sezonie grzewczym. Rząd w reakcji na wzrost cen ciepła wprowadził mechanizm ograniczający podwyżki dla klientów do 40% w stosunku do wysokości opłat na koniec września ubiegłego roku, z rekompensatami dla ciepłowni. Niestety nadal nie wiadomo, czy w przyszłym roku odbiorcy ciepła również skorzystają z preferencyjnych stawek.

co dalej z cenami ciepła systemowego

Ograniczone ceny ciepła

By nieco ustabilizować rynek, odgórnie wprowadzono mechanizmy wyznaczania cen ciepła przez przedsiębiorstwa ciepłownicze. Każde z nich samodzielnie wybiera najkorzystniejszy system rozliczeń, które musi zatwierdzić prezes URE.

Dotychczas cena ciepła pobierana od klienta, bez kosztów dystrybucji, nie mogła być wyższa niż:

  • 150,95 zł/GJ dla źródeł gazowych i olejowych;
  • 103,82 zł/GJ dla pozostałych źródeł.

Po zmianach cena ciepła z rekompensatą, nie może być wyższa niż 150,95 zł/GJ i 103,82 zł/GJ, jednak oprócz kosztów produkcji ciepła zawiera również koszty jego dystrybucji.

Kluczowa transformacja sektora ciepłowniczego

Długoterminową odpowiedzią na te wyzwania jest transformacja sektora ciepłowniczego w kierunku ekologicznych źródeł energii. Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, podkreślił, że utrzymanie stałych dostaw i rozsądnych cen ciepła będą możliwe jedynie dzięki takiej zmianie. Niemniej bieżące kłopoty finansowe ciepłowni komplikują zdobywanie środków na inwestycje. W 2021 r. rentowność branży ciepłowniczej wyniosła minus 5,78 proc. (w 2021 r. branża zanotowała 1,5 mld zł straty). Dane za 2022 r. nie są jeszcze znane.

rentowność przedsiębiorstw ciepłowniczych
Źródło: Opracowanie własne URE

W Polsce wielkoskalowe systemy ciepłownicze dostarczają energię dla ponad 40% gospodarstw domowych, czyli około 6 mln rodzin. W skali Unii Europejskiej sektor ciepłowniczy odpowiada za ponad połowę całkowitego zużycia energii brutto. Polska jest ważnym graczem na tym rynku.

Ekstremalnie różne ceny

Niestety dalej nie wiadomo, czy rząd „zamrozi” ceny energii cieplnej na dłużej niż do końca 2023 r. Jeśli nie, odbiorcy będą musieli zapłacić pełną kwotę, a ta może mocno różnić się w zależności od paliwa, na którym pracuje ciepłownia oraz kosztów produkcji. Ich rozpiętość sięga od 60 zł/GJ do nawet 180 zł/GJ.

Warto dodać, że dziś węgiel z importu jest tańszy od węgla z kopalń Polskiej Grupy Górniczej. Przeciętne ceny wynoszą odpowiednio ok. 700 zł/t i 858 zł/t. W ubiegłym roku w związku z wprowadzeniem embarga na węgiel z Rosji, ciepłownicy dostawali oferty sięgające nawet 1.800 zł za tonę.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

Rusza strategiczna debata o przyszłości energetyki wiatrowej. Konferencja PSEW2025 w czerwcu

Rusza strategiczna debata o przyszłości energetyki wiatrowej. Konferencja PSEW2025 w czerwcu

Energetyka wiatrowa jako siła napędowa polskiej gospodarki? Eksperci, politycy i liderzy rynku spotkają się na jubileuszowej 20. Konferencji PSEW2025 w Świnoujściu, by wspólnie odpowiedzieć na to pytanie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 10–12 czerwca i ma być jednym z najważniejszych punktów debaty o transformacji energetycznej oraz roli Polski w kształtowaniu zielonej Europy.

23.04.2025
OZE Wiadomości z rynku
Deep Fission: mikroreaktory SMR, które zmieszczą się w odwiertach jak po ropie

Deep Fission: mikroreaktory SMR, które zmieszczą się w odwiertach jak po ropie

Deep Fission proponuje nowatorskie podejście do energetyki jądrowej – zakopane na głębokości jednej mili (ok. 1,6 km) mikroreaktory SMR mają produkować 15 MW energii każdy. Dzięki wykorzystaniu sprawdzonych technologii PWR oraz minimalizacji kosztów infrastrukturalnych, firma chce dostarczać skalowalną, bezpieczną i bezemisyjną energię dla dużych miast, baz wojskowych oraz centrów danych.

23.04.2025
Energia elektryczna Technologia Wiadomości z rynku
Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo

Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo

Haven Energy uruchomiła program, który umożliwia właścicielom domów o niskich dochodach w Kalifornii darmową instalację paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Wszystko dzięki wsparciu stanowego programu SGIP RSSE.

23.04.2025
Dofinansowania Wiadomości z rynku
Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem

Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem

Rumia dołącza do pilotażowego projektu „inteligentnej metropolii”, który ma przyspieszyć rozwój miast poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii i analizy danych. Współpraca z Politechniką Gdańską ma poprawić m.in. zarządzanie energią, transportem i planowaniem przestrzennym.

23.04.2025
Efektywność energetyczna Technologia Wiadomości z rynku
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.

22.04.2025
Efektywność energetyczna Narzędzia Wiadomości z rynku
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.

22.04.2025
Elektromobilność Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły