Enerad
Porównaj oferty

CORAB ENERGY STORAGE – nowy gracz na rynku magazynów energii w grupie Michała Sołowowa

CORAB S.A., spółka należąca do grupy MSGalleon Michała Sołowowa, ogłosiła powołanie nowego podmiotu – CORAB ENERGY STORAGE sp. z o.o. Firma ta ma zająć kluczową pozycję na rynku wielkoskalowych magazynów energii w Polsce, dzięki połączeniu zasobów i doświadczenia firm COMMENER i MY-SOFT.

nowa firma na rynku wielkoskalowych magazynów energii

COMMENER i MY-SOFT łączą siły pod szyldem CORAB ENERGY STORAGE

Transakcja polegała na przekształceniu i dokapitalizowaniu spółki COMMENER przez CORAB S.A. oraz fuzji z MY-SOFT. W wyniku tych działań powstała nowa spółka – CORAB ENERGY STORAGE sp. z o.o. CORAB S.A. Dzięki temu CORAB ENERGY STORAGE zyskał dostęp do technologii, doświadczenia i patentów obu firm, które specjalizują się w magazynowaniu energii i elektronice przemysłowej.

Kilka słów o COMMENER

Jeśli chodzi o spółkę COMMENER to powstała ona w 2012 roku. Jak wynika z informacji dostępnych na stronie www.commener.com, firma skupiała się na dostarczaniu rozwiązań z obszaru zarządzania, przetwarzania oraz magazynowania energii dla odbiorców z rynku OZE, elektromobilności czy telekomunikacji.

Według danych ze sprawozdań, przychody firmy w dwóch ostatnich latach nie przekraczały 100 tysięcy złotych.

Rok20222023
Przychody83 848 zł51 045 zł
Koszty83 137,68 zł50 329,54 zł
Zysk/Strata netto884,87 zł177,34 zł

Jest to więc raczej wehikuł używany na potrzeby własne dotychczasowych udziałowców niż znaczący rynkowy gracz.

Firma MY-SOFT

MY-SOFT Sp. z o.o. działa od 1992 roku, oferując szeroki wachlarz rozwiązań dla przemysłu – od systemów sterowania i urządzeń pomiarowych po elektronikę przemysłową i oświetlenie przeszkodowe. Jak wynika z informacji dostępnych na stronie http://www.mysoft.com.pl/index.html MY-SOFT posiada własne zaplecze techniczne i badawcze, co pozwala na rozwój unikalnych technologii, w tym w dziedzinie magazynowania energii. W portfolio spółki znajdują się projekty magazynów energii i autonomicznych systemów zasilania, które wspierają infrastrukturę telekomunikacyjną i meteorologiczną.

Wyniki finansowe firmy za ostatnie lata wyglądają następująco:

Rok20222023
Przychody3 210 676,26 zł3 576 041,21 zł
Koszty3 162 062,71 zł2 417 550,85 zł
Zysk/Strata netto-1 151 136,51 zł243 963,50 zł

CORAB ENERGY STORAGE – ambitne plany dla rynku magazynów energii

Nowo powstała CORAB ENERGY STORAGE sp. z o.o. skoncentruje się na projektowaniu, produkcji, dostawach i instalacji zaawansowanych polskich systemów magazynów energii, które będą wspierać stabilność krajowej sieci elektroenergetycznej i umożliwiać dalszy rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE). W ofercie znajdą się rozwiązania oparte na autorskich systemach zarządzania baterią (BMS) i energią (EMS), wzbogacone o warstwę cyberbezpieczeństwa. Dzięki temu CORAB ENERGY STORAGE będzie dostarczać innowacyjne, bezpieczne i dostosowane do lokalnych potrzeb rozwiązania.

W zespole CORAB ENERGY STORAGE znaleźli się uznani specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w branży:

  • Marek Dmowski – współwłaściciel MY-SOFT, specjalista w dziedzinie automatyki i systemów sterowania, szczególnie w zakresie rozwiązań dla trakcji kolejowej. Od ponad 30 lat rozwija swoją wiedzę m.in. w Instytucie Kolejnictwa.
  • Radosław Gutowski – właściciel COMMENER oraz przewodniczący Polskiego Komitetu Elektromobilności SEP. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w branży bateryjnej, zdobyte w takich firmach jak Wamtechnik i Impact Clean Power Technology.
  • Krzysztof Strukowicz – współwłaściciel MY-SOFT oraz prezes Polskiej Izby Magazynowania Energii i Elektromobilności. Zajmuje się projektowaniem magazynów energii od ponad 30 lat.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły