CSIRE: PSE podsumowują działania w marcu 2025
Marzec 2025 przyniósł kolejne istotne postępy w pracach nad wdrożeniem Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE). Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały o zmianach w środowisku testowym, przebiegu spotkań grup roboczych, postępach w szkoleniach oraz aktualizacjach dokumentacyjnych.

Dostosowanie środowiska testowego CSIRE
W odpowiedzi na zgłoszenia użytkowników, środowisko testowe CSIRE zostało w marcu dostosowane do ich bieżących potrzeb. Zwiększono dostępność dla dużych podmiotów oraz umożliwiono testowanie dodatkowych ról rynkowych. Rejestracja chętnych do udziału w testach potrwa do 30 kwietnia 2025 r.
Zobacz również:
- OIRE, CSIRE – co to? Od kiedy ruszy system?
- Nowa wersja Planu wdrożenia CSIRE – aktualizacja od OIRE (21.02.2025)
- Ruszyło środowisko testowe CSIRE
- Axpo Polska zakończyła testy integracji z CSIRE
- URE zatwierdziło zmiany w IRiESD wielkiej piątki. CSIRE coraz bliżej
Prace grup roboczych
W marcu odbyło się kilka spotkań w ramach współpracy z grupami roboczymi:
- 10 marca – spotkanie Grupy ds. danych pomiarowych, na którym omówiono zagadnienia dotyczące Technicznych Standardów Komunikacji Biznesowej (TSKB) oraz Standardów Wymiany Informacji (SWI).
- 3, 12 i 21 marca – wspólne obrady Grup ds. migracji i ds. wdrożenia PRE, poświęcone funkcjonowaniu detalicznego rynku energii w okresie przejściowym między migracją a przyłączeniem podmiotów do CSIRE.
Materiały ze spotkań dostępne są w zakładce „Współpraca z Grupami roboczymi” na stronie PSE.
Szkolenia dla uczestników rynku
21 marca odbyło się szkolenie z zakresu certyfikacji systemów IT, w ramach zadania S3.17 z Planu wdrożenia CSIRE. Wzięli w nim udział reprezentanci profesjonalnych i uprawnionych uczestników rynku, w tym Nadawców Fizycznych. Plan szkoleń oraz materiały z warsztatów są dostępne w sekcji „Szkolenia i warsztaty” na stronie PSE.
Aktualizacje w dokumentacji
- Do 22 kwietnia trwają konsultacje projektu Karty aktualizacji nr CC/04/2025 IRiESP-OIRE.
- PSE opublikowały raport z wniosków dotyczących zmian w Standardach Wymiany Informacji i TSKB.
- Udostępniono scenariusze testów certyfikacyjnych w wersji wdrożonej do Systemu Certyfikacji CSIRE. Obowiązują one od 31 marca 2025 r.
Źródło: PSE.
Może Cię również zainteresować
Chiny rewolucjonizują bezpieczeństwo baterii EV. Niektórzy skorzystają, innych czekają problemy finansowe
Dr Kai-Philipp Kairies, CEO ACCURE Battery Intelligence, podkreśla, że nowy chiński standard GB38031-2025 może nie tylko zmienić zasady bezpieczeństwa w samych Chinach, ale także wpłynąć globalnie – od polityk krajowych po inwestycje w laboratoria testowe i strategie producentów. Kluczową zmianą jest wymóg, by baterie EV wytrzymały aż 120 minut po zjawisku termicznego rozbiegania – dotąd wystarczyło 5 minut.
Jak mikrouszczelnienia ratują wodór? Freudenberg zdradza szczegóły
Freudenberg Sealing Technologies prezentuje zaawansowane technologicznie uszczelnienia do elektrolizerów, sprężarek, ogniw paliwowych i silników wodorowych. Firma podkreśla ich kluczową rolę w budowie bezpiecznej i wydajnej infrastruktury wodorowej.
XPENG X9 ładuje 405 km w 10 minut. Nowy elektryk z AI będzie w Europie pod koniec 2025 r.
XPENG zaprezentował nowy elektryczny model MPV – X9 2025. Pojazd wyróżnia się ultraszybkim ładowaniem, systemem autonomicznej jazdy Turing AI i luksusowym wyposażeniem wnętrza. To pierwszy model marki z tymi funkcjami w standardzie.
Volkswagen stawia na AI w Chinach, gdzie sztuczna inteligencja króluje na drogach
Volkswagen Group wprowadza na rynek chiński nowy system wspomagania kierowcy oparty na sztucznej inteligencji. Rozwiązanie zaprojektowano specjalnie pod wymagające warunki ruchu drogowego w Chinach. Grupa wzmacnia tym samym swoje zaangażowanie w strategię „In China, for China” i dołącza do grona firm, które rozwijają zaawansowane systemy AI w segmencie pojazdów elektrycznych.
Rekordowy wzrost mocy OZE w 2024 roku. 5 kluczowych faktów w raporcie IRENA
Według najnowszego raportu IRENA, w 2024 roku globalna moc odnawialnych źródeł energii wzrosła o rekordowe 585 GW. Aż 92% nowej mocy zainstalowanej na świecie pochodziło z OZE. Organizacja wskazuje 5 najważniejszych faktów dotyczących odnawialnych źródeł energii w minionym roku.
LONGi bije kolejne rekordy PV. 34,85% sprawności ogniwa tandemowego (perowskit-krzem)
Chińska firma LONGi ustanowiła nowy światowy rekord sprawności ogniwa tandemowego krzem-perowskit – 34,85%. Osiągnięcie to zostało potwierdzone przez amerykański instytut NREL. Firma poprawiła również sprawność ogniwa krzemowego HIBC do poziomu 27,81%.
Komentarze