Czterech brokerów ubezpieczeniowych wesprze budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zawarły umowy ramowe z czterema firmami brokerskimi: Aon Polska, GrECo Polska, Marsh i Smartt Re. To kolejny krok w kierunku realizacji projektu budowy elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.

PEJ wybrały partnerów do ubezpieczeń kluczowego projektu
Polskie Elektrownie Jądrowe, inwestor odpowiedzialny za budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, ogłosiły wybór czterech firm brokerskich. Aon Polska, GrECo Polska, Marsh oraz Smartt Re będą wspierać PEJ w zakresie kompleksowej obsługi ubezpieczeniowej, obejmującej zarówno codzienne potrzeby spółki, jak i kluczowe polisy dla projektu jądrowego w gminie Choczewo.
Z każdą z firm zawarto umowę ramową, która umożliwi elastyczny wybór brokera w zależności od specyfiki poszczególnych ubezpieczeń.
Ubezpieczenia sterowane przez inwestora
PEJ wdraża tzw. Owner Controlled Insurance Program (OCIP), który pozwala inwestorowi na samodzielne zawieranie umów ubezpieczeniowych. To rozwiązanie umożliwia lepszą kontrolę nad kosztami oraz efektywniejsze wykorzystanie zasobów dostępnych na krajowym rynku.
– Mamy do czynienia z pierwszym w Polsce projektem energetycznym tego typu, nie tylko pod względem rodzaju inwestycji, ale też wartości i terminu realizacji – podkreśla Wojciech Rosiński, dyrektor pionu finansowego PEJ.
Pierwsze polisy już na etapie umowy EPC
Pierwsze umowy ubezpieczeniowe zostaną zawarte w związku z przygotowaniami do podpisania kontraktu EPC (Engineering, Procurement and Construction). Będą dotyczyły odpowiedzialności cywilnej ogólnej oraz odpowiedzialności zawodowej projektanta.
W miarę postępu inwestycji planowane jest zawieranie kolejnych polis obejmujących różne etapy budowy i eksploatacji elektrowni.
- Zatrudnienie w PEJ rośnie, a prace nad elektrownią jądrową na Pomorzu bez opóźnień w kluczowym zakresie
- Polskie firmy w energetyce jądrowej – Westinghouse potwierdza gotowość do współpracy
- PEJ i Westinghouse-Bechtel podpisali kluczową umowę na budowę elektrowni jądrowej w Polsce
Źródło: PAP, PEJ
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze