Cztery wielkoskalowe pompy ciepła z akumulatorem na 16 pięter staną w Gdańsku
Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Gdańsku stawia na innowacyjne rozwiązania w postaci wielkoskalowych pomp ciepła oraz jednego z największych w Polsce akumulatorów ciepła. Akumulator ma pojemność cieplną mniej więcej odpowiadającą dobowemu zapotrzebowaniu sieci w Gdańsku, czyli ok. 2 tys. MWh. Inwestycja za ok. 1,2 mld zł ma na celu zastąpienie tradycyjnych, węglowych rozwiązań bardziej ekologicznymi technologiami. Dzięki akumulatorowi praca elektrociepłowni będzie bardziej zrównoważona w ciągu dnia, co zredukuje spalanie paliwa w kotłach i zmniejszy o prawie 300 tys. ton rocznie emisję dwutlenku węgla. Szacunki wskazują, że dzięki takim rozwiązaniom zużycie oleju lekkiego spadnie o 4 tys. ton, a paliwa węglowego o jedną czwartą.

Akumulator wysoki na 16 pięter
W Elektrociepłowni Gdańskiej zastosowane zostaną m.in. kotły elektrodowe oraz cztery duże pompy ciepła o sumarycznej mocy cieplnej 80 MW. Dla nich dolnym źródłem ciepła będzie Martwa Wisła. Uzupełnieniem instalacji będzie akumulator ciepła o imponujących rozmiarach – 60 m wysokości i 30 m średnicy. Woda w zbiorniku będzie utrzymywana na stałym poziomie i w temperaturze 98 stopni Celsjusza. Zadaniem akumulatora jest gromadzenie nadmiaru ciepła oraz uwalnianie go w razie potrzeby. Wnętrze tego zbiornika, porównywalnego z wielkością 16-piętrowego budynku, będzie w stanie przyjąć równowartość wody dla dziesięciu basenów olimpijskich, czyli 35 mln litrów.
Podczas ładowania akumulatora do górnej części zbiornika podawana jest gorąca woda, a z dolnej części pobierana jest woda zimna. Rozładowanie odbywa się poprzez wprowadzanie schłodzonej wody do dolnej części zbiornika i odbiór gorącej wody z górnej.
Modernizacja potrwa kilka lat
Jak zauważył Karol Rabenda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych:
Realizowana w Gdańsku inwestycja, podobnie jak inne prowadzone w całym kraju, zwiększają bezpieczeństwo cieplne mieszkańców i znacząco ograniczają wpływ na środowisko naturalne z korzyścią dla mieszkańców.
Za sprawą inwestycji, efektywność miejskiej sieci ciepłowniczej poprawi się i zostanie dostosowana do unijnych standardów. Jednak na to przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Elektrociepłownia w Gdańsku będzie mogła pochwalić się jednym z najnowocześniejszych systemów ciepłowniczych w kraju, odpowiadającym wytycznym UE, dopiero za kilka lat. Prace modernizacyjne mają zostać zakończone do 2028 r.
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze