Czujnik z fotowoltaiką ostrzeże przed pożarem lasu
Według Światowej Organizacji Zdrowia między 1998 a 2017 r. pożary lasów i działalność wulkaniczna odcisnęły piętno na 6,2 mln ludzi na świecie. Emisje z pożarów są jednym z elementów odpowiadających za cieplejszy i bardziej suchy klimat, a to skutkuje… zwiększoną liczbą pożarów. To błędne koło. Firma Dryad Networks twierdzi, że wie, jak sobie z tym poradzić. Firma Dryad Networks opracowała urządzenie zasilane fotowoltaiką, w którym energia jest magazynowana w superkondensatorach i które może działać bezobsługowo do 15 lat. Czujniki są przeznaczone do obserwowania zmienności składu powietrza, co pozwala im na rozpoznawanie nawet najdrobniejszych ilości gazów wskazujących na początek pożaru.

Innowacyjne rozwiązanie od Dryad Networks
Dryad Networks przedstawiła czujnik Silvanet Wildfire Sensor oparty na sztucznej inteligencji. Jego wymiary to 19 cm na 8,2 cm z panelem słonecznym o wymiarach 6 na 6 cm na powierzchni. W odróżnieniu od klasycznych systemów detekcji, które często aktywują się dopiero w momencie pojawienia się płomieni, system rozpoznaje pożary jeszcze wcześniej. Decyzja o magazynowaniu energii w superkondensatorach, a nie w tradycyjnych akumulatorach litowo-jonowych, zmniejsza ryzyko potencjalnych pożarów związanych z akumulatorami.
Te małe urządzenia mierzące temperaturę, wilgotność, ciśnienie oraz inne gazy są montowane na drzewach na wysokości ok. 3 m. Inteligentne algorytmy minimalizują liczbę fałszywych alarmów. Te czujniki łączą się z centralną bramą, która jest w stanie obsłużyć nawet 100 sond. Przesyłanie danych z urządzenia do ratowników jest możliwe za pośrednictwem bezprzewodowej transmisji danych LoRaWan.
Czujnik jest elementem składowym kompletnego rozwiązania monitorującego – tzw. Silvanet Suite. W jego skład, oprócz czujnika wchodzi bramka komunikacyjna Mesh Gateway (również zasilana z pomocą modułu fotowoltaicznego, o wymiarach 50 cm x 25 cm) oraz platforma danych oparta na chmurze.
Potencjał i przyszłość technologii
Dane z Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska wskazują, że w przypadku, gdy globalna temperatura wzrośnie o 2°C, to spalonych terenów będzie nawet o 62% więcej. Przy wzroście temperatury o 3°C to już 97%! Poza tym, jak tłumaczy dyrektor generalny Dryad Networks, Carsten Brinkschulte, pożary to poważny emitent dwutlenku węgla na świecie.
Firma szacuje, że wdrożenie 120 mln czujników Silvanet Wildfire Sensor do końca obecnej dekady mogłoby uratować 3,9 mln ha lasów i zmniejszyć emisję CO2 o 1,7 mld ton.
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze