Enerad
Porównaj oferty

„Czyste Powietrze dla powodzian” przedłużone do 30 listopada 2025 roku

Nabór do programu „Czyste Powietrze dla powodzian” został przedłużony do końca listopada 2025 roku. Początkowo wnioski można było składać do 31 marca, jednak niskie zainteresowanie skłoniło rząd do wydłużenia terminu. Do tej pory złożono jedynie 200 wniosków na łączną kwotę około 10 milionów złotych, co stanowi zaledwie 3,3% całkowitego budżetu programu wynoszącego 300 milionów złotych.

przedłużony nabór do Czystego Powietrza

Więcej czasu dla powodzian

Prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak zapowiedziała, że wnioski do Czystego Powietrza dla powodzian będzie można składać do 30 listopada 2025 roku. Dodatkowo szefowa NFOŚiGW poinformowała, że program będzie mocniej promowany wśród osób dotkniętych żywiołem. Pomóc mają m.in. lokalne media i doradcy energetyczni.

Dla kogo jest „Czyste Powietrze dla powodzian”?

Program skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli budynków uszkodzonych w wyniku powodzi. O dofinansowanie mogą ubiegać się mieszkańcy czterech województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego i śląskiego.

Aby zakwalifikować się do wsparcia, budynek musi być uszkodzony co najmniej w 5% – według szacunków gminy. Pomoc nie obejmuje jednak domów, które już wcześniej otrzymały dotację w ramach standardowego programu „Czyste Powietrze”.

Jeśli dużo tych mieszkańców skorzystało z pieniędzy rządowych, które były na odbudowę domów, kupiło nowe źródło ciepła czy też przeprowadziło termomodernizację, to teraz drugi raz na to samo nie może do nas wystąpić. To też powoduje, że niektórzy nie załapią się w tym programie. – podkreślił Robert Gajda, wiceprezes NFOŚiGW.

Ile można otrzymać?

Maksymalna kwota wsparcia wynosi 136 200 zł. Dofinansowanie obejmuje:

  • audyty energetyczne,
  • wymianę źródeł ciepła,
  • termomodernizację budynku,
  • instalację fotowoltaiki.

Dofinansowanie można łączyć z innymi formami pomocy, np. zasiłkiem celowym dla powodzian, ale suma wsparcia nie może przekroczyć 100% kosztów inwestycji. Wprowadzone limity kosztów mają zapobiec zawyżaniu cen przez wykonawców.

Jak i do kiedy składać wnioski?

Nabór do Czystego Powietrza dla powodzian rozpoczął się 12 grudnia 2024 roku i potrwa do końca listopada 2025 roku lub do wyczerpania budżetu. Wnioski należy składać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska właściwych dla miejsca zamieszkania.

Decyzja o przyznaniu wsparcia zapada w ciągu 14 dni, a środki wypłacane są w terminie 14 dni od zatwierdzenia wniosku o płatność.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

Instalacja fundamentu dla największej farmy wiatrowej ScottishPower

Instalacja fundamentu dla największej farmy wiatrowej ScottishPower

Rozpoczęła się budowa morskiej farmy wiatrowej East Anglia THREE o mocy 1,4 GW. Pierwszy fundament – największy w Europie zainstalowany z wykorzystaniem jack-up vessel – właśnie trafił na dno Morza Północnego.

25.04.2025
OZE Wiadomości z rynku
Technique Solaire buduje aż 341 instalacji PV w Europie za 302 mln euro

Technique Solaire buduje aż 341 instalacji PV w Europie za 302 mln euro

Francuska firma, Technique Solaire ogłosiła pozyskanie rekordowych w swojej historii środków w wysokości 302 mln euro. Posłużą one do realizacji 341 projektów fotowoltaicznych w trzech krajach Europy o łącznej mocy 240 MWp. Spółka kontynuuje dynamiczną ekspansję, równocześnie wspierając fundusz Synergie Renouvelable.

25.04.2025
Fotowoltaika Wiadomości z rynku
Magazyn energii spłonął po 2 tygodniach. Znamy winnego pożaru w Niemczech

Magazyn energii spłonął po 2 tygodniach. Znamy winnego pożaru w Niemczech

W Neuenhaus w Dolnej Saksonii doszło do pożaru domu jednorodzinnego z powodu zapłonu przydomowego magazynu energii. Choć początkowo podejrzewano baterie litowo-żelazowo-fosforanowe, producent wykluczył je jako źródło ognia. Winę poniosło połączenie kilku usterek technicznych.

25.04.2025
Fotowoltaika Wiadomości z rynku
ORLEN na EKG 2025: gaz filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski

ORLEN na EKG 2025: gaz filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski

ORLEN zapowiada inwestycje rzędu 380 mld zł w polską energetykę do 2035 roku. Kluczową rolę w transformacji ma odegrać gaz, który – według prezesa koncernu Ireneusza Fąfary – będzie gwarantem bezpieczeństwa energetycznego państwa przynajmniej do 2050 roku.

25.04.2025
Gaz i wodór Wiadomości z rynku
WindEurope: farmy wiatrowe będą wspierać służby w działaniach obronnych

WindEurope: farmy wiatrowe będą wspierać służby w działaniach obronnych

Rosnące zagrożenie atakami fizycznymi i cybernetycznymi na infrastrukturę energetyczną skłania Europę do działania. WindEurope podejmuje nowe współprace, by wzmocnić ochronę turbin wiatrowych. W grę wchodzi m.in. integracja systemów obronnych i energetycznych oraz zastosowanie nowoczesnych technologii cyberbezpieczeństwa.

25.04.2025
OZE Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
EHPA krytycznie o projekcie unijnych zasad pomocy publicznej dla zielonego przemysłu

EHPA krytycznie o projekcie unijnych zasad pomocy publicznej dla zielonego przemysłu

Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) opublikowało stanowisko wobec projektu unijnych wytycznych dotyczących pomocy publicznej dla czystego przemysłu Clean Industrial State Aid Framework (CISAF). Organizacja podkreśla, że obecna wersja dokumentu może utrudnić, zamiast przyspieszyć, rozwój kluczowych technologii dla dekarbonizacji przemysłu, w tym pomp ciepła.

25.04.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły