Enerad
Porównaj oferty

Dlaczego wybija korki – najczęstsze przyczyny!

Zdarza się, że gdy np. siedzimy przed telewizorem gaśnie światło i wyłączają się wszystkie sprzęty w mieszkaniu lub w jego części. Częstą przyczyną przerwy w dostawie prądu jest wybicie bezpiecznika na liczniku. Łatwo to naprawić, wystarczy przecież wcisnąć korek na swoje miejsce i znowu możemy korzystać z urządzeń elektrycznych w naszym domu. Zastanówmy się dlaczego wybija korki i czy ten problem może świadczyć o jakiejś awarii w naszej instalacji elektrycznej?

dlaczego wybija korki

Do czego służy korek?

Korki to potoczna nazwa bezpieczników elektrycznych, znajdują się one na wszystkich licznikach. W gospodarstwach domowych wykorzystuje się często bezpieczniki topikowe. Topik to nic innego jak przewodnik elektryczny, który nagrzewa się przez płynący w nim prąd elektryczny. Bezpieczniki porcelanowe czyli topikowe po przepaleniu należy wymienić na taki sam. W bezpiecznikach automatycznych, najczęściej wykorzystywanych w blokach, sprawa jest prostsza, wystarczy wcisnąć przycisk lub przesunąć niewielką dźwignię na swoje miejsce. Służą one jako zabezpieczenie sieci przed niepożądanymi zakłóceniami. Stwierdzenie wybija korki oznacza po prostu, że bezpiecznik wyłączył się z powodu zbyt wysokiego obciążenia naszej sieci elektrycznej.

Dlaczego wybija korki?

Do najbardziej powszechnych powodów należy przeciążenie sieci, zbyt wieloma pracującymi jednocześnie urządzeniami elektrycznymi. Szczególnie gdy w jednej chwili włączamy sprzęty zaliczane do tych największych pożeraczy prądu. W takiej sytuacji poziom mocy przewyższa tą, jaka jest nam przypisana zgodnie z umową o dystrybucję prądu do naszego domu. Mówiąc prościej, zużywamy więcej, niż zwykle i obciąża to zbytnio sieć. Gdy dochodzi do przeciążenia wybija korki, po to by uchronić przewody przed przegrzaniem i nas przed pożarem.

Jeśli zerkniemy do umowy z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej możemy sprawdzić, z jakiego poziomu mocy możemy korzystać. Moc nie jest ustalana indywidualnie, tylko szacowana. Dla gospodarstw domowych wynosi zwykle 3,3 kW. Jeśli nasze urządzenia pracujące w jednym momencie pobierają większą moc, wtedy dochodzi do wybicia bezpiecznika na liczniku.

Jeśli wcale nie dochodzi do obciążenia sieci i w domu nie pracuje więcej urządzeń, niż zwykle, warto sprawdzić czy nie doszło do awarii jednego ze sprzętów. Odłączmy urządzenie, które może nie działać prawidłowo, włączmy bezpieczniki następnie spróbujmy uruchomić sprzęt ponownie. W ten sposób sprawdzimy, czy rzeczywiście wina leży po stronie uszkodzonego sprzętu.

Kolejną ewentualną przyczyną wybijania korków może być awaria całej sieci elektrycznej. To najgorszy z możliwych scenariuszy. Może to z naszej winy doszło do awarii, w ścianach znajdują się przewody i nawet niewinne z pozoru zawieszenie lustra w łazience lub zawilgocenie ścian, może doprowadzić do uszkodzenia instalacji. Sami pod żadnym pozorem nie możemy brać się za próbę usunięcia awarii sieci! Sytuacja wymaga oceny specjalisty i naprawy przez wyspecjalizowanego elektryka. Majstrowanie przy elektryczności może skończyć się tragicznie, pamiętajmy o tym i nigdy nie podejmujmy się próby naprawy na własną rękę!

Czy możemy bagatelizować wybijanie korków?

Sprawa tylko z pozoru wydaje się błaha. Czasem nie myśląc dlaczego tak się dzieje, automatycznie włączamy bezpiecznik, żeby jak najszybciej móc wrócić do przerwanej pracy. Często o tym zapominamy, ale zanim podniesiemy wyłączniki na swoje miejsce, powinniśmy wyłączyć część urządzeń, która pracowała w chwili wybicia korków i dopiero potem włączyć bezpieczniki. Jednak zbyt duże obciążenie sieci może nieść ze sobą poważne konsekwencje i lepiej sprawdzić czy nie pracuje zbyt dużo urządzeń lub czy jakieś urządzenie nie jest uszkodzone. Jeśli sytuacja powtarza się zbyt często, może być to poważniejsza awaria, która będzie wymagała interwencji fachowca.

Co robić gdy wybija korki?

Jeśli zauważyliśmy, że korki wybija gdy pierzemy, zmywamy i w mieszkaniu pracuje kilka urządzeń na raz, to bezsprzecznie nasza sieć jest zbyt obciążona, w takiej sytuacji najlepiej zwrócić się do OSD i pomyśleć o zmianie warunków umowy o dystrybucję prądu. Oznacza to, że nasze gospodarstwo domowe wymaga zwiększenia ustalonego poziomu mocy. Najczęściej takie działanie, nie będzie wiązało się ze wzrostem wysokości naszych rachunków, czy też kosztów związanych ze zmianą warunków umowy. Jeśli zwiększamy moc w ramach granicy ustalonej przez moc przyłączeniową, nie poniesiemy dodatkowych kosztów.

Gdy przyczyna wybijania korków leży po stronie sprzętu, to najlepiej oddać urządzenie do serwisu. Może się okazać, że uszkodzenie można usunąć i sprzęt znowu będzie działał prawidłowo. Czasem urządzenie nie nadaje się już do użytku i konieczna będzie zmiana na nowy, co niestety obciąży nasz portfel.

Jeśli korki wybijane są regularnie, to nie unikniemy pomocy fachowca, który sprawdzi stan naszej instalacji elektrycznej. Być może jest ona zbyt stara i wymaga wymiany.

W przypadku poważniejszej awarii musimy powiadomić zakład energetyczny. Być może konieczne będzie sprawdzenie, czy nie doszło do jakiegoś uszkodzenia w sieci dystrybucyjnej.

Pewnie nieraz zdarzyło nam się zdenerwować w sytuacji gdy wybija korki, a my w tym momencie jesteśmy w trakcie ważnej pracy przy komputerze. Martwiąc się o niezapisany dokument, nie myślimy o tym, że korki są po to, by uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami przeciążenia. Z elektrycznością nie ma żartów. Przy przeciążeniu sieci może dojść do nadmiernego przegrzania przewodów i nawet pożaru. Dlatego zawsze powinniśmy reagować, szczególnie gdy sytuacja wybijania korków zdarza się w naszym domu zbyt często.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo

Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo

Haven Energy uruchomiła program, który umożliwia właścicielom domów o niskich dochodach w Kalifornii darmową instalację paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Wszystko dzięki wsparciu stanowego programu SGIP RSSE.

23.04.2025
Dofinansowania Wiadomości z rynku
Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem

Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem

Rumia dołącza do pilotażowego projektu „inteligentnej metropolii”, który ma przyspieszyć rozwój miast poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii i analizy danych. Współpraca z Politechniką Gdańską ma poprawić m.in. zarządzanie energią, transportem i planowaniem przestrzennym.

23.04.2025
Efektywność energetyczna Technologia Wiadomości z rynku
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.

22.04.2025
Efektywność energetyczna Narzędzia Wiadomości z rynku
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.

22.04.2025
Elektromobilność Technologia Wiadomości z rynku
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii

Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii

Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.

22.04.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW

Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW

Rhoss zaprezentował nową linię pomp ciepła EasyPACK ECO HT65. Urządzenia dostępne są w trzech wielkościach, oferują moc od około 75 do 100 kW i dostępne są w dwóch wersjach: wysokowydajnej oraz wyjątkowo cichej. Wyróżniają się zastosowaniem czynnika chłodniczego R454B o niskim GWP oraz zaawansowaną technologią sprężarek.

22.04.2025
Dla instalatorów Narzędzia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły