Enerad
Porównaj oferty

Dofinansowanie do stacji ładowania [2025]

Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat dofinansowań do stacji ładowania EV dla osób fizycznych, firm, rolników, a także wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Pamiętajcie, że środków na budowę stacji ładowania samochodów elektrycznych możecie też szukać w regionalnych programach dofinansowań. Więcej szczegółów na temat dostępnych form pomocy znajdziecie m.in. na stronach WFOŚiGW, urzędów miast, gmin, a także na stronach programów z funduszy europejskich.

Dofinansowanie do stacji ładowania

Dofinansowania do stacji ładowania dla domu

W 2025 roku nadal nie funkcjonują w Polsce systemowe dofinansowania do stacji ładowania samochodów elektrycznych dla gospodarstw domowych. Jeśli pojawią się dotacje na ten cel, poinformujemy Was na tej stronie.

Dofinansowanie do stacji ładowania dla firm, rolników, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

W 2025 roku, póki co nie ma otwartych naborów do ogólnopolskich programów dofinansowań do stacji ładowania dla firm, rolników, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Będziemy jednak monitorować sytuację i poinformujemy Was o dostępnych możliwościach na tej stronie.

Warto bowiem podkreślić, że niewykluczone, że już niedługo pojawią się regionalne programy wsparcia, finansowane ze środków Funduszy Europejskich dla Regionów na lata 2021 – 2027. W ramach działania FEDS.02.05 Instrumenty finansowe na OZE środki można będzie bowiem przeznaczyć m.in. na stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

Poprzednie dofinansowania do stacji ładowania samochodów elektrycznych

Jeszcze do niedawna wnioski można było składać w ramach programu o nazwie Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru. Dofinansowanie wypłacane było grantobiorcom w formie bezzwrotnych dotacji.

Na wsparcie mogli liczyć inwestorzy planujący instalację stacji ładowania o mocy nie mniejszej niż 22 kW, ale innej niż ogólnodostępna. Dofinansowania w tym naborze przewidziane były również dla budowy lub przebudowy stacji ogólnodostępnych DC o mocy nie mniejszej niż 50 kW i nie większej niż 150 kW (przebudowa stacji ma w tym kontekście skutkować wzrostem jej mocy do wskazanych wyżej wartości).

Wsparcie finansowe przewidziane było dla:

  • Przedsiębiorców,
  • Jednostek samorządu terytorialnego,
  • Wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni,
  • Rolników indywidualnych.

Pozostałe dotacje na OZE i poprawę efektywności energetycznej

Szukasz i porównujesz możliwe i dostępne formy dofinansowań? Sprawdź koniecznie stronę Dotacje OZE gdzie prezentujemy wszystkie najważniejsze i dostępne programy.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień technicznych i energetycznych Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta Stephena Kinga, gra w gry i śledzi trendy motoryzacyjne.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły