DuPont osiąga 100% zielonej energii w UE – ważny krok ku neutralności klimatycznej
DuPont ogłosił, że wszystkie jego zakłady w Unii Europejskiej są już zasilane w 100% energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych. To kluczowy etap w realizacji ambitnego planu firmy zakładającego osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

DuPont w pełni na zielonej energii w UE
DuPont poinformował, że jego 13 zakładów produkcyjnych w UE przeszło na całkowite zasilanie energią odnawialną. Osiągnięcie tego celu było możliwe dzięki połączeniu kilku rozwiązań – od instalacji własnych paneli fotowoltaicznych po zakup gwarancji pochodzenia energii (RECs), zarówno powiązanych z fizyczną dostawą (bundled), jak i niezależnych (unbundled).
Firma podkreśla, że to jedno z kluczowych działań w ramach jej strategii zrównoważonego rozwoju na lata 2020–2030 i kolejny krok na drodze do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku.
Członkostwo w RE100 i globalne zobowiązania
Już w 2021 roku DuPont dołączył do RE100 – globalnej inicjatywy, zrzeszającej firmy zobowiązujące się do korzystania wyłącznie z energii odnawialnej. Członkostwo w RE100 wiąże się z koniecznością transparentnego raportowania postępów i wdrażania konkretnych działań na rzecz transformacji energetycznej.
Alexa Dembek, Chief Technology & Sustainability Officer w DuPont, podkreśliła, że zmiany w Europie to część szerszej misji firmy: „Zasilanie naszych zakładów w UE wyłącznie zieloną energią to istotny krok w redukcji emisji i dekarbonizacji produkcji”.
Zielona energia sposobem na redukcję emisji
Zmiana źródła zasilania zakładów DuPont w UE oznacza wymierne korzyści dla klimatu – ograniczenie emisji związanych z energią elektryczną, która wciąż w wielu krajach pochodzi z paliw kopalnych. Inwestycje w OZE i zakup certyfikatów są obecnie najpopularniejszym sposobem firm na szybkie obniżenie śladu węglowego.
Zobacz również:- Japonia testuje pierwszy na świecie „zielony” offshore’owy data center zasilany w 100% OZE
- W Enerdze 50% prądu pochodzi z OZE
- Nowy wzór wniosku o zielone i błękitne świadectwa pochodzenia energii – obowiązuje od 1 kwietnia 2025 r.
Źródło: DuPont
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze