Dwa rachunki za prąd – dlaczego?
Dwie faktury za prąd zwykle mogą do nas trafić w jednym z dwóch przypadków. Pierwszy z nich, to sytuacja, gdy podpisaliśmy oddzielną umowę na sprzedaż energii z niezależnym sprzedawcą. Drugi wiąże się z prognozowaniem zużycia energii przez sprzedawcę. W artykule wyjaśniamy (prawie) wszystkie niuanse związane z dwiema fakturami za prąd.

Prognozowanie a dwa rachunki za prąd
Zacznijmy od najbardziej prawdopodobnej sytuacji, w której dwie faktury za prąd mogą wynikać z różnicy między prognozowanym a faktycznym zużyciem energii przez odbiorców.
Sprzedawcy energii stosują prognozy oparte na historycznym zużyciu i innych czynnikach, aby zapewnić ciągłość dostaw dla odbiorców. Ten model może jednak doprowadzić do różnic między przewidywaniami a faktycznym zużyciem. Kiedy dokonuje się faktycznego odczytu licznika, wszelkie rozbieżności są rozliczane i generowany jest drugi rachunek – wyrównujący.
Chcecie dowiedzieć się wiecej na temat faktur prognozowanych? A może chcecie dowiedzieć się jak zrezygnować z prognozy za prąd? W takim wypadku koniecznie sprawdźcie te informacje: Prognoza zużycia energii elektrycznej – Faktura prognozowana.
Przyszły dwie faktury za prąd? To normalne po zmianie sprzedawcy
Drugi przypadek dotyczy osób, którzy zmienili sprzedawcę prądu i nie korzystają z tzw. umowy kompleksowej. W tym wariancie, dwa rachunki za prąd są również jak najbardziej normalne.
Pierwsza faktura to dokument od dystrybutora (będąc precyzyjnym – od Operatora Sieci Dystrybucyjnej). Widnieją na niej opłaty dystrybucyjne – za „przesył”, takie jak np. opłata sieciowa czy opłata abonamentowa.
Drugą fakturę otrzymujemy od nowego sprzedawcy prądu. To na niej widnieje zużycie energii elektrycznej, całkowity koszt energii czynnej oraz tzw. opłata handlowa.
Jako że temat rodzaju i przeznaczenia opłat na rachunkach za prąd nie jest wcale prosty, zachęcamy do uporządkowania (lub poszerzenia) swojej wiedzy: Rachunek za prąd – jak czytać fakturę energii elektrycznej?
Może Cię również zainteresować
Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu
Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania
Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC
RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł
Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów
Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.
Komentarze