Dwukierunkowa stacja ładowania SolarEdge. Od kiedy dostępna?
SolarEdge Technologies, globalny pionier w dziedzinie inteligentnych technologii energetycznych, zapowiedział na targach Intersolar Europe premierę swojej innowacyjnej dwukierunkowej ładowarki DC do pojazdów elektrycznych. Ładowarka bazująca na nowatorskiej architekturze SolarEdge sprzężonej z DC ma trafić na rynek w drugiej połowie 2024 r. Wprowadzi ona funkcje zasilania energią słoneczną, takie jak Vehicle-to-Grid (V2G) czy Vehicle-to-Home (V2H).

Optymalizacja energii dzięki systemowi od SolarEdge
Jako uzupełnienie do ładowarki system optymalizacji energii ONE od SolarEdge zapewni większe oszczędności. Będzie to możliwe dzięki z jednej strony autonomii ładowania i rozładowywania akumulatora EV, a z drugiej za sprawą algorytmów służących do obliczania cen mediów. Właściciele domów będą mogli otrzymywać płatności od dostawcy energii elektrycznej w przypadku zdarzeń związanych z reakcją na popyt. Chodzi o oddanie (rozładowanie) zmagazynowanej energii akumulatora EV do sieci (V2G).
Przetwarzanie baterii EV w duży domowy akumulator
Pojemność baterii, czyli maksymalna ilość energii, którą może przechowywać, jest jednym z tych parametrów, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze samochodu elektrycznego. Co do zasady: im większa jest pojemność baterii, tym dłuższy dystans na jednym ładowaniu jest w stanie pokonać użytkownik „elektryka”. Tyle w teorii. W praktyce nie bez znaczenia są takie czynniki jak masa samochodu, temperatura otoczenia, wydajność napędu i warunki drogowe. To wszystko może wpływać na rzeczywisty zasięg pojazdu.
Wspomniana wcześniej stacja ładowania pozwoli na to, by bateria pojazdu elektrycznego pełniła rolę dużego domowego akumulatora o pojemności do 50 kWh. To oznacza, że właściciele domów będą mogli korzystać z „elektryka” w celu utrzymania zasilania w swoim domu przez dłuższy czas podczas awarii (V2H). Istotną kwestią jest również fakt, że dzięki złączu CSS ładowarkę można zestawić z układami napędowymi „elektryków” tak 400 V, jak i 800 V.
Maksymalne korzyści, minimalne koszty
Co zatem jest głównym celem falownika SolarEdge z optymalizacją mocy DC? Jego twórcom zależało głównie na maksymalizacji wytwarzania energii z jednoczesnym obniżeniem kosztów energii wytwarzanej przez system PV.
SolarEdge nie spoczywa na laurach i dalej rozwija swoje portfolio w dziedzinie inteligentnej energetyki. Zajmuje się m.in. rozwojem segmentu magazynów energii oraz usługami sieciowymi dla rynku energetycznego.
Może Cię również zainteresować
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki
Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry
Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii
Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.
Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW
Rhoss zaprezentował nową linię pomp ciepła EasyPACK ECO HT65. Urządzenia dostępne są w trzech wielkościach, oferują moc od około 75 do 100 kW i dostępne są w dwóch wersjach: wysokowydajnej oraz wyjątkowo cichej. Wyróżniają się zastosowaniem czynnika chłodniczego R454B o niskim GWP oraz zaawansowaną technologią sprężarek.
EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii
EDP rozpoczęło budowę farmy fotowoltaicznej w Turyngii o mocy 64,6 MWp. Inwestycja będzie wspierać produkcję zielonego wodoru przez firmę Lhyfe. Projekt powstaje we współpracy z Kronos Solar EDPR i ma zakończyć się w 2026 roku. Farma dostarczy energię dla około 22 000 gospodarstw i pozwoli ograniczyć emisje CO₂ o 48 000 ton rocznie.
Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt
Grupa Polenergia, największa prywatna firma energetyczna w Polsce, w 2023 roku uniknęła emisji ponad 1 mln ton CO₂e dzięki produkcji zielonej energii. Budowane przez spółkę morskie farmy wiatrowe mają dorzucić kolejne 2 mln ton unikniętych emisji rocznie. To dowód na rosnącą rolę OZE w dekarbonizacji polskiej gospodarki.
Komentarze