Enerad
Porównaj oferty

Dyrektywa EPBD przegłosowana. Ban na paliwa kopalne od 2040 roku i panele PV na nowych budynkach

W dniu 12 marca w Strasburgu, Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów przyjął kontrowersyjną Dyrektywę dotyczącą charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), zbliżając ją do finalnego etapu legislacyjnego. Celem nowych regulacji jest znaczące przyspieszenie tempa renowacji budynków w Unii Europejskiej, aby dostosować je do wymogów klimatycznie neutralnej Europy.

Dyrektywa EPBD przegłosowana ban na paliwa kopalne od 2040 roku i panele PV na nowych budynkach

Decydujący krok w kierunku zielonej transformacji

Za przyjęciem dyrektywy EPBD głosowało 370 posłow Parlamentu Europejskiego, a 199 przeciw. Głosowanie było kluczowym momentem w dążeniu do zredukowania zużycia energii i emisji CO2 przez sektor budowlany w UE. Budynki w Europie odpowiadają za jedną trzecią zużycia energii w Unii i niemal 40% emisji CO2. Nowa dyrektywa ma na celu odwrócenie tych trendów poprzez wprowadzenie bardziej rygorystycznych wymogów dotyczących efektywności energetycznej.

Ograniczenie paliw kopalnych i promowanie odnawialnych źródeł energii

Znaczącym elementem dyrektywy jest zakaz subsydiowania kotłów na paliwa kopalne od 2025 roku oraz całkowite wyeliminowanie ich wykorzystania w ogrzewnictwie do 2040 roku. Dodatkowo, dyrektywa wymaga, aby od końca 2028 roku wszystkie nowo budowane budynki były wyposażone w panele fotowoltaiczne, jeśli jest to ekonomicznie uzasadnione. W przypadku obiektów gruntownie remontowanych, obowiązek montażu paneli fotowoltaicznych ten pojawi się od końca grudnia 2032 roku.

Oprócz tego, między innymi, pojawi się obowiązek przeprowadzenia termomodernizacji w wśród 16% najgoorzej funkcjonujących budynków niemieszkalnych (takich jak biura i szkoły) do 2030 roku. Do 2033 roku prace powinny zostać przeprowadzone wśród minimum 26% budynków z tej kategorii.

Dyrektywa EPBD zakłada też, że wszystkie nowe budynki będą budynkami o zerowej emisji od 2030 roku, a te zajmowane lub posiadane przez organy publiczne – od 2028 roku. Dla budynków mieszkalnych państwa członkowskie mają wprowadzić środki zapewniające redukcję średniego zużycia energii pierwotnej o co najmniej 16% do 2030 roku i o 20-22% do 2035 roku.

W kierunku klimatycznie neutralnej Europy

Dyrektywa EPBD ma nie tylko przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych, ale również poprawić jakość życia obywateli Unii poprzez obniżenie rachunków za energię i tworzenie wysokiej jakości miejsc pracy. Raporteur dyrektywy, Ciarán Cuffe, podkreślił, że prawo to będzie miało realne i natychmiastowe korzyści dla mniej zamożnych warstw społeczeństwa, jednocześnie adresując główne przyczyny ubóstwa energetycznego.

Przyjęta dyrektywa jest potężnym sygnałem dla polityków i rynku o konieczności przodowania w transformacji energetycznej, dążąc do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu. Teraz, gdy Parlament Europejski wyraził swoje poparcie, pozostaje oczekiwanie na formalne zatwierdzenie przez Radę Ministrów, aby dyrektywa stała się obowiązującym prawem.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły