Enerad
Porównaj oferty

EDGE Navigation i DNV opracują oceaniczny zbiornikowiec na ciekły wodór – projekt dla bezemisyjnego transportu energii

Norweska firma EDGE Navigation AS i DNV podpisały porozumienie w sprawie opracowania klasyfikacji i projektu zbiornikowca do przewozu ciekłego wodoru (LH₂) o pojemności 20 000 m³. Statek będzie zasilany wodorowym napędem i obsługiwał trasy dostaw w Europie, wspierając rozwój bezemisyjnej logistyki energetycznej.

zbiornikowiec na ciekły wodór

Bezemisyjny zbiornikowiec LH₂ dla Europy

EDGE Navigation AS i DNV ogłosiły 8 lipca 2025 r. w Oslo rozpoczęcie współpracy nad stworzeniem nowej klasy jednostki pływającej – oceanicznego zbiornikowca ciekłego wodoru o pojemności 20 000 m³. Statek ma obsługiwać bliskie trasy europejskie, dostarczając zielony wodór do odbiorców przemysłowych i sektora mobilności.

Projekt przewiduje wykorzystanie wodorowego systemu napędowego, co umożliwi całkowicie bezemisyjny transport surowca. EDGE odpowiada za wymagania operacyjne oraz rozwój koncepcji i projektu bazowego, natomiast DNV zapewni ocenę zgodności z normami i przeprowadzi klasyfikację jednostki.

Współpraca kluczem do przełomu w logistyce wodoru

Nowe porozumienie wpisuje się w szersze działania na rzecz transformacji energetycznej w Europie. Zdaniem Tuva Flagstad-Andersen z DNV, udział klasyfikatora na wczesnym etapie projektu pozwoli zadbać o bezpieczeństwo i zgodność techniczną już od podstaw.

Z kolei prezes EDGE Navigation, Jakob Tolstrup-Møller, podkreślił znaczenie efektywnej logistyki oceanicznej dla skomercjalizowania rynku zielonego wodoru. Jak zaznaczył, umożliwienie taniego i niezawodnego transportu wodoru drogą morską to kluczowy element dekarbonizacji przemysłu trudnego do elektryfikacji.

Zielony wodór i nowe standardy dla żeglugi

Projekt wpisuje się w cele unijnej strategii RePowerEU i przyszłe wymogi FuelEU Maritime oraz IMO. Wodorowy zbiornikowiec ma nie tylko dostarczać odnawialny wodór, ale również wyznaczać standardy nowej generacji niskoemisyjnych statków handlowych.

DNV, jako wiodące towarzystwo klasyfikacyjne, oraz EDGE Navigation, specjalizujące się w nowej logistyce energetycznej, planują dzięki temu partnerstwu stworzyć podwaliny pod przyszłe komercyjne wdrożenia statków napędzanych wodorem.

Zobacz również:

Źródło: EDGE Navigation

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany

Michał Stefański

Zajmuję się tematyką rynku energii, OZE oraz nowoczesnych technologii w sektorze elektroenergetycznym. Interesują mnie zmiany regulacyjne, trendy rynkowe i innowacje kształtujące przyszłość energetyki – od dekarbonizacji, przez rozwój inteligentnych sieci, po magazynowanie energii. W enerad.pl tworzę analizy i materiały, które pomagają zrozumieć wyzwania i kierunki transformacji energetycznej. Mam wieloletnie doświadczenie w projektach doradczych i inżynieryjnych w Polsce i Norwegii. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

Nowa ustawa: pomoc dla poszkodowanych przez nierzetelnych wykonawców programu Czyste Powietrze

Nowa ustawa: pomoc dla poszkodowanych przez nierzetelnych wykonawców programu Czyste Powietrze

Rząd przyjął ustawę umożliwiającą zawieszenie dochodzenia zwrotu zaliczek od beneficjentów programu Czyste Powietrze oszukanych przez nieuczciwych wykonawców. Nowe przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo uczestników programu.

12.08.2026
Dofinansowania Wiadomości z rynku
TAURON odwraca odpisy na aktywach – wzrost wartości dzięki lepszym wynikom spółek

TAURON odwraca odpisy na aktywach – wzrost wartości dzięki lepszym wynikom spółek

TAURON poinformował o odwróceniu odpisów z tytułu utraty wartości udziałów w TAURON Ciepło i TAURON Wytwarzanie. Łączna kwota 297 mln zł poprawi jednostkowy wynik finansowy spółki za I półrocze 2026 r.

12.08.2026
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
ORLEN inwestuje w hybrydowe OZE: nowy kompleks fotowoltaiczno-wiatrowy w Wielkopolsce

ORLEN inwestuje w hybrydowe OZE: nowy kompleks fotowoltaiczno-wiatrowy w Wielkopolsce

Grupa ORLEN ogłasza realizację największego w Polsce hybrydowego projektu OZE o mocy 216 MW w Kazimierzu Biskupim. Instalacja połączy farmę fotowoltaiczną i wiatrową, dostarczając energię dla 143 tys. gospodarstw domowych.

12.08.2026
Energia elektryczna Technologia Wiadomości z rynku
TAURON Ciepło z certyfikatem ISO 50001 – potwierdzenie wysokich standardów zarządzania energią

TAURON Ciepło z certyfikatem ISO 50001 – potwierdzenie wysokich standardów zarządzania energią

TAURON Ciepło uzyskał certyfikat ISO 50001, potwierdzając skuteczne wdrożenie systemu zarządzania energią zgodnie z międzynarodową normą. To ważny krok w kierunku zwiększenia efektywności energetycznej spółki.

10.08.2026
Efektywność energetyczna Technologia Wiadomości z rynku
Rekordowe zyski Grupy ORLEN z rynków zagranicznych w II kwartale 2026 roku

Rekordowe zyski Grupy ORLEN z rynków zagranicznych w II kwartale 2026 roku

Grupa ORLEN odnotowała w II kwartale 2026 roku historycznie wysokie wyniki finansowe, napędzane wzrostem zysków zagranicznych stacji paliw oraz rekordowymi inwestycjami w infrastrukturę energetyczną i nowe technologie.

10.08.2026
Energia elektryczna Wiadomości z rynku
Senat zatwierdza ustawę o wsparciu zrównoważonego lotnictwa – nowe mechanizmy dla polskich przewoźników

Senat zatwierdza ustawę o wsparciu zrównoważonego lotnictwa – nowe mechanizmy dla polskich przewoźników

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wsparciu zrównoważonego lotnictwa. Nowe przepisy mają wyrównać konkurencję dla polskich linii i promować stosowanie zrównoważonych paliw lotniczych.

10.08.2026
Rynek energii i biznes Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły