Enerad
Porównaj oferty

EDP testuje automatyczną budowę farm PV

Portugalska firma energetyczna EDP wdraża nowatorską technologię automatyzacji budowy farm fotowoltaicznych. Projekt AutoPV, który realizowany jest w hiszpańskim Peñaflor, ma na celu zwiększenie efektywności, szybkości i bezpieczeństwa przy tworzeniu instalacji PV. Innowacyjna metoda opiera się na technologii Hyperflex, opracowanej we współpracy z firmą Comau, specjalizującą się w automatyzacji.

robot przemysłowy budujący instalację PV

Hyperflex – mobilna fabryka na farmie PV

Projekt AutoPV zakłada, że na terenie farmy o mocy 122 MW, około 3 MW zostanie zbudowane z wykorzystaniem automatycznych rozwiązań Comau. Kluczowym elementem systemu Hyperflex jest mobilna fabryka, która umożliwia automatyczny montaż systemów fotowoltaicznych bezpośrednio w miejscu instalacji. Fabryka składa się z automatycznej stacji montażu oraz tzw. rovera – robota, który transportuje i umieszcza struktury na docelowej pozycji w gruncie.

Mobilną fabrykę Hyperflex montuje się na półprzyczepie, co umożliwia jej szybkie przemieszczenie między farmami PV. Według Comau, wykorzystanie tej technologii pozwala zwiększyć wydajność montażu paneli fotowoltaicznych nawet o 30% na przeliczaniu na roboczogodzinę w porównaniu do metod tradycyjnych. Dodatkowo, mobilna fabryka pozwala przyspieszyć uruchomienie nowych elektrowni o 25% i obniżyć koszt montażu paneli o 35%.

Zmniejszenie czasu montażu o połowę

Głównym celem programu jest zwiększenie efektywności budowy farm solarnych oraz maksymalne przyspieszenie harmonogramu realizacji. Jak wyjaśnia EDP:

firma oczekuje skrócenia czasu montażu systemu paneli fotowoltaicznych nawet o 50%.

Automatyzacja pozwala również na odciążenie pracowników od ciężkich i monotematycznych zadań, które wykonują roboty. Dzięki temu pracownicy mogą się skupić na bardziej zaawansowanych działaniach technicznych i elektrycznych, co podnosi jakość projektu.

Wprowadzenie technologii Hyperflex przez EDP nie tylko wpływa na efektywność, ale również na bezpieczeństwo pracy. Dzięki automatyzacji, zadania związane z obsługą dużych elementów konstrukcyjnych, które wymagają siły i precyzji, przejmują maszyny. Tego typu rozwiązania zwiększają ochronę zdrowia pracowników i umożliwiają dalsze doskonalenie technologii – analiza działania systemu pozwala na wprowadzanie kolejnych optymalizacji i udoskonaleń w fotowoltaice.

Comau – lider automatyzacji i robotyki

Comau, włoska firma będąca częścią grupy Stellantis, jest światowym liderem w zakresie automatyzacji i robotyki przemysłowej. Firma specjalizuje się w projektowaniu i produkcji zaawansowanych systemów robotycznych oraz rozwiązań automatyzacyjnych dla różnych branż, w tym motoryzacyjnej, morskiej i energetycznej. Od ponad 45 lat Comau dostarcza innowacyjne technologie, które wspierają procesy produkcyjne i montażowe, optymalizując je pod względem wydajności i kosztów. Dzięki takiemu doświadczeniu, Comau wspiera EDP w projekcie AutoPV, zapewniając najnowsze rozwiązania automatyzacyjne, które pozwalają na szybszy i bardziej efektywny montaż paneli słonecznych.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.

22.04.2025
Efektywność energetyczna Narzędzia Wiadomości z rynku
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.

22.04.2025
Elektromobilność Technologia Wiadomości z rynku
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii

Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii

Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.

22.04.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW

Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW

Rhoss zaprezentował nową linię pomp ciepła EasyPACK ECO HT65. Urządzenia dostępne są w trzech wielkościach, oferują moc od około 75 do 100 kW i dostępne są w dwóch wersjach: wysokowydajnej oraz wyjątkowo cichej. Wyróżniają się zastosowaniem czynnika chłodniczego R454B o niskim GWP oraz zaawansowaną technologią sprężarek.

22.04.2025
Dla instalatorów Narzędzia Wiadomości z rynku
EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii

EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii

EDP rozpoczęło budowę farmy fotowoltaicznej w Turyngii o mocy 64,6 MWp. Inwestycja będzie wspierać produkcję zielonego wodoru przez firmę Lhyfe. Projekt powstaje we współpracy z Kronos Solar EDPR i ma zakończyć się w 2026 roku. Farma dostarczy energię dla około 22 000 gospodarstw i pozwoli ograniczyć emisje CO₂ o 48 000 ton rocznie.

22.04.2025
Fotowoltaika Wiadomości z rynku
Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt

Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt

Grupa Polenergia, największa prywatna firma energetyczna w Polsce, w 2023 roku uniknęła emisji ponad 1 mln ton CO₂e dzięki produkcji zielonej energii. Budowane przez spółkę morskie farmy wiatrowe mają dorzucić kolejne 2 mln ton unikniętych emisji rocznie. To dowód na rosnącą rolę OZE w dekarbonizacji polskiej gospodarki.

22.04.2025
OZE Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły