Eesti Energia chce przejąć Enefit Green – rusza dobrowolna oferta wykupu akcji
Eesti Energia, będący głównym akcjonariuszem spółki Enefit Green, ogłosił dobrowolną ofertę przejęcia udziałów od inwestorów indywidualnych. Celem jest osiągnięcie pełnej kontroli nad Enefit Green i włączenie jej w całości w struktury grupy Eesti Energia. Oferta potrwa do 12 maja 2025 roku, a jej rozliczenie planowane jest na 16 maja.

Oferta zaakceptowana przez nadzór finansowy
Estoński nadzór finansowy (Finantsinspektsioon) zatwierdził 7 kwietnia dokumentację oferty wykupu. Dziś rano Eesti Energia opublikowała oficjalne ogłoszenie oraz prospekt oferty. Inwestorzy rozważający sprzedaż akcji mogą znaleźć szczegóły na stronie prospekt.enefit.com.
„Eesti Energia jako zintegrowana grupa energetyczna ma największe znaczenie strategiczne dla Estonii. Połączenie sterowalnych elektrowni i odnawialnych źródeł energii umożliwia dostarczanie energii po konkurencyjnej cenie oraz przywrócenie zdolności inwestycyjnej grupy” – skomentował Andrus Durejko, prezes zarządu Eesti Energia.
Zobacz również:
- Nowy sprzedawca prądu i gazu: Enefit
- Enefit z Estonii uruchomi stacje ładowania na Śląsku
- Enefit Green inwestuje 26 mln euro w farmę PV Strzałkowo
- Enefit – kontakt, prezentacja, oferta
Atrakcyjna cena i możliwość wyjścia z inwestycji
Cena oferowana za jedną akcję Enefit Green wynosi 3,4 euro. To o 47% więcej niż kurs zamknięcia z 26 marca 2025 roku, czyli dnia poprzedzającego ogłoszenie zamiaru przejęcia, oraz o 27% więcej niż średnia cena z ostatnich trzech miesięcy.
Oferta została przygotowana w oparciu o analizę rynkową, rekomendacje domów analitycznych oraz ocenę opłacalności dla inwestorów. W przypadku przejęcia co najmniej 90% akcji, Eesti Energia zgodnie z prawem rozpocznie procedurę przymusowego wykupu pozostałych akcji z rekompensatą pieniężną.
Procedura i dalsze plany
Inwestorzy detaliczni mogą zaakceptować ofertę za pośrednictwem swojego banku lub platformy maklerskiej, na której zakupili akcje Enefit Green. Szczegółowe instrukcje zostały przekazane przez banki.
Na rynku notowanych jest obecnie ponad 60,3 mln akcji Enefit Green, co oznacza, że maksymalna wartość oferty wykupu przekracza 200 mln euro. Finansowanie operacji zapewni Eesti Energia ze środków własnych.
Po zakończeniu przejęcia Eesti Energia planuje zaoferować inwestorom indywidualnym możliwość objęcia obligacji korporacyjnych grupy, które mają być notowane na giełdzie w krajach bałtyckich. Oferta obligacji planowana jest na drugą połowę maja, po zakończeniu obecnej oferty akcji, i wymaga zatwierdzenia prospektu przez Finantsinspektsioon.
Kim jest Eesti Energia?
Eesti Energia to państwowa grupa energetyczna, działająca na rynkach Estonii, Łotwy, Litwy i Polski. Spółka zajmuje się produkcją i sprzedażą energii elektrycznej, wytwarzaniem paliw płynnych oraz oferowaniem klientom kompleksowych rozwiązań energetycznych.
Źródło: inf. pras. Enefit.
Może Cię również zainteresować
Chiny rewolucjonizują bezpieczeństwo baterii EV. Niektórzy skorzystają, innych czekają problemy finansowe
Dr Kai-Philipp Kairies, CEO ACCURE Battery Intelligence, podkreśla, że nowy chiński standard GB38031-2025 może nie tylko zmienić zasady bezpieczeństwa w samych Chinach, ale także wpłynąć globalnie – od polityk krajowych po inwestycje w laboratoria testowe i strategie producentów. Kluczową zmianą jest wymóg, by baterie EV wytrzymały aż 120 minut po zjawisku termicznego rozbiegania – dotąd wystarczyło 5 minut.
Jak mikrouszczelnienia ratują wodór? Freudenberg zdradza szczegóły
Freudenberg Sealing Technologies prezentuje zaawansowane technologicznie uszczelnienia do elektrolizerów, sprężarek, ogniw paliwowych i silników wodorowych. Firma podkreśla ich kluczową rolę w budowie bezpiecznej i wydajnej infrastruktury wodorowej.
XPENG X9 ładuje 405 km w 10 minut. Nowy elektryk z AI będzie w Europie pod koniec 2025 r.
XPENG zaprezentował nowy elektryczny model MPV – X9 2025. Pojazd wyróżnia się ultraszybkim ładowaniem, systemem autonomicznej jazdy Turing AI i luksusowym wyposażeniem wnętrza. To pierwszy model marki z tymi funkcjami w standardzie.
Volkswagen stawia na AI w Chinach, gdzie sztuczna inteligencja króluje na drogach
Volkswagen Group wprowadza na rynek chiński nowy system wspomagania kierowcy oparty na sztucznej inteligencji. Rozwiązanie zaprojektowano specjalnie pod wymagające warunki ruchu drogowego w Chinach. Grupa wzmacnia tym samym swoje zaangażowanie w strategię „In China, for China” i dołącza do grona firm, które rozwijają zaawansowane systemy AI w segmencie pojazdów elektrycznych.
Rekordowy wzrost mocy OZE w 2024 roku. 5 kluczowych faktów w raporcie IRENA
Według najnowszego raportu IRENA, w 2024 roku globalna moc odnawialnych źródeł energii wzrosła o rekordowe 585 GW. Aż 92% nowej mocy zainstalowanej na świecie pochodziło z OZE. Organizacja wskazuje 5 najważniejszych faktów dotyczących odnawialnych źródeł energii w minionym roku.
LONGi bije kolejne rekordy PV. 34,85% sprawności ogniwa tandemowego (perowskit-krzem)
Chińska firma LONGi ustanowiła nowy światowy rekord sprawności ogniwa tandemowego krzem-perowskit – 34,85%. Osiągnięcie to zostało potwierdzone przez amerykański instytut NREL. Firma poprawiła również sprawność ogniwa krzemowego HIBC do poziomu 27,81%.
Komentarze