EIB inwestuje 700 mln euro w morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i 3 – czysta energia dla 2 mln domów
Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczy 700 mln euro na budowę morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3, rozwijanych wspólnie przez Equinora i Polenergię. Instalacje o mocy 1,44 GW mają rozpocząć pracę w 2028 roku i zaspokoić potrzeby energetyczne nawet 2 mln gospodarstw domowych. To jedna z największych inwestycji offshore w Polsce i trzecie w tym roku wsparcie EIB dla OZE w naszym kraju.

Rekordowe finansowanie z EIB dla polskich farm offshore
Europejski Bank Inwestycyjny (EIB) podpisał umowę o udzieleniu 700 mln euro kredytu na budowę dwóch morskich farm wiatrowych – Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Projekty te realizowane są przez norweskiego Equinora i polską Polenergię, a każda z farm otrzyma po 350 mln euro finansowania. EIB jest największym pożyczkodawcą spośród około 30 instytucji zaangażowanych w przedsięwzięcie, którego całkowita moc wyniesie 1,44 GW. Inwestycje mają rozpocząć pełną produkcję energii w 2028 roku.
Zielona energia dla 2 milionów gospodarstw domowych
Farma Bałtyk 2 i Bałtyk 3 zlokalizowane będą ok. 30 km od wybrzeża Ustki i Łeby. Składać się będą ze 100 turbin wiatrowych o jednostkowej mocy 14,4 MW. Instalacje mają produkować tyle energii elektrycznej, ile rocznie zużywa 2 mln gospodarstw domowych. Poza oczywistymi korzyściami klimatycznymi, projekt ma również pozytywny wpływ gospodarczy – kluczowe komponenty zostaną dostarczone przez europejskie firmy, a budowa wspiera rozwój unijnych regionów spójności.
Kolejny krok EIB w transformacji energetycznej Polski
Jak podkreśla Teresa Czerwińska, wiceprezeska EIB, to już trzecia duża inwestycja tej instytucji w OZE w Polsce w 2025 roku. Finansowanie pochodzi także z programu InvestEU, którego celem jest mobilizacja kapitału publicznego i prywatnego na rzecz priorytetów UE, takich jak Europejski Zielony Ład. Tylko w 2024 roku Grupa EIB przeznaczyła 5,7 mld euro na inwestycje w Polsce, z czego niemal połowa dotyczyła projektów klimatycznych i środowiskowych.
Zobacz również:- Tytuł: Polenergia i Equinor ruszają z budową farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3. Start produkcji w 2027 roku
- Polenergia z solidnymi wynikami i zielonym przyspieszeniem – rusza budowa farm Bałtyk 2 i 3
- Zapadły finalne decyzje: 100 turbin Bałtyk 2 i 3 zasili 2 mln domów
Źródło: EIB
Może Cię również zainteresować
Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu
Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania
Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC
RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł
Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów
Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.
Komentarze