Co to jest elektrownia wiatrowa?
Mikroelektrownia wiatrowa pozwala zamienić energię kinetyczną wiatru na darmowy prąd, którego można używać do zasilania urządzeń w domu i w firmie. Cały system składa się z turbiny wiatrowej, licznika, inwertera, rezystora ochronnego i, opcjonalnie, akumulatora. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: Przydomowa elektrownia wiatrowa: cena i jak działa.
Co to jest turbina wiatrowa?
Turbina wiatrowa to podstawowy element elektrowni wiatrowej. Siła wiatru wprawia w ruch wirnik turbiny, który obracając się przekształca energię kinetyczną na energię mechaniczną. Dopiero później, energia ta może zostać zamieniona w prąd.
Jakie są rodzaje turbin wiatrowych?
Turbiny wiatrowe można podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Do pierwszego należą wiatraki o poziomej osi obrotu (HAWT). Są to częściej spotykane na ten moment modele (można zobaczyć je na większości farm wiatrowych). Drugi rodzaj, to turbiny o pionowej osi obrotu (VAWT).
Jakie są rodzaje elektrowni wiatrowych?
Elektrownie wiatrowe dzieli się ze względu na generowaną przez nie moc. Oficjalny podział nie jest jednak bardzo przydatny dla mniejszych inwestorów. W praktyce, w godpodarstwach domowych wybiera się najczęściej mikroelektrownie wiatrowe o mocy od 2 kW do 10 kW; natomiast rolnicy decydują się na instalacje do nawet 20 kW. W przypadku firm, moc wiatraków zależy od wielkości biznesu i branży.
Ile kosztuje elektrownia wiatrowa?
Koszt przydomowej elektrowni wiatrowej, bez uwzględnienia dotacji, waha się od 6,5 tys. zł do 14 tys. zł za kW. Dzięki skorzystaniu z dostępnych ulg i dopłat można znacznie obniżyć koszt inwestycji.
Czy przydomowa elektrownia wiatrowa jest opłacalna?
Elektrownia wiatrowa jest opłacalna, jeżeli instalacja jest zamontowana w odpowiedni sposób, a na Twojej działce występują odpowiednie warunki. Montaż instalacji poprzedza się sprawdzeniem siły wiatru, zbadaniem okolicy i dokładną analizą. Opłacalność przydomowej elektrowni zależy również od obszaru kraju.
Gdzie montuje się turbiny wiatrowe?
Przydomową turbinę wiatrową można zamontować na dachu, na gruncie, a nawet na ścianie budynku. Od miejsca montażu i lokalnych warunków zależy zastosowana konstrukcja i wysokość wiatraka. Dużym plusem mikroelektrowni wiatrowej jest to, że zajmuje stosunkowo mało miejsca.
Jakie warunki są niekorzystne do montażu wiatraka przy domu?
Lokalizacje, w których występuje duże zalesienie lub wysokie zabudowania, nie są odpowiednie do montażu elektrowni wiatrowych. Wiatraki umieszcza się w taki sposób, aby turbina znajdowała się powyżej dachu budynku i w dużej odległości od drzew.
W których województwach wiatraki są najkorzystniejsze?
Najlepsze warunki do montażu elektrowni wiatrowych są w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim czy mazowieckim. Nie oznacza to, że w innych częściach kraju inwestycja w mikroelektrownie jest nieopłacalna. Przed podjęciem decyzji o inwestycji, należy dokładnie przeanalizować lokalne warunki.
Więcej na ten temat napisaliśmy tutaj: Elektrownie wiatrowe w Polsce.
Co jest lepsze: fotowoltaika czy przydomowy wiatrak?
Zarówno fotowoltaika, jak i elektrownie wiatrowe to korzystne i przyszłościowe inwestycje. Proces inwestycyjny nie jest skomplikowany, a dostarczana przez nie zielona energia pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Wybór rozwiązania zależy głównie od warunków atmosferycznych w Twojej lokalizacji i wysokości kapitału, który chcesz zainwestować.
Czy można łączyć elektrownie wiatrowe z fotowoltaiką?
Połączenie mikroelektrowni wiatrowej z fotowoltaiką jest nie tylko możliwe, ale również bardzo opłacalne. Dywersyfikacja źródeł energii pozwala na zwiększenie autokonsumpcji prądu i maksymalne ograniczenie poboru z sieci. Ceny energii elektrycznej stale rosną i im mniej kupujesz go od sprzedawców, tym bardziej na tym korzystasz. W odróżnieniu od paneli słonecznych, elektrownie wiatrowe działają również wieczorami i w nocy, gdy korzystamy z oświetlenia i urządzeń elektrycznych.
Kto może zainwestować w mikroelektrownię wiatrową?
W elektrownie wiatrowe mogą inwestować różne podmioty. Osoby prywatne, rolnicy, firmy, zarządcy budynków czy samorządy. Rosnąca liczba dotacji i dofinansowań sprawia, że mikroelektrownie stają się coraz bardziej opłacalną inwestycją.
Czy elektrownie wiatrowe są bezpieczne dla ptaków?
Przydomowe mikroinstalacje wiatrowe nie są dużym zagrożeniem dla ptaków. Większym problemem są przezroczyste obiekty (takie jak szyby, ściany przystanków i ekrany akustyczne), w które zwierzęta wlatują, nie widząc przeszkody. Niebezpieczne dla ptaków mogą okazać się farmy wiatrowe z turbinami o dużej średnicy, choć technologie chroniące zwierzęta są stale rozwijane, a zagrożenie kolizją minimalizowane.
Czy przydomowe elektrownie wiatrowe są głośne?
Nowoczesne, przydomowe instalacje wiatrowe nie są głośne, a turbiny nie emitują szkodliwych infradźwięków. Rosnąca świadomość społeczna sprawiła, że rozwijana aktualnie technologia generuje coraz mniej hałasu, również w przypadku dużych farm wiatrowych.