Enerad
Porównaj oferty

Elektrykiem do Biedronki! PowerDot zamontuje 600 ładowarek!

Firma PowerDot, realizująca w Polsce projekt budowy 850 stacji szybkiego ładowania, zamierza uruchomić 600 ładowarek o mocy 120 kW przy sklepach sieci Biedronka. Każde z urządzeń będzie dysponowało trzema punktami ładowania. Ładowarki będą wyposażone w jedno złącze CCS, jedno ChadeMo i jedno złącze AC o mocy 11 kW.

elektrykiem do Biedronki PowerDot zamontuje 600 ładowarek

Paweł Stolecki, dyrektor operacyjny sieci Biedronka, w imieniu firmy zadeklarował budowę rozległej sieci ładowania aut elektrycznych. Ma złożyć się na nią 600 stacji, co oznacza 1800 punktów ładowania do końca 2024 r. rozlokowanych zarówno w mniejszych, jak i większych miejscowościach.

Pierwsze stacje już działają

Współpraca firmy PowerDot, która będzie odpowiedzialna także za funkcjonowanie stacji od strony sprzedaży energii, obsługi płatności oraz oprogramowania, z siecią Biedronka, rozpoczęła się w marcu 2022 r. Od tamtego czasu czekano na warunki przyłączeniowe. W ok. 30 przypadkach będzie też konieczne wybudowanie stacji trafo.

Moc każdej z ładowarek, która stanie na parkingach Biedronek, pozwoli naładować samochód w 20–30 minut. Pod warunkiem, że będzie to samochód z baterią o pojemności 50 kWh.

Jak twierdzi Grigoriy Grigoriev, dyrektor zarządzający firmy PowerDot, jeszcze w tym roku do użytku klientom Biedronki zostanie oddanych 150 stacji. Obecnie dwie już działają, trzecia czeka na dopuszczenie przez URE, natomiast 9 kolejnych jest już wybudowanych. Pierwsze stacje stanęły na parkingu Biedronek przy ulicach Sytej i Pałacowej w Warszawie.

Przy ładowarkach będzie można dokonać płatności kartami płatniczymi, za pomocą zeskanowania kodu QR lub w ramach roamingu za pomocą aplikacji czy karty RFiD. Wszystkie 600 stacji będzie miało niezależne przyłącza energetyczne.

Krok w stronę przyszłości

Krok w kierunku elektromobilności to element PR-owych działań Biedronki, które nie są oderwane od twardych danych. A te świadczą o jednym – jako globalna populacja z roku na rok jesteśmy coraz bardziej elektromobilni.

Eksperci z ISI Emerging Markets Group przewidują, że rok 2023 przyniesie nowe rekordy dla globalnego rynku pojazdów elektrycznych. Prognozują, że sprzedaż e-samochodów w bieżącym roku wzrośnie i przekroczy 14 mln jednostek tego typu sprzedanych na świecie. Te statystyki są napędzane głównie przez Chiny, USA i Unię Europejską.

Według danych z Licznika Elektromobilności na koniec maja bieżącego roku w Polsce działało 2836 publicznych stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych, złożonych z 5597 punktów. Większość z nich – 69 proc. – to wolne ładowarki AC o mocy do 22 kW. W maju zainaugurowano 68 nowych stacji ładowania, co oznacza dodatkowe 157 punktów.

Zdaniem dyrektora Grigorieva koszt inwestycji w przypadku Biedronki można szacować na poniżej 0,5 mln zł na stację, chyba że będzie konieczna budowa stacji trafo. Wtedy koszt zwiększy się o 300–400 tys. zł.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

100% energii ze źródeł odnawialnych w dzień roboczy w Hiszpanii

100% energii ze źródeł odnawialnych w dzień roboczy w Hiszpanii

Hiszpania osiągnęła historyczny kamień milowy – po raz pierwszy w dniu roboczym cały popyt na energię elektryczną został pokryty ze źródeł odnawialnych. 16 kwietnia br. system elektroenergetyczny Półwyspu Iberyjskiego działał wyłącznie na energii wiatrowej, słonecznej i wodnej. Tydzień później padł nowy rekord mocy chwilowej generowanej przez fotowoltaikę.

23.04.2025
Energia elektryczna Wiadomości z rynku
Rusza strategiczna debata o przyszłości energetyki wiatrowej. Konferencja PSEW2025 w czerwcu

Rusza strategiczna debata o przyszłości energetyki wiatrowej. Konferencja PSEW2025 w czerwcu

Energetyka wiatrowa jako siła napędowa polskiej gospodarki? Eksperci, politycy i liderzy rynku spotkają się na jubileuszowej 20. Konferencji PSEW2025 w Świnoujściu, by wspólnie odpowiedzieć na to pytanie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 10–12 czerwca i ma być jednym z najważniejszych punktów debaty o transformacji energetycznej oraz roli Polski w kształtowaniu zielonej Europy.

23.04.2025
OZE Wiadomości z rynku
Deep Fission: mikroreaktory SMR, które zmieszczą się w odwiertach jak po ropie

Deep Fission: mikroreaktory SMR, które zmieszczą się w odwiertach jak po ropie

Deep Fission proponuje nowatorskie podejście do energetyki jądrowej – zakopane na głębokości jednej mili (ok. 1,6 km) mikroreaktory SMR mają produkować 15 MW energii każdy. Dzięki wykorzystaniu sprawdzonych technologii PWR oraz minimalizacji kosztów infrastrukturalnych, firma chce dostarczać skalowalną, bezpieczną i bezemisyjną energię dla dużych miast, baz wojskowych oraz centrów danych.

23.04.2025
Energia elektryczna Technologia Wiadomości z rynku
Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo

Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo

Haven Energy uruchomiła program, który umożliwia właścicielom domów o niskich dochodach w Kalifornii darmową instalację paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Wszystko dzięki wsparciu stanowego programu SGIP RSSE.

23.04.2025
Dofinansowania Wiadomości z rynku
Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem

Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem

Rumia dołącza do pilotażowego projektu „inteligentnej metropolii”, który ma przyspieszyć rozwój miast poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii i analizy danych. Współpraca z Politechniką Gdańską ma poprawić m.in. zarządzanie energią, transportem i planowaniem przestrzennym.

23.04.2025
Efektywność energetyczna Technologia Wiadomości z rynku
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.

22.04.2025
Efektywność energetyczna Narzędzia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły