Enerad
Porównaj oferty

Eleport przejmuje stacje ładowania Taurona!

Tauron zdecydował o migracji większości swoich stacji ładowania do sieci Eleport. Od 20 lipca trwa postępujące przełączenie 44 urządzeń. Jedynie 4 lokalizacje zostaną pod kontrolą Taurona. Pozostałe stanowiska ładowania mogą być obsługiwane jedynie poprzez aplikację Eleport Polska. Aplikacja eMap od Taurona będzie obsługiwać tylko wybrane stacje.

Eleport przejmuje stacje ładowania Taurona!

Cztery wyjątkowe lokalizacje Taurona

Cztery stanowiska, które pozostaną pod zarządem Taurona, to: Hotel Mercure Częstochowa, Hotel Grand Częstochowa, Hotel Ibis Częstochowa oraz POK Tauron Częstochowa. Istnieje prawdopodobieństwo, że stacje ładowania przy hotelach zostaną przejęte przez właścicieli lub inne podmioty, natomiast stacja przed Punktem Obsługi Klienta Taurona będzie nadal działać lub zostanie zlikwidowana.

Aplikację Eleport Polska należy zainstalować, aby korzystać z 44 stanowisk ładowania przechodzących pod zarząd Eleporta. Nie można mylić jej z aplikacją Eleport przeznaczoną na rynek bałtycki, która nie obsługuje stanowisk ładowania w Polsce.

Zmiana w cenniku

Należy zwrócić uwagę, że zmiana operatora wiąże się z różnicą kosztów. Zgodnie z aktualnym cennikiem Taurona stawka za ładowanie wynosi 1,21 zł/kWh, natomiast u operatora Eleport jest to już 1,6 zł/kWh (AC). I choć stawka za ładowanie u Eleporta nie jest już tak atrakcyjna, jak wcześniej w sieci Taurona, nadal jest to jedna z najbardziej korzystnych stawek na rynku.

Rozwój infrastruktury ładowania w Polsce to wciąż duży problem

Mimo że transport elektromobilny w Polsce dynamicznie się rozwija, problem nadal stanowi niezbyt rozbudowana sieć stacji ładowania elektryków. Na koniec maja br. funkcjonowało 2836 ogólnodostępnych stacji ładowania (to 5597 punktów ładowania). Biorąc pod uwagę spodziewany wzrost udziału „elektryków” w ogólnej liczbie samochodów, to wciąż za mało.

Według planu Unii Europejskiej do 2026 r. punkty ładowania mają być dostępne przynajmniej co 60 km na najważniejszych trasach.

Elektromobilne wyzwanie

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), odpowiedzialna za budowę dróg i wyznaczanie miejsc obsługi podróżnych (MOP), mierzy się z problemem związanym z wymaganiami ładowania pojazdów elektrycznych. W 2022 r. przeprowadzono 52 przetargi na dzierżawców MOP-ów, z powodzeniem jedynie w 14 przypadkach. Organizacja punktów ładowania w MOP-ach często po prostu nie jest opłacalna dla dzierżawców.

Obecnie 81 stacji ładowania o mocy od 22 do 350 kW działa na 77 MOP-ach. W przypadku dróg ekspresowych / autostrad pozostających pod zarządem GDDKiA, 59 stacji ładowania funkcjonuje na 59 MOP-ach. Dodatkowo, na 18 MOP-ach przy autostradach koncesyjnych działają 22 stacje. Jak przekazała GDDKiA, na żadnym z MOP-ów nie ma infrastruktury, która pozwoliłaby na ładowanie pojazdów ciężarowych.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły