Enea odpowiada na nieprawdziwe informacje: stabilność, dialog i realizacja strategii
Zarząd Enea S.A. podczas specjalnej konferencji zdementował pojawiające się w mediach nieścisłości dotyczące sytuacji w Grupie. Spółka podkreśla, że wszystkie działania są zgodne z przyjętą strategią i mają na celu dalszy rozwój oraz bezpieczeństwo energetyczne kraju.
Kontekst medialny: Enea prostuje nieścisłości
W ostatnich dniach w przestrzeni publicznej pojawiły się nieprawdziwe informacje na temat działań Grupy Enea. Zarząd Enea S.A. zorganizował konferencję, podczas której odniósł się do tych doniesień, podkreślając zgodność wszystkich działań ze strategią firmy oraz wdrożonym ładem korporacyjnym. Grupa Enea, będąca drugim co do wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce i zatrudniająca ponad 18 tysięcy osób, odgrywa kluczową rolę w krajowym systemie bezpieczeństwa energetycznego.
Strategia do 2035 roku i kluczowe zmiany
Strategia Grupy Enea do 2035 roku zakłada m.in. transformację aktywów węglowych, rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz wzmacnianie sieci dystrybucyjnych. W tym celu wdrożono trzy główne inicjatywy: konsolidację sprzedaży, profesjonalizację zarządzania oraz przekształcenie Enea S.A. w nowoczesną spółkę holdingową. Zarząd podkreślił, że działania te mają na celu dostosowanie firmy do wyzwań współczesnego rynku energii.
Wszyscy jesteśmy klientami firm energetycznych, chcemy być dobrze obsługiwani i mieć dostęp do stabilnej, przystępnej cenowo energii. Aby tak było, musimy zarządzać odpowiedzialnie, nowocześnie i tak, jak robią to najlepiej funkcjonujące firmy prywatne. Silne spółki energetyczne to gwarancja bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Grzegorz Kinelski, prezes zarządu Enea S.A.
Nowy Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy (ZUZP)
Jednym z istotnych elementów zmian jest rozpoczęcie prac nad nowym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy (ZUZP) dla Enea S.A. Obecny dokument nie był aktualizowany od prawie 30 lat i zawierał zapisy niedostosowane do obecnych realiów rynku pracy. Wypowiedzenie ZUZP dotyczy jedynie spółki holdingowej i obejmuje około 210 pracowników, czyli nieco ponad 1% zatrudnionych w Grupie. W pozostałych spółkach Grupy ZUZP-y pozostają bez zmian.
Wszystkie nasze decyzje wynikają z troski o ludzi i przyszłość Enei. W życiu i w biznesie najlepiej sprawdza się to, co jest proste – dlatego zaproponowaliśmy nowoczesny, przejrzysty i rynkowy ZUZP, odpowiadający dzisiejszym realiom. Dobrze rozumiany interes pracowników i firmy nie może oznaczać utrwalania układów z lat 90. Potrzebujemy organizacji sprawnej, zwinnej i gotowej na wyzwania rynku – takiej, która przyciąga najlepszych pracowników i inwestuje w ich rozwój.
Dalida Gepfrt, wiceprezeska zarządu ds. korporacyjnych Enea S.A.
Odstąpienie od Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy
Grupa Enea formalnie odstąpiła od Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy (PUZP), który od dekady był martwy. Decyzja ta nie wpływa na prawa pracowników, które są chronione w układach zbiorowych poszczególnych spółek. Podobne działania podjęły już wcześniej inne duże grupy energetyczne.
Profesjonalizacja zarządzania i udział pracowników
W ramach wdrażania ładu korporacyjnego zmieniono model zarządzania w dwóch spółkach Grupy oraz zlikwidowano trzy rady nadzorcze w spółkach parterowych. Przedstawiciele organizacji związkowych zostali odwołani z zarządów, a ich miejsce zajmą nowi członkowie ds. HR wybrani w konkursie. Spółka wspiera udział przedstawicieli pracowników w organach nadzoru – obecnie w Radzie Nadzorczej Enea S.A. zasiadają trzy osoby ze strony społecznej. W przyszłości wybór przedstawicieli pracowników będzie odbywał się drogą głosowania przez wszystkich pracowników Grupy.
Spór zbiorowy – zakres żądań związków zawodowych
Po ogłoszeniu zmian, związki zawodowe zgłosiły żądania dotyczące m.in. 10% podwyżki płac i nagrody świątecznej w wysokości 5000 zł netto. Zarząd uznał za dopuszczalny tylko spór dotyczący płac, podkreślając, że pozostałe postulaty nie spełniają warunków ustawy o sporach zbiorowych. W kwietniu 2025 r. przeprowadzono już podwyżkę wynagrodzeń o 5%, przy inflacji w 2024 roku wynoszącej 3,6%. Od kwietnia do sierpnia 2025 r. inflacja utrzymuje się na poziomie około 0,1%. Średnie wynagrodzenie w Grupie wynosi 13,5 tys. zł brutto, a w Enea S.A. – 16,5 tys. zł brutto (bez zarządu i dyrektorów).
Fakty kontra medialne przekłamania
Zarząd stanowczo zaprzecza informacjom o rzekomych zwolnieniach grupowych, prywatyzacji, sprzedaży, likwidacji kopalni LW Bogdanka oraz odbieraniu praw pracowniczych i związkowych. Enea pozostaje spółką giełdową od 2008 roku i znajduje się na liście podmiotów strategicznych. Prowadzone działania nie wpływają na wielkość zatrudnienia ani na prawa pracowników. LW Bogdanka nadal jest częścią Grupy, a zarząd podejmuje działania na rzecz objęcia jej ustawą o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.
Fakty są jednoznaczne. Spółka działa stabilnie, realizuje swoją strategię. Enea to filar polskiej energetyki i wiarygodny pracodawca dla 18 tysięcy pracowników. To także firma, która realnie się zmienia i rozwija we wszystkich obszarach strategicznych. Od modernizacji aktywów, przez zieloną transformację i rozwój OZE, po budowę silnej pozycji rynkowej i nowoczesnej profesjonalnej organizacji. Nie mówimy tylko działamy.
Grzegorz Kinelski.
Zobacz również:
- Enea uruchamia Farmę Wiatrową Bejsce – nowy impuls dla polskiej transformacji energetycznej
- Enea pozyskuje blisko 10 mld zł z KPO na rozwój sieci dystrybucyjnej
- Enea podsumowuje pierwsze półrocze 2025: stabilne wyniki i inwestycje w transformację energetyczną
- Enea Operator wprowadza Interwencyjną Regulację Mocy Biernej – nowy krok w elastyczności sieci
- Enea wygrywa dogrywkową aukcję rynku mocy – wsparcie dla nowych bloków gazowo-parowych
Źródło: Grupa Enea
Może Cię również zainteresować
ORLEN otwiera pierwszą stację wodorową na Pomorzu – Gdynia z nową infrastrukturą
Grupa ORLEN uruchomiła w Gdyni swoją pierwszą na Pomorzu ogólnodostępną stację tankowania wodoru. Nowy obiekt umożliwia tankowanie samochodów osobowych, ciężarowych oraz autobusów, stanowiąc ważny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu w regionie.
NFOŚiGW wznawia nabór na dofinansowanie przydomowych magazynów energii – budżet 105 mln zł
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza ponowny nabór wniosków na dofinansowanie domowych magazynów energii. Program wspiera prosumentów i rozwój zielonej energii w Polsce.
Przyspieszenie oceny wniosków w programie „NaszEauto” – ważne informacje dla beneficjentów
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje o intensyfikacji prac nad rozpatrywaniem wniosków w programie „NaszEauto”. Kilkanaście tysięcy zgłoszeń przechodzi obecnie wieloetapową weryfikację.
ORLEN kluczowym partnerem energetycznym Ukrainy – rola Polski w bezpieczeństwie regionu
ORLEN umacnia swoją pozycję jako strategiczny dostawca paliw i gazu dla Ukrainy, zapewniając bezpieczeństwo energetyczne podczas wojny i rozwijając współpracę z partnerami zza wschodniej granicy.
Battery Forum Poland 2026 potwierdziło znaczenie magazynowania energii dla transformacji energetycznej
Za nami trzecia edycja Battery Forum Poland – jednych z najważniejszych targów poświęconych magazynowaniu energii, elektromobilności i nowoczesnym technologiom energetycznym w Europie Środkowo-Wschodniej. Wydarzenie, które odbyło się w Ptak Warsaw Expo, zgromadziło 11 302 uczestników oraz 169 wystawców z 32 krajów, potwierdzając dynamiczny rozwój sektora magazynów energii i jego kluczową rolę w transformacji energetycznej. Podczas […]
Ponad 326 mln zł z KPO dla projektu Zwartowo III. Powstanie jedna z największych farm PV z magazynem energii w Polsce
Spółka Respect Energy Solar Zwartowo, należąca do Grupy Respect Energy, pozyskała ponad 326 mln zł preferencyjnego finansowania na realizację projektu Zwartowo III. Środki pochodzą z Funduszu Wsparcia Energetyki, finansowanego w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO), a umowa została podpisana z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Inwestycja należy do największych projektów fotowoltaicznych realizowanych obecnie w Polsce w formule […]

Komentarze