Enea – ceny prądu, taryfy, opinie, informacje

Ocena: 2.5 (ilość ocen: 1028)

Ocena: 2.5
(ilość ocen: 1028)

Firma jest najbardziej rozpoznawalną marką na polskim rynku energii elektrycznej. Grupa jest trzecią co do wielkości firmą energetyczną w kraju, stawiającą na rozwój działalności, poprawę efektywności i budowę odpowiedzialności społecznej.

Sprzedawca prądu dla gospodarstw domowych i firm

Obrotem energią elektryczną, zarówno na rynku hurtowym jak i sprzedażą do odbiorców końcowych, zajmuje się Enea S.A., która jest fundamentem Grupy. Aktualnie z usług firmy korzysta 2,5 mln klientów.

Firma dostarcza prąd zarówno w cenach taryfowych zatwierdzanych urzędowo, jak również sprzedaje energię elektryczną na zasadzie TPA. Według „Strategii Korporacyjnej Grupy Kapitałowej ENEA na lata 2010-2015 z perspektywą do 2020 roku” jednym z najważniejszych celów Grupy jest usprawnienie jakości obsługi klientów oraz efektywniejsze dostarczanie im usług.

Klient biznesowy – taryfa A, B, C

Swoją ofertę spółka kieruje do klientów instytucjonalnych przyłączonych do sieci Enea Operator Sp. z o.o. oraz stara się pozyskiwać odbiorców przyłączonych do innych OSD, co jak widać po ilości energii elektrycznej sprzedawanej na zasadzie TPA, całkiem dobrze tej firmie wychodzi.

Spółka przygotowała ofertę dla małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw. Dla każdej z grup sprzedawca posiada szeroką ofertę pakietów, które zostały dostosowane do poszczególnych odbiorców. Niewątpliwym plusem oferty spółki jest pakiet, który gwarantuje stałą cenę energii przez kilka lat.

Gospodarstwa domowe – taryfa G

Enea posiada taryfy zatwierdzane urzędowo dla klientów indywidualnych przyłączonych do sieci Enea Operator Sp. z o.o. Dla pozostałych odbiorców w gospodarstwach domowych firma przygotowała specjalne oferty, kusi ona klientów gwarancją stałej ceny nawet do 2018 roku. Ponadto osoby chcące zmienić sprzedawcę na firmę z Wielkopolski, mogą liczyć na pełną pomoc przy załatwianiu formalności.

Sprzedawca obsługuje klientów z różnych grup taryfowych m.in. z: G11, G12, G12w.

Dla swoich klientów firma przygotowała szeroki wachlarz możliwości kontaktu ze spółkami. Odbiorcy mogą korzystać z takich kanałów komunikacji jak np.:

 • kontakt bezpośredni (m.in. BOK, biura handlowe, seminaria, konferencje);
 • kontakt elektroniczny (m.in. poczta e-mail, formularze kontaktowe, eBOK);
 • kontakt telefoniczny.

Firma jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, otrzymała m.in:

 • certyfikat „Marki Polskiej”;
 • tytuł Najlepszy Produkt dla Biznesu 2008-2009 – wyróżnienie za Pakiet Zielony;
 • Złote Godło Marki Godnej Zaufania w kategorii Dostawca Energii.

Struktura paliw zużytych do produkcji energii sprzedanej przez Enea w 2019 roku:

Struktura zużytych paliw - ENEA.

Sprawdź Prąd dla Domu i Firmy Co miesiąc niższe rachunki!

Sprzedawca gazu dla firm

To jeden z największych sprzedawców energii elektrycznej w kraju, pod koniec 2014 roku firma rozszerzyła swoją działalność o sprzedaż gazu. Na razie oferta skierowana jest tylko do klientów instytucjonalnych, energetyczny gigant zamierza również wprowadzić oferty dla gospodarstw domowych.

Klient biznesowy – taryfy gazu dla firmy

Spółka kieruje swoją ofertę do wszystkich firm znajdujących się na terenie kraju, które podłączone są do sieci dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa. Firma sprzedaje gaz tylko w ofercie dual fuel, czyli w pakiecie z prądem. Enea obsługuje klientów z taryf od W-1 do W-7A, W-7B, W-7C.

Gospodarstwa domowe – taryfy gazu dla domu

Aktualnie firma nie sprzedaje gazu klientom indywidualnym.

Sprawdź Gaz dla Domu i Firmy Co miesiąc niższe rachunki!

Podstawowe informacje o firmie

Holding ENEA powstał 1 stycznia 2003 roku na mocy decyzji Ministra Skarbu Państwa z 29 stycznia 2002 roku. Grupa Energetyczna ENEA S.A. powstała z konsolidacji pięciu Spółek Dystrybucyjnych:

 • Energetyka Poznańska S.A.,
 • Energetyka Szczecińska S.A.,
 • Zakład Energetyczny Bydgoszcz S.A.,
 • Zakład Energetyczny Gorzów S.A.,
 • Zielonogórskie Zakłady Energetyczne S.A.

1 lipca 2007 roku ze spółki został wydzielony Operator Systemu Dystrybucyjnego Enea Operator Sp. z o.o. W tym samym roku został zakończony proces konsolidacji Grupy Kapitałowej ENEA i w ramach podwyższenia kapitału zakładowego, Skarb Państwa wniósł 100 proc. akcji Elektrowni „Kozienice” S.A. Od 17 listopada 2008 roku ENEA S.A. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Największymi akcjonariuszami Grupy Kapitałowej ENEA są: Skarb Państwa Polski (posiada pakiet kontrolny spółki) oraz Skarb Państwa Szwecji (poprzez państwową spółkę Vattenfall), pozostałe akcje notowane są na warszawskiej GPW.

W skład Grupy Kapitałowej ENEA wchodzą następujące spółki:

 • ENEA S.A.,
 • ENEA Operator Sp. z o.o.,
 • ENEA Wytwarzanie S.A.,
 • ENEA Trading Sp. z o.o.,
 • BHU Spółka Akcyjna,
 • Energetyka Poznańska Przedsiębiorstwo Usług Energetycznych ENERGIBUD Leszno Sp. z o.o.,
 • ITSERWIS Sp. z o.o.,
 • Eneos Sp. z o.o.,
 • Energomiar Sp. z o.o.,
 • Energetyka Poznańska Zakład Transportu Sp. z o.o.,
 • NZOZ Centrum Uzdrowiskowe Energetyk Sp. z o.o.,
 • ENERGO-TOUR Sp. z o.o.,
 • Hotel EDISON Sp. z o.o.,
 • ENTUR Sp. z o.o. w likwidacji,
 • ENEA Centrum S.A.,
 • Annacond Enterprises Sp. z o.o.,
 • Elektrociepłownia Białystok,
 • Farma Wiatrowa Bardy,
 • Biogazownia Liszkowo.

Obszary działalności Grupy ENEA

Podstawową działalnością Grupy jest wytwarzanie, dystrybucja oraz obrót energią elektryczną. Spółki wchodzące w jej skład zajmują się również obsługą klientów, usługami z zakresu elektroenergetyki oraz działalnościami, których zadaniem jest wspieranie Grupy.

W roku 2012 roku całkowita moc wytwórcza Grupy wyniosła ponad 3 100 MW, w tym ponad 2800 MW przypadało na drugą co do wielkości elektrownię w Polsce zlokalizowaną w Kozienicach. Ponadto, ENEA posiada udziały w Elektrociepłowni Białystok, Farmie Wiatrowej Bardy oraz Biogazowni Liszkowo.

Energię elektryczną energetyczny gigant pozyskuje z własnych źródeł oraz kupuje ją na rynku giełdowym – jest członkiem TGE.

ENEA Operator Sp. z o.o. pełni rolę operatora systemu dystrybucyjnego – działa na obszarze 58.213 km² i obejmuje sześć województw (dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, pomorskie, wielkopolskie, zachodnio-pomorskie). Dostarczanie energii odbywa się przez sieć dystrybucyjną, która pokrywa 20 proc. Polski (109 tys. km linii energetycznych, 35 tys. stacji elektroenergetycznych). Operator obsługuje ponad 2,42 milionów klientów z zachodniej i północno-zachodniej części kraju.

ENEA w 2014 roku poszerzyła swoją działalność o sprzedaż gazu – obecnie oferta skierowana jest tylko do klientów instytucjonalnych. Spółka nie posiada własnych źródeł wytwórczych i paliwo kupuje na Towarowej Giełdzie Energii (TGE).

Enea na Youtube – reklamy firmowe i nie tylko

Enea, jak większość sprzedawców prądu posiada swój kanał na Youtubie. W wolnych chwilach możemy sobie obejrzeć przede wszystkim reklamy, które przedstawiają ofertę firmy oraz zachęcają do zmiany sprzedawcy. Ponadto, Enea stawia na uświadamianie najmłodszych odbiorców prądu, którym dedykuje dwa filmiki.

Więcej informacji o Enea

Opinie o Enea

 1. to mój sprzedawca od zawsze. zaczełam sie interesować nieco rynkiem energii i musze stwierdzić, że enea jest jakaś taka bez wyrazu. O Tauronie co i już słychać, PGE wtopiło reklamą, ale zyskało rozgłos, Energa słynie z konfliktów (wiatraki, liczniki za prąd), a Enea nic – stoi w kącie jak nieśmiałe dziecko.

  • Enea naciąga klientów na swoją PEWNĄ CENĘ, w której doliczają 10 zł opłaty handlowej względem standardowego cennika. Podczas podpisywania umowy pokazują tylko cennik PEWNA CENA i straszą 20% podwyżkami cen prądu.

  • To masz naprawdę szczęście. i przyjechali odciąć prąd mimo nadpłaty na koncie, bo ktos wysłał technikom błędną informację. nerwów było co niemiara, zey to szybko wyjaśnić. infolinia nic nie wiedziała. w końcusam technik dzwonił to wyjaśniać i okazało sie, ze jakiś geniusz bez żadnej dyspozycji przepisał nadpłatę do mojego innego licznika (w garażu), a ta domowym był debet. odtapili od odłaczenie, ale „przepraszam” nikt nie powiedział, zero odpowiedzialności

 2. Mnie rozczuliła pani z infolinii, która twierdziła, że nie moge jesnocześnie zmienic taryfy prądu i podpisać umowy na czas określony, bo to trzeba składać dwa osobne wnioski. Posżłam do punktu i nagle się wszystko dało. Widać po nich, ze sami pracownicy nie ogarniaja czasem, co sie u nich dzieje.

  • ja miałem tak samo. Ale nie wiedziałem, ze można to załatwić w punkcie od razu, wiec czekałem kolejno na dwie nowe umowy. z infolinii enea nikt mi nie powiedział, ze można inaczej ;/

   Ale jak skończy mi się ta umowa, to idę gdzie indziej. do bardziej ogarniętej firmy energetycznej

 3. Najbardziej się bałem, że jak zmienię sprzedawcę prądu i odejdę od Enea, to że długo się będą bujać z naprawami. I pewnie miałbym problem, ale sąsiad jest biegłym i jak nie może pracować, bo nie ma prądu, to dzwoni do prokuratury i energetycy są w ciągu pół godziny. Takie sąsiedztwo to skarb na wsi!
  Ale do rzeczy – Enea nie była taka najgorsza, nikt się pod nią nie podszywał, nie zapominała wysyłać rachunków. Ale taniej jest gdzie indziej i nie widzę sensu, żebym miał przepłacać. Tym bardziej że stan licznika dalej spisuje ta sama osoba – tu nic się nie zmieniło.

 4. Fatalna jakość obsługi, ludzie nieuprzejmi, niedoinformowani i z pretensją, że się im zawraca głowę. Bo ktoś chciał załatwić coś innego niż podpisać umowę!

 5. ja jestem w enei i nie narzekam. raz chciałam sie przenieść, ale poczytałam opinie o firmie i zrezygnowałam. wystarczy zmienić ofertę na rynkową i wszystko jest cacy

 6. zmieniłem ofertę z urzedu na rynkowa i nie jestem zadowolony, rachunki wzrosły zamiast spaść (i mówię tylko o części sprzedażowej). Po prostu umknął pani fakt, że będzie jeszcze opłata handlowa. Ale w papierach potem była wyszczególniona, więc moja wina, że nie doczytałem.

 7. czytam opinię i wątpię…
  mam umowę z eneą od niedawna, to jest kontynuacja umowy moich rodziców, od których odkupiłem mieszkanie. i jest na czas nieokreślony, ale wszystko jest ok. jak dzwoniłem na infolinię, to też się wszystkiego dowiedziałem. no jakbym był w innej firmie niż enea, którą opisujecie

 8. Enea sprawia, że mam reakcję alergiczną, złożyłam reklamację na rachunek i nie mogą dojść do ładu, jaka powinna być płatość. dział windykacji sobie, bok sobie. wymaganie, żeby po prostu przekazać klientowi jednoznaczną wiadomość, to zbyt wiele. a do tego momentu było nawet ok.

 9. ostała mi naliczona opłata za założenie plomby, którą zdjął sam pracownik firmy enea. myślał, ze poprzednia była naruszona, szarpnął i było tylko takie „ups”. Złożenie reklamacji nie było skuteczne, bo inkasent się wszystkiego wyparł. niestety mam umowę na czas określony, potem uciekam.

  • Mi kiedyś enea naliczyła opłatę za to, że niezasadnie odcięli mi prąd (monterzy pomylili adres!!!!!) – to chyba było około 100 złotych. mam rachunki na poziomie 80 złotych, więc zdziwienie było ogromne. I nie chcieli uznać reklamacji tej opłaty, chociaż wynikała na ewidentnie z ich pomyłki, bo ja nigdy żadnych zaległości nie miałem. po tych bojach, powiedziałem im, żeby spadali na drzewo i zmieniłem sprzedawce prądu.

   • A na jakiego? I czy nie masz problemów wtedy z eneą jako dystrybutorem prądu? mieszkam na wsi i mam opory przed zmianą sprzedawcy. boję sie, ze jak to zrobię, to enea operator będzie maksymalnie wydłużać czas usunięcia awarii. A przecież gdzie indziej można płacić o wiele mniej i juz mnei irytują wysokie rachunki

 10. Zgłosiłem problem z licznikiem, tarcza obracają się nawet po wykreceniu bezoieczników, i rachunki w granicach 360zł choć wszystkie sprzęty mam energooszczędne, licznik zabrali do sprawdzenia i po kilkunastu tygodniach przysłali mi rachunek bo według nich licznik był sprawny, i niema możliwości udowodnienia im że coś jest niesprarawne bo gdy zabiora licznik to mogą zrobić co chcą i ne da się nic z tym zrobić, choć rachunki zmniejszyły się prawie o połowę to według nich licznik był ok i 200 do zapłacenia za sprawdzenie. To są oszuści i musi się każdy liczyć że tak się to skończy.

 11. Enea Goleniów 🙁
  Mieszkam w Krępsku k/ Goleniowa. U nas awarie są co najmniej 2x w tygodniu. Wyglądają zazwyczaj tak: prąd jest wyłączany na kilka sekund do minuty i włączany na kilka minut. I tak przez ok. 2 do 3 godzin. Nie jest to związane z żadnymi problemami pogodowymi. Na 991 odpowiedź jest taka: Panowie intensywnie szukają usterki.
  Czy można być zadowolonym z takich usług ???

 12. enea ???? nie wiem jak inni sprzedawcy prądu, ale myślę, że to jawne złodziejstwo za prąd płaci się niewielkie pieniądze natomiast czynniki stałe, zmienne opłaty nocne stałe, zmienne i inne pierdoły i płaci się dwa razy więcej za przesyły niż za zużytą energię po prostu rozbój w biały dzień tak może być tylko w polsce złodziej złodziejem pogania.

 13. Co to jest opłata handlowa czy będę płaciła co miesiąc , ponieważ zmieniłam umowę na C-PC i doliczono stawkę opłat za obsługę handlową 19.98 zł , dotychczas nie pobierano takiej opłaty i myślę , że zostałam oszukana .

  • Dzień dobry,

   Pani Ireno, opłata handlowa to taka opłata, która co miesiąc doliczana jest do Pani rachunku. Często jest to koszt związany z dodatkową usługą np. ubezpieczeniem zdrowotnym.

   Pozdrawiam
   Agnieszka
   enerad.pl

 14. Enea to zwykły [….] w „białych rękawiczkach”. Zakładają liczniki, które wskazują na większe zużycie energii elektrycznej, niż jest w rzeczywistości.

  Komentarz edytowany przez Redakcję.

 15. Enea, odłączyła mi prąd mimo zapłaconych rachunków. Pani z boku, mówi że przepraszają, że monter przekroczył uprawnienia, po czym mi naliczają opłatę 100 zł za przyłączenie. Ja pisze odwołanie, na co oni oddaję sprawę do sadu i dostaję do zapłaty 600 zł. Dla mnie jest to duża kwota. Przy okazji utraciłem tego dnia, gdy mi prąd wyłączyli cała zawartość lodówki. Bilans współpracy w 2018 z Enea – jestem w plecy ponad 1000. Serdecznie nie polecam i nie pozdrawiam (tej firmy) masakra.

  • U mnie było jeszcze gorzej. 2 lata po zakończonej umówię wciąż miałem nadpłatę. Dzwonię na infolinię i okazuje się że mam prawie 1000zl nadpłaty. Proszą o przesłanie wniosku o zwrot mi na konto, co czynię. Po 2 tygodniach dostaję pismo, że nadpłata została wliczona w koszty sądowe! Założyli mi sprawę, nie wiadomo o co, bo na infolinii nic nie wiedzą! Mam kontaktować się z ich kancelarią. Jakaś paranoja! Ta firma to oszuści jakich mało. Jestem już w plecy parę tysięcy złotych – tak wyszły mi oszczędności zmieniając operatora. Najgorsza decyzja to było podpisanie cyrografu z Enea.

 16. 08.01.19 dzien w dzien wylaczany prad.. Do dnia Dzis, Sobota wieczór prad nagle wyłączony od godziny 19.00. Awaria smieszne..czy Naprawde nie mozecie przedstawić prawdziwej przyczyny? Tylko na infolini słychać awaria ?a do dzwonić.. Sie wogle nie idzie..!! zenujaca sa Wasze uslugi a oplaty za prad wciaz rosna.. Hmm ciekawe za co place? Za brak dostawy produ?

 17. Ludzie spisujcie a najlepiej róbcie fotki licznika jak zmieniacie firmę na Enea bo początkowy licznik jest zawsze źle spisany(oczywiście na niekorzyść klienta). W Kostrzynie takie rzeczy na porządku dziennym. Złożyłam reklamację bo na kawalerce z gazową kuchenką i ogrzewaniem, bez czajników elektrycznych i z energooszczędnymi sprzętami i żarówkami mam zużycie za 10 dni 186 jednostek!!!!!! Kończę umowę i uciekam od tej firmy jak najdalej!!!

 18. Firma nierzetelna. Nie przyznaje się do błędów, nawet jeśli chodzi o źle wysłana korespondencję co skutkuje dalszymi problemami. Naciągają, potem umywają ręce

 19. Dostarczanie prądu to jedno. Obsługa klienta – tu sie zaczynają schody. Pracownicy odsyłają od jednej do drugiej osoby. Brak kompetencji – stawianie się w roli monopolisty…słabe:( Gdyby była możliwość zmiany dostawny – a nie wymuszenie (!) zrobiłbym to od zaraz. Mam nadzieję, że przyjdzie moment – konkurencji a przez to SZACUNEK do klienta. Cały czas to komuna – tylko z uśmiechem i nowymi mundurkami.

 20. Firma która bardzo nie porządku traktuje swoich klientów. Jestem wieloletnim klientem kupuje prąd do dwóch mieszkań. Raz miałam opóźnienie w płatności przez przeoczenie, na FV nie zauważyłam informacji o zadłużeniu, nie dostałam ani smsa ani telefonu (jeśli bym miała taki to od razu bym uregulowała) i po prostu wyłączono prąd.. i to w piątek! Pomimo uregulowania należności w ten sam dzień, koło południa mieli już na koncie, oświadczyli ze w piątek już nikt nie przyjdzie włączyć mi prąd i byłam bez prądu do wtorku czyli 4 dni… tragedia.. Po drugie irytuje mnie naliczanie odsetek… zazwyczaj kopertę w skrzynce z Enei mam najwcześniej 12 ego danego miesiąca a ostatnio terminy płatności wyznaczone są na np 7ego… jak mam zdążyć zapłacić na czas?? Nie ja odpowiadam za to kiedy przychodzi do mnie poczta! Po drugie nawet jak płace w dzień terminu płatności to i tak mam odsetki bo.. pewnie u nich ta płatność doszła później… gdzie jest informacja ze termin płatności to termin kiedy np ..księguje Enea?? Może warto wydłużyć terminy płatności bo jest to bardzo nie w porządku!

 21. Ja podpisałem umowę pewna cena energii, ale nie zastanawiałem się nad innymi opłatami i rachunek po podpisaniu nowej umowy już był dużo wyższy cena handlowa wzrosła z 7,88 na 25,5 miesięcznie ale cena energii się nie zmieniła

 22. Bardzo niesolidna firma, faktury za prąd przesyłają na zupełnie inny adres. Adres od 20 lat mam ten sam.
  Do tego jeszcze potrafią wypierać się z popełnionych błędów.
  Zero profesjonalizmu, brak szacunku dla klienta.

 23. Mam dwa mieszkania moje i mamy od kilkunastu lat jesteśmy Klientami Enea i do tej pory nie było przynajmniej Ja nie mam problemu. Mamę jakiś czas temu podeszli z innej firmy z promocją jako zakład energetyczny i podpisała umowę tera płaci wyższe rachunki niż wcześniej. Próba powrotu do Eneii okazuje się możliwa dopiero po zakończeniu umowy bo inaczej wysoka kara zostanie nałożona przez obecnego jej sprzedawcę, ale jak tylko zakończy się ta umowa to zaraz podpisujemy ponownie umowę z Enea. Dziwią mnie komentarze że nic niemożna załatwić na infolinii zawsze trafiam ma miłą i profesjonalną obsługę. Faktury mam na czas i zgadzają się z mim zużyciem. Jak inkasent nie odczyta licznika bo zastał zamknięte drzwi to zawsze chętnie przyjęli stan licznika płacę regularnie i wiem kiedy powinien być rachunek.wiec jak nie otrzymałem dzwoniłem i zostałem dokładnie poinformowany o kwocie.i możliwości korzystania z eBOK. Jako sprzedawcę mogę w 100 % polecić firmę Enea.

  • Polecam Enea wszystko dokładnie wytłumaczone przy zawieraniu umowy rachunki przychodzą na czas place regularnie jak problem jakis jest dzwonię i szybko rozwiązany jest polecam

 24. co ja mogę pomyśleć o zużyciu energii elektrycznej jak licznik przez czas trwania umowy pośpieszył się w zegarze przełączającym taryfy noc i dzień pośpieszył się o 15 min to jest o 1/4 godziny to tak sobie myślę że jak tu się śpieszy to w wykazie zużycia energii też wskazuje 1/4 więcej jako zużyta.

Dodaj komentarz