Enea – rozpoznawalny sprzedawca prądu

Informacje, opinie, dane, aktualności - wszystko o ENEA

Enea – sprzedawca prądu z Wielkopolski

Firma jest najbardziej rozpoznawalną marką na polskim rynku energii elektrycznej. Grupa jest trzecią co do wielkości firmą energetyczną w kraju, stawiającą na rozwój działalności, poprawę efektywności i budowę odpowiedzialności społecznej.

Oferta Enea

Prąd dla domu Prąd dla firmy Gaz dla domu Gaz dla firmy

Sprzedawca prądu dla gospodarstw domowych i firm

Obrotem energią elektryczną, zarówno na rynku hurtowym jak i sprzedażą do odbiorców końcowych, zajmuje się Enea S.A., która jest fundamentem Grupy. Aktualnie z usług firmy korzysta 2,5 mln klientów.

Firma dostarcza prąd zarówno w cenach taryfowych zatwierdzanych urzędowo, jak również sprzedaje energię elektryczną na zasadzie TPA. Według „Strategii Korporacyjnej Grupy Kapitałowej ENEA na lata 2010-2015 z perspektywą do 2020 roku” jednym z najważniejszych celów Grupy jest usprawnienie jakości obsługi klientów oraz efektywniejsze dostarczanie im usług.

Klient biznesowy – taryfa A, B, C

Swoją ofertę spółka kieruje do klientów instytucjonalnych przyłączonych do sieci Enea Operator Sp. z o.o. oraz stara się pozyskiwać odbiorców przyłączonych do innych OSD, co jak widać po ilości energii elektrycznej sprzedawanej na zasadzie TPA, całkiem dobrze tej firmie wychodzi.

Spółka przygotowała ofertę dla małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw. Dla każdej z grup sprzedawca posiada szeroką ofertę pakietów, które zostały dostosowane do poszczególnych odbiorców. Niewątpliwym plusem oferty spółki jest pakiet, który gwarantuje stałą cenę energii przez kilka lat.

Gospodarstwa domowe – taryfa G

Enea posiada taryfy zatwierdzane urzędowo dla klientów indywidualnych przyłączonych do sieci Enea Operator Sp. z o.o. Dla pozostałych odbiorców w gospodarstwach domowych firma przygotowała specjalne oferty, kusi ona klientów gwarancją stałej ceny nawet do 2018 roku. Ponadto osoby chcące zmienić sprzedawcę na firmę z Wielkopolski, mogą liczyć na pełną pomoc przy załatwianiu formalności.

Sprzedawca obsługuje klientów z różnych grup taryfowych m.in. z: G11, G12, G12w.

Dla swoich klientów firma przygotowała szeroki wachlarz możliwości kontaktu ze spółkami. Odbiorcy mogą korzystać z takich kanałów komunikacji jak np.:

 • kontakt bezpośredni (m.in. BOK, biura handlowe, seminaria, konferencje);
 • kontakt elektroniczny (m.in. poczta e-mail, formularze kontaktowe, eBOK);
 • kontakt telefoniczny.

Firma jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, otrzymała m.in:

 • certyfikat „Marki Polskiej”;
 • tytuł Najlepszy Produkt dla Biznesu 2008-2009 – wyróżnienie za Pakiet Zielony;
 • Złote Godło Marki Godnej Zaufania w kategorii Dostawca Energii.

Struktura paliw zużytych do produkcji energii sprzedanej przez Enea w 2015 roku:

enea-wykres kołowy

Szukasz oszczędności? Tylko w naszej porównywarce sprawdzisz czy oferta Enea jest dla Ciebie!

Sprzedawca gazu dla firm

To jeden z największych sprzedawców energii elektrycznej w kraju, pod koniec 2014 roku firma rozszerzyła swoją działalność o sprzedaż gazu. Na razie oferta skierowana jest tylko do klientów instytucjonalnych, energetyczny gigant zamierza również wprowadzić oferty dla gospodarstw domowych.

Klient biznesowy – taryfy gazu dla firmy

Spółka kieruje swoją ofertę do wszystkich firm znajdujących się na terenie kraju, które podłączone są do sieci dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa. Firma sprzedaje gaz tylko w ofercie dual fuel, czyli w pakiecie z prądem. Enea obsługuje klientów z taryf od W-1 do W-7A, W-7B, W-7C.

Gospodarstwa domowe – taryfy gazu dla domu

Aktualnie firma nie sprzedaje gazu klientom indywidualnym.

Podstawowe informacje o firmie

Holding ENEA powstał 1 stycznia 2003 roku na mocy decyzji Ministra Skarbu Państwa z 29 stycznia 2002 roku. Grupa Energetyczna ENEA S.A. powstała z konsolidacji pięciu Spółek Dystrybucyjnych:

 • Energetyka Poznańska S.A.,
 • Energetyka Szczecińska S.A.,
 • Zakład Energetyczny Bydgoszcz S.A.,
 • Zakład Energetyczny Gorzów S.A.,
 • Zielonogórskie Zakłady Energetyczne S.A.

1 lipca 2007 roku ze spółki został wydzielony Operator Systemu Dystrybucyjnego Enea Operator Sp. z o.o. W tym samym roku został zakończony proces konsolidacji Grupy Kapitałowej ENEA i w ramach podwyższenia kapitału zakładowego, Skarb Państwa wniósł 100 proc. akcji Elektrowni „Kozienice” S.A. Od 17 listopada 2008 roku ENEA S.A. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Największymi akcjonariuszami Grupy Kapitałowej ENEA są: Skarb Państwa Polski (posiada pakiet kontrolny spółki) oraz Skarb Państwa Szwecji (poprzez państwową spółkę Vattenfall), pozostałe akcje notowane są na warszawskiej GPW.

W skład Grupy Kapitałowej ENEA wchodzą następujące spółki:

 • ENEA S.A.,
 • ENEA Operator Sp. z o.o.,
 • ENEA Wytwarzanie S.A.,
 • ENEA Trading Sp. z o.o.,
 • BHU Spółka Akcyjna,
 • Energetyka Poznańska Przedsiębiorstwo Usług Energetycznych ENERGIBUD Leszno Sp. z o.o.,
 • ITSERWIS Sp. z o.o.,
 • Eneos Sp. z o.o.,
 • Energomiar Sp. z o.o.,
 • Energetyka Poznańska Zakład Transportu Sp. z o.o.,
 • NZOZ Centrum Uzdrowiskowe Energetyk Sp. z o.o.,
 • ENERGO-TOUR Sp. z o.o.,
 • Hotel EDISON Sp. z o.o.,
 • ENTUR Sp. z o.o. w likwidacji,
 • ENEA Centrum S.A.,
 • Annacond Enterprises Sp. z o.o.,
 • Elektrociepłownia Białystok,
 • Farma Wiatrowa Bardy,
 • Biogazownia Liszkowo.

Obszary działalności Grupy ENEA

Podstawową działalnością Grupy jest wytwarzanie, dystrybucja oraz obrót energią elektryczną. Spółki wchodzące w jej skład zajmują się również obsługą klientów, usługami z zakresu elektroenergetyki oraz działalnościami, których zadaniem jest wspieranie Grupy.

W roku 2012 roku całkowita moc wytwórcza Grupy wyniosła ponad 3 100 MW, w tym ponad 2800 MW przypadało na drugą co do wielkości elektrownię w Polsce zlokalizowaną w Kozienicach. Ponadto, ENEA posiada udziały w Elektrociepłowni Białystok, Farmie Wiatrowej Bardy oraz Biogazowni Liszkowo.

Energię elektryczną energetyczny gigant pozyskuje z własnych źródeł oraz kupuje ją na rynku giełdowym – jest członkiem TGE.

ENEA Operator Sp. z o.o. pełni rolę operatora systemu dystrybucyjnego – działa na obszarze 58.213 km² i obejmuje sześć województw (dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, pomorskie, wielkopolskie, zachodnio-pomorskie). Dostarczanie energii odbywa się przez sieć dystrybucyjną, która pokrywa 20 proc. Polski (109 tys. km linii energetycznych, 35 tys. stacji elektroenergetycznych). Operator obsługuje ponad 2,42 milionów klientów z zachodniej i północno-zachodniej części kraju.

ENEA w 2014 roku poszerzyła swoją działalność o sprzedaż gazu – obecnie oferta skierowana jest tylko do klientów instytucjonalnych. Spółka nie posiada własnych źródeł wytwórczych i paliwo kupuje na Towarowej Giełdzie Energii (TGE).

Enea na Youtube – reklamy firmowe i nie tylko

Enea, jak większość sprzedawców prądu posiada swój kanał na Youtubie. W wolnych chwilach możemy sobie obejrzeć przede wszystkim reklamy, które przedstawiają ofertę firmy oraz zachęcają do zmiany sprzedawcy. Ponadto, Enea stawia na uświadamianie najmłodszych odbiorców prądu, którym dedykuje dwa filmiki.
)

Aktualności o Enea

Opinie o Enea

Komentarze

 1. to mój sprzedawca od zawsze. zaczełam sie interesować nieco rynkiem energii i musze stwierdzić, że enea jest jakaś taka bez wyrazu. O Tauronie co i już słychać, PGE wtopiło reklamą, ale zyskało rozgłos, Energa słynie z konfliktów (wiatraki, liczniki za prąd), a Enea nic – stoi w kącie jak nieśmiałe dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *