Enerad
Porównaj oferty

Energa-Operator: darmowy wzrost poboru mocy w nowej usłudze

Energa-Operator planuje wdrożenie nowej usługi Interwencyjnej Dostawy Mocy Czynnej (IDC). Rozwiązanie pozwoli odbiorcom bezpłatnie zwiększać pobór mocy w określonych terminach. Celem jest zagospodarowanie nadwyżek energii z OZE oraz poprawa elastyczności sieci. Spółka prowadzi konsultacje publiczne w tej sprawie.

Sieć elektroenergetyczna

Nowe możliwości dla odbiorców Energa-Operator

Nowa usługa IDC umożliwi zwiększenie poboru mocy czynnej ponad wartość umowną bez ponoszenia dodatkowych opłat. Będzie to możliwe wyłącznie w określonych przez operatora terminach – dniach i godzinach wskazanych wcześniej odbiorcom.

Zwiększony pobór będzie dopuszczalny jedynie do poziomu mocy bezpiecznej, który zostanie ustalony przez Energa-Operator. Usługa ma zastosowanie wyłącznie w wybranych okresach – m.in. w momentach dużej generacji energii z odnawialnych źródeł energii.

Elastyczność sieci i wykorzystanie nadwyżek z OZE

Energa-Operator wskazuje, że do jej sieci przyłączono ponad 9GW mocy z OZE. W okresach sprzyjających warunków atmosferycznych generowana moc często przekracza zapotrzebowanie odbiorców.

Nowa usługa ma pomóc w zagospodarowaniu tych nadwyżek. Celem jest przesunięcie okresów konsumpcji energii na godziny, w których produkcja z OZE jest najwyższa.

Do naszej sieci przyłączonych jest ponad 9GW OZE, które przy dobrych warunkach atmosferycznych generują moc przekraczającą najczęściej zapotrzebowanie na nią przez odbiorców Energa-Operator. Dlatego szukamy rozwiązań na zagospodarowanie tych nadwyżek poprzez przesunięcie okresów jej konsumpcji tak, aby pokrywała się z godzinami wysokiej produkcji. Temu ma właśnie służyć usługa Interwencyjnej Dostawy Mocy Czynnej. To rozwiązanie korzystne dla wszystkich stron: odbiorców, producentów OZE oraz dla nas jako operatora systemu dystrybucyjnego – mówi Robert Świerzyński, prezes Energa-Operator.

Usługa tylko dla wybranych grup taryfowych

IDC będzie dostępna wyłącznie dla odbiorców z grup taryfowych A, B lub C2. Warunkiem jest rozliczanie się z opłaty mocowej oraz posiadanie możliwości sterowania poborem mocy.

To odbiorca zdecyduje, czy chce zwiększyć pobór mocy w zaproponowanym przez Energa-Operator przedziale czasowym. Korzystanie z usługi będzie dobrowolne i uzależnione od decyzji klienta.

Trwają konsultacje publiczne

Energa-Operator rozpoczęła konsultacje publiczne dotyczące aktualizacji Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej (IRiESD). Chodzi o projekt Karty aktualizacji nr 4/2025. Konsultacje potrwają do 19 czerwca.

Szczegóły dotyczące projektu oraz sposobu zgłaszania uwag dostępne są na stronie internetowej Energa-Operator.

Zobacz również:

Źródło: Energa-Operator

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły