Energa – rachunek za prąd po dwóch latach
Pamiętacie, że w 2015 roku pojawiły się problemy z wystawianiem faktur za energię elektryczną? Wielu klientów nie otrzymywało rozliczeń za prąd. Dopiero teraz, po blisko dwóch latach, Energa ogłosiła, że uporała się z tamtymi problemami.

2015: nowy system i kłopoty
Przypomnijmy, że winę za tamte problemy obarczono nowy system informatyczny. Nie był on kompatybilny z poprzednim programem. Brak migracji danych, powodował, że rachunki za prąd nie były naliczane. Mało tego, niektórzy klienci w ogóle “wypadli” z systemu rozliczeniowego.
Najgorszy w tej sytuacji był długi brak reakcji firmy energetycznej. Klienci próbowali dopominać się o zaległe faktury, jednak byli odsyłani z kwitkiem. Dopiero interwencja mediów spowodowała, że Energa wydała oficjalny komunikat w tej sprawie i przyznała się do błędu.
Długo oczekiwany sukces
Chociaż firma energetyczna przekonywała, że z problemami się uporała, to dopiero teraz prezes zarządu Energa S.A., Daniel Obajtek, oficjalnie ogłosił zwycięstwo na konferencji prasowej w Gdańsku. Okazało się przy okazji jaka była rzeczywista skala trudności: jeszcze marcu tego roku około 80 tysięcy klientów firmy nie otrzymywało prawidłowo rachunków za prąd. Niektórzy z tej grupy na rozliczenia czekali od 2015 roku!
Propozycje zmian w obsłudze klienta
Energa jeszcze w tym tygodniu ma wdrożyć pierwszą zmianę, a mianowicie przywrócić funkcję Rzecznika Klienta Energii. Osoba ta ma być pośrednikiem między odbiorcami prądu a firmą w problematycznych sprawach. Dokładny zakres obowiązków poznamy najpewniej w najbliższym czasie.
Warto zauważyć, że Energa więcej uwagi chce poświęcić teraz seniorom. We współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku mają być prowadzone wykłady na temat akwizytorów-oszustów. Słuchacze otrzymają informację, jak się bronić przed nieuczciwymi sprzedawcami oraz na co zwracać uwagę podczas zawierania umów.
W samej firmie ma być również podniesiony standard obsługi osób w podeszłym wieku. Seniorzy mają mianowicie otrzymywać rachunki i umowy pisane większą czcionką, która ułatwi odczytywanie dokumentów. Równolegle firma pracuje nad nową ofertą dedykowaną starszym osobom, a także rozszerzeniem dotychczasowych propozycji dla klientów (na przykład usługi fachowców). Z zapowiedzi wynika, ze Energa skupia się na jakości usług, nie spodziewajmy się zatem obniżenia ceny prądu.
Nam pozostaje ufać, że to koniec problemów Energi z systemem informatycznym. Teraz rozpoczyna się mozolna praca nad odzyskaniem utraconego zaufania odbiorców energii.
Aktualizacja artykułu
W związku z ogromną ilością zapytań z Waszej strony, drodzy Czytelnicy, podpowiadamy, że roszczenia sprzedawcy z tytułu umowy sprzedaży przedawniają się z upływem dwóch lat od daty płatności (wykonywalności) faktury. Oznacza to, że jeśli Energa wystawia Wam teraz faktury, których oryginalna data płatności była wyznaczona przed końcem lipca 2015, to są to faktury przedawnione. Sprzedawca prądu przekroczył tutaj okres dwóch lat. Szczegółowy opis przedawnienia wraz ze wzorami dokumentów jest w trakcie przygotowania.
Aktualizacja
- Zapraszamy do artykułu: Przedawnienie rachunku za energię – wzory pism.
Może Cię również zainteresować
Chiny rewolucjonizują bezpieczeństwo baterii EV. Niektórzy skorzystają, innych czekają problemy finansowe
Dr Kai-Philipp Kairies, CEO ACCURE Battery Intelligence, podkreśla, że nowy chiński standard GB38031-2025 może nie tylko zmienić zasady bezpieczeństwa w samych Chinach, ale także wpłynąć globalnie – od polityk krajowych po inwestycje w laboratoria testowe i strategie producentów. Kluczową zmianą jest wymóg, by baterie EV wytrzymały aż 120 minut po zjawisku termicznego rozbiegania – dotąd wystarczyło 5 minut.
Jak mikrouszczelnienia ratują wodór? Freudenberg zdradza szczegóły
Freudenberg Sealing Technologies prezentuje zaawansowane technologicznie uszczelnienia do elektrolizerów, sprężarek, ogniw paliwowych i silników wodorowych. Firma podkreśla ich kluczową rolę w budowie bezpiecznej i wydajnej infrastruktury wodorowej.
XPENG X9 ładuje 405 km w 10 minut. Nowy elektryk z AI będzie w Europie pod koniec 2025 r.
XPENG zaprezentował nowy elektryczny model MPV – X9 2025. Pojazd wyróżnia się ultraszybkim ładowaniem, systemem autonomicznej jazdy Turing AI i luksusowym wyposażeniem wnętrza. To pierwszy model marki z tymi funkcjami w standardzie.
Volkswagen stawia na AI w Chinach, gdzie sztuczna inteligencja króluje na drogach
Volkswagen Group wprowadza na rynek chiński nowy system wspomagania kierowcy oparty na sztucznej inteligencji. Rozwiązanie zaprojektowano specjalnie pod wymagające warunki ruchu drogowego w Chinach. Grupa wzmacnia tym samym swoje zaangażowanie w strategię „In China, for China” i dołącza do grona firm, które rozwijają zaawansowane systemy AI w segmencie pojazdów elektrycznych.
Rekordowy wzrost mocy OZE w 2024 roku. 5 kluczowych faktów w raporcie IRENA
Według najnowszego raportu IRENA, w 2024 roku globalna moc odnawialnych źródeł energii wzrosła o rekordowe 585 GW. Aż 92% nowej mocy zainstalowanej na świecie pochodziło z OZE. Organizacja wskazuje 5 najważniejszych faktów dotyczących odnawialnych źródeł energii w minionym roku.
LONGi bije kolejne rekordy PV. 34,85% sprawności ogniwa tandemowego (perowskit-krzem)
Chińska firma LONGi ustanowiła nowy światowy rekord sprawności ogniwa tandemowego krzem-perowskit – 34,85%. Osiągnięcie to zostało potwierdzone przez amerykański instytut NREL. Firma poprawiła również sprawność ogniwa krzemowego HIBC do poziomu 27,81%.
Komentarze