Energa uruchomiła wielką farmę fotowoltaiczną
W Czernikowie koło Torunia Energa uruchomiła największą farmę fotowoltaiczną w kraju. Inwestycja składa się z 16 tys. paneli słonecznych i będzie w stanie zaopatrzyć około 1600 gospodarstw domowych.

Energa inwestuje w odnawialne źródła
Energa to jedna z największych firm energetycznych w naszym kraju – Grupa chętnie inwestuje w zieloną energię. Firma posiada m.in. elektrownie wodne i wiatrowe, teraz została również właścicielem największej farmy fotowoltaicznej w Polsce. Jest to drugi obiekt tego typu Grupy – pierwszy zlokalizowany jest w Przejazdowie pod Gdańskiem (łączna moc 1,64 MW) i został otwarty we wrześniu 2014 roku.
W Czernikowie została otwarta elektrownia słoneczna, której realizacja jest częścią projektu Smart Toruń – zakłada on m.in. modernizację sieci dystrybucji, zainstalowanie inteligentnego oświetlenia ulicznego, zwiększenie udziału OZE. Całkowity koszt projektu wyniesie 81,6 mln zł, ponad 19,5 mln to dofinansowanie z NFOŚiGW.
Farma fotowoltaiczna w Czernikowie
Farma fotowoltaiczna w Czernikowie koło Torunia, składa się z 1600 paneli słonecznych (każdy o mocy 240 W) i zajmuje powierzchnię 24 tys. m2. Jej łączna moc wynosi 3,7 MW. Inwestycja rocznie wygeneruje ok. 3,5 tys MWh i będzie w stanie pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną ok. 1600 gospodarstw domowych. Nowa farma, o ponad 10 proc. zwiększy moc zainstalowanych w naszym kraju instalacji fotowoltaicznych.

To nie koniec inwestycji Energii w OZE – według strategii firmy, chce ona jeszcze bardziej postawić na zieloną energię i już do 2020 roku Grupa zamierza zwiększyć jej udział do 60 proc. (obecnie jest to 42 proc.).
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze