Energa – lider zielonej energii

Informacje, opinie, dane, aktualności - wszystko o Energa

Energa – najbardziej ekologiczny sprzedawca prądu, czy aby na pewno?

Energa należy do wielkiej piątki polskich sprzedawców prądu, prowadzi działalność na rynku krajowym w Niemczech oraz na Słowacji. Historycznie związana z obszarem północnej Polski, gdzie znajduje się największa liczba farm wiatrowych, przez co to właśnie do klientów tej firmy trafia najwięcej prądu wyprodukowanego ze źródeł odnawialnych.

Oferta Energa

Prąd dla domu Prąd dla firmy Gaz dla domu Gaz dla firmy

Sprzedawca prądu dla gospodarstw domowych i firm

Energa Obrót, spółka która z ramienia Grupy odpowiada za sprzedaż prądu, obsługuje ponad 2,5 miliona klientów indywidualnych oraz ponad 300 tysięcy klientów biznesowych, dostarczając im rocznie ponad 20 GWh prądu. Spółka zajmuje pozycję dominującą na terenach północno-centralnej Polski, jednocześnie stale poszerza grono klientów na terenie całej Polski i zwiększa swój udział w rynku, kosztem innych sprzedawców. Firma jest liderem we wdrażaniu innowacyjnych, proekologicznych technologii i usług, jako pierwsza wprowadziła na polskim rynku Mobilne Biuro Obsługi Klienta (mBOK) oraz najbardziej rozbudowane  i największe elektroniczne biuro obsługi klienta energetycznego (eBOK), poprzez które istnieje możliwość samodzielnego rozliczenia opłat za prąd.

Klient biznesowy – taryfa A, B, C

Firma posiada bardzo szeroką gamę produktów skierowanych do klientów biznesowych – z propozycji tego sprzedawcy mogą skorzystać m.in odbiorcy taryf C, B i A. Oferta z gwarancją ceny, oferta łączona gaz + prąd oraz różnego rodzaju rabaty i upusty na usługi dodatkowe mają zachęcić dotychczasowych oraz nowych klientów do skorzystania z usług tego sprzedawcy. Energa wprowadziła również na rynek produkt Smart ECO, w ramach którego istnieje możliwość ograniczenia lub całkowitego wyeliminowania dotychczas ponoszonych opłat związanych z energią bierną.

Odbiorcy przyłączeni do sieci Energa Operator mają również możliwość zakupu energii po cenach taryfowych, bez gwarancji niezmienności ceny, za to z możliwością wypowiedzenia takiej umowy w dowolnym momencie z zachowaniem okresu wypowiedzenia zapisanego w umowie. Ze względu na największy w Polsce udział energii ze źródeł odnawialnych, ceny taryfowe Energi należą do najwyższych w Polsce.

Gospodarstwa domowe – taryfa G

Energa swoją ofertę kieruje również do klientów indywidualnych – spółka obsługuje odbiorców urzędowych oraz na zasadzie TPA z takich grup taryfowych, jak m.in.: G11, G12, G12w. Pierwsza grupa klientów ma regulowane ceny przez Prezesa URE oraz ograniczony wybór taryf – w tym miejscu warto zaznaczyć, że Energa ma bardzo szeroki wybór ofert, ale tylko dla odbiorców na zasadzie TPA. Ponadto klienci taryfowi nie mają gwarancji stałej ceny i mogą spodziewać się podwyżek w każdej chwili.

Odbiorcy podłączeni do sieci firmy na zasadzie TPA, mogą korzystać z szerokiego wachlarza ofert spółki. Gwarancja stałej ceny to tylko niewielki profit jaki czeka na osoby, zmieniające sprzedawcę na firmę Energa. Dzięki elastycznej ofercie możemy oszczędzać m.in. na cenie energii albo opłatach handlowych. Podobnie jak inni firmy energetyczne, spółka przeprowadzi za nas wszystkie formalności związane ze zmianą sprzedawcy prądu.

Energa dla swoich klientów przygotowała także szereg produktów dodatkowych np. ubezpieczenia.

Chcesz obniżyć swoje rachunki w domu lub firmie? Zajrzyj do naszej porównywarki cen prądu!

Struktura paliw zużytych do produkcji energii sprzedanej przez Energa w 2015 roku:

energa-wykres kołowy

Sprzedawca gazu dla firm

Firma od 3 lat w swojej ofercie posiada sprzedaż gazu – obsługuje ona klientów biznesowych oraz indywidualnych. Sprzedawca podkreśla, że jego propozycja dostosowana jest do indywidualnych potrzeb klientów. Wybierając Energę zawieramy umowę kompleksową, a wszystkie formalności (pod warunkiem, że udzielimy stosownego pełnomocnictwa) związanego ze zmianą załatwi za nas spółka.

Klient biznesowy – taryfy gazu dla firmy

Sprzedawca przygotował ofertę dla klientów biznesowych z grup taryfowych: W-1, W-2, W-3, W-4, W-5, W-6, W-7 i W-8. Propozycję Energi wyróżniają niskie ceny za gaz oraz atrakcyjne stawki abonamentowe.

Gospodarstwa domowe – taryfy gazu dla domu

Odbiorcy indywidualni mogą korzystać z usług Energii w ramach taryf W-1, W-2, W-3 oraz W-4. Pierwsza z nich jest przeznaczona dla gospodarstw domowych, które mają jedno urządzenie zużywające gaz i jest nim kuchenka gazowe. Taryfa W-2 odpowiada korzystaniu w domu z kuchenki gazowej oraz piecyka gazowego do grzania wody. Wyższe taryfy są przeznaczone dla odbiorców, którzy ogrzewają swój dom lub mieszkanie błękitnym paliwem.

Podstawowe informacje o firmie

Grupa ENERGA powstała w wyniku połączenia Koncernu Energetycznego ENERGA SA z Zespołem Elektrowni Ostrołęka SA. Firmą zarządzającą Grupą jest ENERGA SA, która została zarejestrowana w styczniu 2007 roku – jej kapitał został podwyższony przez Ministra Skarbu Państwa, który wniósł 85 proc. swoich akcji Koncernu Energetycznego ENERGA oraz Zespołu Elektrowni Ostrołęka. Głównym akcjonariuszem ENERGA SA jest Skarb Państwa.

W skład Grupy wchodzą spółki:

 • ENERGA SA;
 • ENERGA-Operator SA – w segmencie dystrybucji znajduje się 19 spółek (ENERGA posiada udziały bezpośrednio i pośrednio);
 • ENERGA Hydro Sp. z o.o. – zarządza ponad 20 podległymi spółkami.

Firma została wyróżniona wieloma nagrodami m.in.:

 • Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP w kategorii Zielona Energia,
 • Marka Wysokiej jakości za 2012 rok,
 • Perła Polskiej Gospodarki 2009.

Obszary działalności Grupy ENERGA

Grupa ENERGA zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją oraz obrotem energii elektrycznej. Podmiotem zarządczym jest ENERGA SA, która definiuje cele strategiczne oraz czuwa nad ich realizacją. W Grupie działają spółki, które wspierają firmy z określonych segmentów. ENERGA, według strategii rozwoju Grupy na lata 2013-2021, stawia przede wszystkim na poprawę komfortu życia i pracy swoich klientów.

ENERGA pozyskuje energię elektryczną z własnych źródeł oraz jako członek TGE kupuje ją na rynku giełdowym.

Za segment wytwarzania odpowiedzialna jest spółka ENERGA Hydro Sp. z o.o. Firma posiada potencjał wytwórczy o mocy zainstalowanej równej 1,3 GW, a swoją działalność opiera na energii pochodzącej z:

 • odnawialnych źródeł energii – firma eksploatuje największą w kraju elektrownię szczytowo-pompową Żydowo, największą przepływową elektrownię wodną EW Włocławek, ponadto pozyskuje energię z elektrowni wodnych i wiatrowych. Elektrownie wodne, znajdują się głównie na północy kraju, posiadają łączną moc zainstalowaną na poziomie 362,43 MW, natomiast farmy wiatrowe, zlokalizowane są przede wszystkim w północno-zachodniej części kraju, na poziomie 165 MW;
 • elektrowni systemowych – spółka pozyskuje energię ze źródeł konwencjonalnych, kluczową rolę odgrywa Spółka Energa Elektrownie Ostrołęka, łączny potencjał wytwórczy wynosi 722 MW;
 • elektrociepłowni – firma produkuje energię elektryczną oraz ciepło w kogeneracji, łączna moc wynosi 449,9 MWt oraz 57 MWe.

Podmiotem odpowiedzialnym za dystrybucję jest ENERGA-Operator SA, spółka została utworzona 1 lipca 2007 roku – jej jedynym akcjonariuszem jest ENERGA SA. Z usług OSD korzysta ponad 2,9 mln odbiorców. Spółka działa na obszarze północnej i środkowej części Polski – w przybliżeniu obejmuje 1/4 powierzchni kraju. Operator wykorzystuje 193 tys. km linii elektroenergetycznych, dzięki którym przesyła 20 Twh energii elektrycznej rocznie. Jako pierwsza firma w kraju wdraża program instalacji „inteligentnych liczników” (AMI) oraz buduje sieci inteligentne (Smart Grid).

Głównym obszarem Energi jest sprzedaż i dystrybucja prądu, jednak od kilku lat (21 września 2012 roku firma otrzymała koncesję) zajmuje się ona również sprzedażą gazu klientom instytucjonalnym. Początkowo sprzedawca oferował swoje usługi tylko w województwie pomorskim – obecnie działa na terenie całego kraju.

Fundacja ENERGA

Fundacja została utworzona w kwietniu 2009 roku – fundatorem jest Zarząd ENERGA SA. Głównym zadaniem jest niesienie pomocy na obszarze działania Grupy – fundacja wspiera chore dzieci, placówki oraz instytucje. Co roku organizuje ona program „Pomagaj z ENERGĄ” – do tej pory fundacja wsparła osoby i jednostki potrzebujące na kwotę ponad 3 mln zł. Organizacja posiada status OPP i na jej konto można przekazywać 1 proc. podatku.

Energa na Youtube – czyli powspominajmy spoty reklamowe

Energa to kolejny sprzedawca prądu, którego kanał możemy znaleźć na Youtube. Dostępnych jest kilka filmików – głównie są to spoty reklamowe, które emitowane były w telewizji ładnych parę miesięcy temu. Brakuje nam trochę filmików informacyjnych, ale i tak warto zajrzeć! Polecamy też odwiedzić kanał Energa-Operator, gdzie dowiemy się m.in. jak działa inteligentny licznik energii elektrycznej.
)

Aktualności o Energa

Opinie o Energa

9 Comments

 1. Witam, ostatnio dowiedziałem się, że Energa dopuszcza zmianę z prognozy na rozliczenie rzeczywiste. Czy może ktoś przybliżyć, na czym polega rozliczenie rzeczywiste, jak je zmienić w Energa oraz jak je wykonać?

  Pozdrawiam,
  Mieczysław

  • Witam, Panie Mieczysławie rozliczenie rzeczywiste polega na zamianie rozliczeń za prognozę na realną zużytą ilość energii. Aby przejść na rozliczenie rzeczywiste trzeba złożyć wniosek w eBOK Energa. Następnie w Pana obowiązku będzie podawanie co miesiąc stanu licznika. Dane te należy przesłać przez Internet do Energii.
   pozdrawiam
   Piotr
   enerad.pl

 2. witam seriws enerad.pl:) otrzymalam fakture za prad natomiast za nic w swiecie nie moge jest teraz znalesc. Co w takiej sytuacji nalezy zrobic, nie wiem na jaka kwote wpisac przelew czy moge dostac kare od Energii?

  • Witam, w przypadku zagubienia bieżącej faktury może Pani zadzwonić na telefoniczne BOK Energii lub wysłać zgłoszenie poprzez eBOK Energia z prośbą o otrzymanie duplikatu faktury.

   pozdrawiam
   Piotr
   enerad.pl

 3. Wynajmuję mieszkanie w którym przewija się sporo studentów. z racji tego, że ze studentami ciężko bywa i nie zawsze płacą w terminie zastanawiałem się nad licznikiem pre-paid. Wie ktoś może ile kosztuje instalacja licznika pre-paid w Energa?

 4. słyszałem o nowej tryfie nocnej w rarnach ustawy antysmogowej.Poniewaz mam dom w woj.warm.maz.gdzie jest taryfa G12W,prosze o informację jak skorzystać z tej nowej taryfy,tzn.czy mam wystapic z wnioskiem czy jak?Czy obowiązuje jakis formularz i skąd go mozna ściągnąc?

  • Dzień dobry,

   Panie Bazylii, niestety na stronie sprzedawcy nie ma jeszcze informacji o możliwości skorzystania z nowej taryfy G12as. Taryfa ta nie jest jeszcze wyszczególniona w formularzu „Zmiana taryfy” na stronie firmy Energa. Najwiecej informacji uzyska Pan dzwonić na infolinię sprzedawcy. O samej taryfie (łącznie z kalkulacją kosztów) piszemy więcej na stronie: https://enerad.pl/rynek-energii/prad-dla-domu/taryfa-antysmogowa-g12as/

   Pozdrawiam,
   Barbara
   zespół enerad.pl

 5. w ofercie energii sa liczniki przepłatowe, ale z oferty nie można skorzystać, bo nie. to niech wycofają ofertę, po prostu, wprowadzają w błąd, jeśli nie ma przy tym oznaczenia „archiwalne” albo „obecnie niedostępna”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *