Energia za darmo i niższe czynsze? Rewolucja w spółdzielni mieszkaniowej
Spółdzielnia Mieszkaniowa w Bielsku Podlaskim wdraża system, który łączy odnawialne źródła energii, magazyny energii oraz sztuczną inteligencję do zarządzania sprzedażą prądu. Dzięki temu może nie tylko zapewnić mieszkańcom tanią wodę i ciepło, ale również zarabiać miliony złotych na handlu energią. Innowacyjne rozwiązania spółdzielni przyciągają uwagę innych zarządców nieruchomości i instytucji finansowych.

System pomp ciepła i fotowoltaiki już działa
Na części osiedli w Bielsku Podlaskim już funkcjonują nowoczesne systemy grzewcze. Składają się one z pomp ciepła zasilanych energią pochodzącą z paneli fotowoltaicznych. Takie rozwiązanie pozwala niemal bezkosztowo podgrzewać wodę użytkową dla mieszkańców.
Obecnie instalacje powstają na osiedlach przy ulicach Ogrodowej i Kazimierzowskiej. W kolejce do realizacji czekają ulice Jagiellońska i Mickiewicza. Prace wykonuje lokalna firma ZIPE, która instaluje panele fotowoltaiczne na dachach bloków oraz przeprowadza wykopy pod systemy pomp ciepła.
Magazyny energii jako kolejny krok
Spółdzielnia zapowiada dalszą rozbudowę systemu energetycznego. Planowane jest wdrożenie magazynów energii, które pozwolą na gromadzenie nadwyżek produkowanej energii. Ma to zapewnić większą samowystarczalność energetyczną i zwiększyć dochody spółdzielni.
Jak wskazuje wiceprezes spółdzielni Cezary Szerszenowicz, ceny energii zmieniają się co godzinę. Najtańsza jest w słoneczne dni, a najdroższa nocą. Obecnie spółdzielnia sprzedaje nadmiar energii tanio i kupuje ją drożej, mimo to nadal opłaca się to finansowo. Wprowadzenie magazynów pozwoli jednak na sprzedaż energii w momentach najwyższych cen.
Sztuczna inteligencja pomoże w handlu energią
Zarządzanie energią ma być wspierane przez sztuczną inteligencję. Systemy AI będą analizowały dane o cenach energii, które są znane z jednodniowym wyprzedzeniem, i podejmowały decyzje o sprzedaży w najkorzystniejszych godzinach.
– Planujemy do handlowania energią wykorzystać sztuczną inteligencję, która na bieżąco będzie monitorowała ceny energii i sprzedawała ją, gdy te będą najwyższe – mówi Cezary Szerszenowicz.
Potencjalne zyski w milionach złotych
Dzięki połączeniu fotowoltaiki, pomp ciepła i magazynów energii, spółdzielnia może osiągnąć znaczące zyski. Wiceprezes SM Bielsk Podlaski szacuje, że dochody z handlu energią mogą sięgnąć milionów złotych. Dodatkowo spółdzielnia może ubiegać się o tzw. białe certyfikaty energetyczne, co zwiększy opłacalność inwestycji.
Koszt przedsięwzięcia zostanie spłacony w ciągu kilku lat, a w dalszej perspektywie przychody będą przeznaczane na pokrycie opłat eksploatacyjnych. Dzięki temu zmniejszą się koszty ponoszone przez mieszkańców, w tym opłaty za czynsz.
Technologia przyszłości już dziś
Nowoczesne magazyny energii są kompaktowe, szczelne i mają długą żywotność – nawet do 20 lat. Ich pojemność będzie dostosowana do potrzeb pomp ciepła oraz umożliwi sprzedaż nadwyżek energii. Urządzenia te, mimo zaawansowanej technologii, nie zajmują dużo miejsca i mogą być instalowane w istniejącej infrastrukturze bloków.
Plany ogrzewania mieszkań
Kolejnym celem spółdzielni jest rozszerzenie działania systemu także na ogrzewanie mieszkań. Jak tłumaczy wiceprezes Szerszenowicz, niektóre bloki nie mają instalacji ciepłej wody. Ich przebudowa byłaby zbyt inwazyjna. Dlatego planowane jest dostarczanie ciepła do ogrzewania poprzez nowy system.
Nie wyklucza się, że w przyszłości podobne rozwiązania będą wprowadzone także w pozostałych budynkach należących do spółdzielni.
Reakcja branży i wsparcie instytucji
Rozwiązania z Bielska Podlaskiego są unikalne w skali kraju. Do miasta przyjeżdżają przedstawiciele innych spółdzielni mieszkaniowych z całej Polski, chcąc wdrożyć podobne projekty u siebie. Inicjatywą zainteresował się również Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który nie tylko promuje te działania, ale również oferuje finansowanie.
Odpowiedź na kryzys i troska o środowisko
Władze spółdzielni podkreślają, że inwestycje w OZE są koniecznością. Wzrost cen ciepła, niestabilność rynku węgla i dbałość o środowisko to główne czynniki, które stoją za decyzją o uniezależnieniu się energetycznym. System oparty na lokalnej produkcji i magazynowaniu energii to krok w stronę stabilności i niższych kosztów życia mieszkańców.
Zobacz również:- Pompy ciepła zamiast gazu: Bielsko-Biała liderem innowacji mieszkaniowej
- Fotowoltaika na dachach bloków coraz popularniejsza? Przykład z Bielska-Białej
- Społeczności energetyczne czas start. MES-TOWN Łódź z pierwszym wpisem
Źródło: Bielsk.eu
Może Cię również zainteresować
Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu
Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania
Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC
RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł
Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów
Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.
Komentarze