Porównywarka elektrooszczędności urządzeń

Effizienz Haus frontalWysokość naszych faktur zależy także od rodzaju i sposobu użytkowania sprzętu. W Twoje ręce oddaliśmy kalkulator cen i kosztów prądu, dzięki któremu sprawdzisz, jakie koszty generujesz używając określone urządzenia. Natomiast w porównywarce sprawdzisz, który sprzęt, dostępny w sklepach, warto kupić ze względu na niewielki pobór prądu. Kupując nowy sprzęt musisz pamiętać, że ponosisz nie tylko jednorazowy koszt nabycia urządzenia, ale także z jego wykorzystywaniem wiążą się opłaty eksploatacyjne.

Jak działa porównywarka?

Specjalnie dla Ciebie opracowaliśmy urządzenia z różnych kategorii produktowych – w naszym porównaniu prezentujemy koszty związane z używaniem określonego sprzętu. W zestawieniu znalazły się najpopularniejsze modele (według ogólnodostępnych rankingów):

  1. lodówek
  2. pralek
  3. telewizorów
Ponadto postanowiliśmy dokładniej przyjrzeć się dostępnym w sprzedaży żarówkom – wykorzystując odpowiednie oświetlenie w ciągu roku możemy naprawdę sporo zaoszczędzić.

W naszym porównaniu prezentujemy takie dane, jak:

  1. urządzenie – nazwa producenta oraz model;
  2. pojemność/wsad/przekątna ekranu/ – specyfikacja poszczególnych urządzeń;
  3. roczne zużycie prądu – informacje podane przez producenta;
  4. cena urządzenia – informacje na podstawie porównywarek cen;
  5. opłacalność – kalkulacja wskazująca najbardziej energooszczędne urządzenie.

Opłacalność

W każdym naszym porównaniu, w ostatniej kolumnie znajduje się pozycja „Opłacalność”, w której do wspólnego mianownika sprowadziliśmy prezentowane urządzenia. Celem każdej kalkulacji jest wykazanie, które urządzenie jest najbardziej ekonomicznym zakupem pod względem zużycia prądu. Im wynik jest niższy, tym urządzenie jest bardziej energooszczędne.

W naszym zestawieniu średnia cena prądu wynosi 0,5048 pln/kWh (dane według informacji udostępnionych przez Prezesa URE).

Najpopularniejsze lodówki – zużycie prądu

Lodówki to grupa produktów, która znajduje się praktycznie w każdym domu. Decydując się na zakup takiego urządzenia należy zwrócić uwagę nie tylko na funkcje, ale też klasę energetyczną, gdyż lodówka podłączona jest do prądu cały czas. Poniżej prezentujemy nasze porównanie, dotyczące najpopularniejszych modeli lodówek – teraz możesz przekonać się sam, czy niska cena idzie w parze z niewielkimi kosztami eksploatacji.

[wpdatatable id=10]

Najpopularniejsze pralki – zużycie prądu

Podobnie jak w przypadku lodówek, znajdują się one w praktycznie każdym domu. Nie są one cały czas podłączone do prądu, ale w tygodniu wykonujemy co najmniej kilka prań, które trwają od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Dlatego przy zakupie tego rodzaju urządzenia równie ważne jest zwrócenie uwagi na zużycie prądu. Poniżej przedstawiamy porównanie pięciu najpopularniejszych modeli sprzedawanych w Polsce – sprawdź, która pralka nie podwyższy Twojej faktury za prąd.

[wpdatatable id=11]

Najpopularniejsze telewizory – zużycie prądu

Spędzanie wolnego czasu przed telewizorem to ulubiona rozrywka większości Polaków. Z tego rodzaju urządzenia korzystamy kilka, czasami kilkanaście godzin dziennie. Decydując się na zakup nowego telewizora koniecznie sprawdźmy jego zużycie prądu. Poniżej prezentujemy nasze porównanie dla najpopularniejszych 32, 42 i 50 calowych telewizorów w Polsce.

[wpdatatable id=12]

[wpdatatable id=13]

[wpdatatable id=14]

Oświetlenie

Wielu z nas nadal nie jest przekonana do świetlówek i żarówek LED. Przede wszystkim zniechęca do nich wysoka cena, a w przypadku świetlówek również barwa światła. Część z nas nadal kupuje tradycyjne żarówki, które pod zmienionym przeznaczeniem użytkowania dostępne są w sklepach. Koszty eksploatacji świetlówek i żarówek LED są jednak kilkakrotnie niższe od tradycyjnego oświetlenia. Porównaliśmy je w artykule: Ile płacisz za światło – koszt żarówki?