Enerad
Porównaj oferty

Engie kończy z węglem w Słupsku. Powstaje nowoczesna pompa ciepła za 70 mln zł

W Słupsku rozpoczęto budowę nowego, ekologicznego źródła ciepła opartego na pompie ciepła i kogeneracji gazowej. Inwestycja spółki Engie ma umożliwić całkowite odejście od węgla i pokryć nawet 20% rocznego zapotrzebowania miasta na ciepło.

Budynek, w którym przebiega proces kogeneracji

Zielona rewolucja w Słupsku

22 maja symbolicznie zainaugurowano budowę pompy ciepła przy ul. Sportowej, na terenie oczyszczalni ścieków w Słupsku. Inwestycję realizuje Engie EC Słupsk, spółka odpowiedzialna za lokalne ciepłownictwo. System będzie odzyskiwać ciepło ze ścieków komunalnych i – przy wsparciu kogeneracji gazowej – przekształcać je w energię cieplną. To unikalne rozwiązanie na skalę krajową, które docelowo zastąpi węgiel w lokalnym miksie energetycznym.

To bardzo znaczące zielone ciepło, które już powstało w innych procesach. My je odzyskujemy, aby wykorzystać je z powrotem w systemie ciepłowniczym Słupska” – powiedziała Agnieszka Jeziorska, prezes spółki Engie EC Słupsk.

Jak działa system i ile będzie kosztować?

Nowa pompa ciepła, o mocy 6,6 MW, będzie schładzać ścieki z 12 do 7°C, jednocześnie produkując wodę grzewczą o temperaturze 90°C. System będzie zasilany przez agregaty kogeneracyjne napędzane gazem, które wytworzą dodatkowe 3 MW energii cieplnej oraz potrzebny prąd.

Koszt całej inwestycji to ok. 70 mln zł. Oddanie instalacji do użytku planowane jest na październik 2026 roku.

Efekty dekarbonizacji już widoczne

Nowa inwestycja to kolejny etap transformacji energetycznej miasta. Wcześniej zakończono konwersję kotła węglowego na biomasowy przy ul. Koszalińskiej. Od 2021 roku emisja CO₂ w słupskiej ciepłowni zmniejszyła się o 37%. Do 2026 roku ma wynieść łącznie 53%, a aż 80% ciepła będzie pochodzić z odnawialnych źródeł, ciepła odpadowego i kogeneracji.

Słupsk może być przykładem dla innych miast, jak skutecznie realizować proces dekarbonizacji” – podkreślił Marc Hauchecorne, przewodniczący rady nadzorczej Engie EC Słupsk.

Zobacz również:

Źródło: Głos Pomorza

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Michał Stefański

Zajmuję się tematyką rynku energii, OZE oraz nowoczesnych technologii w sektorze elektroenergetycznym. Interesują mnie zmiany regulacyjne, trendy rynkowe i innowacje kształtujące przyszłość energetyki – od dekarbonizacji, przez rozwój inteligentnych sieci, po magazynowanie energii. W enerad.pl tworzę analizy i materiały, które pomagają zrozumieć wyzwania i kierunki transformacji energetycznej. Mam wieloletnie doświadczenie w projektach doradczych i inżynieryjnych w Polsce i Norwegii. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu

Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu

Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych

12.06.2025
Środowisko Technologia Wiadomości z rynku
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania

Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania

Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.

12.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC

Najlepsze moduły PV 2025 według RETC

RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.

12.06.2025
Fotowoltaika Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł

Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł

Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.

12.06.2025
Gaz i wodór Wiadomości z rynku
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym

PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym

Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.

12.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów

Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów

Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.

12.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły