Entrix wchodzi do Polski. Niemiecki lider optymalizacji magazynów energii wspiera lokalnych inwestorów
Niemiecka firma Entrix, specjalizująca się w wykorzystaniu sztucznej inteligencji do optymalizacji handlu energią i pracy magazynów energii, ogłosiła wejście na polski rynek. To odpowiedź na dynamiczne zmiany w krajowym miksie energetycznym i rosnącą rolę magazynów energii.
Niemiecki know-how w polskim magazynowaniu energii
Entrix, znana z zarządzania portfelem aktywów bateryjnych dla takich gigantów jak Encavis, Aquila Clean Energy czy Blue Elephant Energy, rozpoczyna działalność w Polsce. Firma zamierza wspierać krajowych inwestorów w maksymalizacji wartości ich projektów magazynowania energii – obszaru, który w Polsce zyskuje strategiczne znaczenie.
Wejście Entrix zbiegło się z rosnącym udziałem OZE w polskim miksie energetycznym oraz wynikami ostatnich aukcji rynku mocy. Nowe jednostki – głównie bateryjne magazyny energii (BESS) oparte na technologii litowo-jonowej – potwierdziły trend wzrostu znaczenia elastycznych źródeł energii w krajowej energetyce.
AI i wielorynkowa optymalizacja
Na tle konkurencji Entrix wyróżnia się autorską platformą opartą na sztucznej inteligencji, która umożliwia optymalizację pracy magazynów w czasie rzeczywistym na wielu rynkach: dobowo-godzinnym, wewnątrzdołbowym, bilansującym oraz rynku mocy.
Oprócz kompleksowej obsługi tradingowej, firma oferuje również wsparcie w zakresie modeli komercyjnych (floor, tolling), implementacji projektów, integracji technicznej, optymalizacji serwisowej oraz adaptacji do zmian rynkowych.
„Polski rynek energii znajduje się w kluczowym momencie transformacji, a magazyny energii odegrają ważną rolę w stabilizacji sieci i integracji OZE” – powiedział Steffen Schülzchen, CEO Entrix. – „Nasze wejście na ten rynek to wyraz zaangażowania w proces zmian oraz chęci wspierania inwestorów naszym know-how i narzędziami”.
Doświadczona liderka na czele polskiego zespołu
Za rozwój Entrix w Polsce odpowiadać będzie Aleksandra Radwańska, która objęła stanowisko Country Managera. Radwańska posiada wieloletnie doświadczenie w sektorze OZE i handlu elastycznością energetyczną, co czyni ją idealną kandydatką do prowadzenia operacji firmy na rozwijającym się rynku magazynowania energii w Polsce.
Zobacz również:- Bawaria: MW Storage buduje jeden z największych magazynów energii w Europie. Optymalizacją zajmie się Entrix
- iwell zainwestuje 27 milionów w inteligentne magazyny energii w Europie
Źródło: Entrix
Może Cię również zainteresować
Farmy fotowoltaiczne i magazyny energii coraz aktywniej wchodzą na rynek bilansujący
Rynek odnawialnych źródeł energii w Polsce wchodzi w etap, w którym coraz większe znaczenie ma już nie tylko sama produkcja energii, ale także sposób zarządzania pracą instalacji. Przykładem tego trendu jest rozpoczęcie procesu kwalifikacji dwóch farm fotowoltaicznych o mocy 10 MW każda do świadczenia usług bilansujących oraz objęcie wielorynkową optymalizacją jednej z pierwszych komercyjnych instalacji hybrydowych PV+BESS w Polsce. Współpraca Solartech i Respect Energy obejmie farmy PV Letnica i PV Ścinawa oraz instalację hybrydową Kiniki. Projekty pokazują, jak właściciele aktywów OZE mogą zwiększać ich elastyczność i wykorzystywać dodatkowe segmenty rynku energii.
Ceny gazu ziemnego rosną w II kwartale 2026 r.
W drugim kwartale 2026 r. odnotowano znaczący wzrost średnich cen gazu ziemnego sprowadzanego zarówno z krajów UE i EFTA, jak i spoza tych obszarów. Najwyższe wzrosty dotyczyły importu z państw członkowskich UE.
Pierwszy etap budowy linii 400 kV Choczewo – Gdańsk Przyjaźń zakończony
Zakończono pierwszy etap budowy linii 400 kV Choczewo – Gdańsk Przyjaźń, kluczowego elementu inwestycji PSE w województwie pomorskim. Linia przeszła już ruch próbny, a dalsze prace i testy są w toku.
Samorządy napędzają rozwój OZE – niższe koszty i większe bezpieczeństwo energetyczne
Coraz więcej Polaków dostrzega korzyści ekonomiczne z inwestycji w odnawialne źródła energii. Jednocześnie samorządy angażują się w transformację energetyczną, stawiając na OZE, magazyny energii i nowe modele zakupu energii. O praktycznych aspektach tych zmian dyskutować będą uczestnicy konferencji RE-Source Poland Hub 2026.
ORLEN z certyfikatem KZR INiG na produkcję biokomponentów w płockiej rafinerii
ORLEN uzyskał certyfikat Krajowego Systemu Zrównoważonego Rozwoju Instytutu Nafty i Gazu dla procesu współuwodornienia biosurowców w płockiej rafinerii. Certyfikat umożliwia spółce rozwój produkcji biokomponentów i realizację celów UE w zakresie energii odnawialnej w transporcie.
DoGo Power nagrodzone za innowacyjną technologię magazynowania energii przez EUPD Research
DoGo Power zostało wyróżnione prestiżową nagrodą Top Innovation Award 2026 przez europejską instytucję badawczą EUPD Research za własną technologię magazynowania energii z funkcją formowania sieci 4S. Rozwiązanie to wspiera transformację energetyczną i efektywność pracy nowych systemów elektroenergetycznych.
Komentarze