EU–UK: Nowy rozdział we współpracy energetycznej. Co oznacza dla cen prądu i bezpieczeństwa dostaw?
Unia Europejska i Wielka Brytania porozumiały się w sprawie pogłębienia współpracy energetycznej po Brexicie. Nowe ustalenia dotyczą m.in. wspólnego rynku energii elektrycznej oraz powiązania systemów handlu emisjami. To krok, który może wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Europy i obniżyć koszty dla odbiorców.

Wspólna wizja dla Morza Północnego i rynku energii
Nowe porozumienie polityczne pomiędzy UE a Wielką Brytanią otwiera drogę do szerszej współpracy w zakresie handlu energią elektryczną. Obie strony zadeklarowały chęć zintegrowania brytyjskiego rynku z unijnym rynkiem wewnętrznym energii. To oznacza m.in. udział Wielkiej Brytanii w unijnych platformach handlu energią we wszystkich przedziałach czasowych – od transakcji dnia bieżącego po kontrakty terminowe.
Obecny model wymiany transgranicznej, oparty na mechanizmach mniej efektywnych niż unijny system tzw. „price coupling”, generuje dodatkowe koszty dla odbiorców przemysłowych. Zmiana tego stanu rzeczy może znacząco poprawić konkurencyjność europejskiego przemysłu.
Morze Północne jako wspólny hub energetyczny
Ważnym elementem porozumienia jest wspólna deklaracja przekształcenia Morza Północnego w „czysty hub energetyczny” dla całej Europy. Sygnatariusze zgodzili się, że cała energia wytwarzana na wodach Morza Północnego – także po stronie brytyjskiej – powinna być dostępna dla europejskiego przemysłu.
To odpowiedź na apel wielu sektorów energochłonnych – od przemysłu stalowego po motoryzacyjny – które jeszcze przed szczytem w Brukseli domagały się ułatwienia dostępu do taniej energii z morskich farm wiatrowych oraz przyspieszenia ich rozwoju.
ETS i CBAM – zintegrowane systemy, niższe emisje i koszty
Kolejnym kluczowym punktem porozumienia jest planowane połączenie unijnego i brytyjskiego systemu handlu emisjami (ETS). Po wdrożeniu tej zmiany, jednostki uprawnień do emisji wydane przez jedną stronę będą mogły być uznawane przez drugą.
To nie tylko potencjalne oszczędności dla odbiorców energii – według danych z 2024 roku mogą one sięgnąć nawet 44 miliardów euro rocznie do 2040 roku – ale także wymierne korzyści środowiskowe: emisje w tym samym okresie mogłyby spaść o 24%.
Równolegle, integracja systemów pozwoli na wzajemne zwolnienie z opłat w ramach CBAM (mechanizmu dostosowywania cen na granicach), co zapobiegnie zakłóceniom w handlu energią i kluczowymi surowcami, jak stal czy aluminium.
Zobacz również:Źródło: WindEurope
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze