EV Experience Urban Edition: ponad 100 elektryków do testów za darmo w Łodzi
Ponad 100 elektryków do przetestowania, bogaty program sceniczny, eksperckie porady i atrakcje dla całych rodzin – to wszystko czeka uczestników EV Experience Urban Edition, który odbędzie się w dniach 22-23 maja 2025 r. w Łodzi.

EV Experience Urban Edition po raz pierwszy w przestrzeni miejskiej
EV Experience to największe w kraju wydarzenie poświęcone elektromobilności. Tegoroczna edycja, po raz pierwszy w formule Urban Edition, odbędzie się w centrum Łodzi – na rynku Manufaktury oraz na ulicach miasta. Uczestnicy będą mogli przetestować ponad 100 modeli aut elektrycznych na pięciu wyznaczonych trasach.
Testy są całkowicie bezpłatne i dostępne zarówno dla klientów indywidualnych, jak i przedstawicieli firm zainteresowanych rozbudową flot.
– Ten rok jest dla samochodów elektrycznych przełomowy – podkreśla Aleksander Rajch, Członek Zarządu PSNM. – Zdecydowaliśmy się wyjść do szerszej publiczności i przenieść wydarzenie do przestrzeni miejskiej. Chcemy pokazywać zalety elektromobilności przez pozytywne doświadczenia.

Wstęp na EV Experience Urban Edition jest darmowy i nie wymaga biletu. Jazdy testowe będą się odbywać w godzinach 11:00 – 19:00.
Szeroki wybór pojazdów do testów
Flota obejmuje pojazdy miejskie, kompaktowe, SUV-y, auta dostawcze oraz luksusowe modele. Wśród dostępnych modeli znajdują się m.in.: Abarth 600e, Alfa Romeo Junior, Audi A6 Avant e-tron, BMW i7, Citroen e-C3 Aircross, Dacia Spring, Fiat Grande Panda, Hyundai Inster, Subaru Solterra, Mercedes EQE, MINI Aceman, Nio EL7, Nissan Ariya, Omoda E5, Opel Grandland Electric, Peugeot e-2008, Renault Scenic, Skoda Elroq, Tesla Model Y, Volkswagen ID.7, Volvo EX90 i Xpeng G9.
– Flota odzwierciedla aktualne trendy rynkowe – większość modeli kwalifikuje się do programu dopłat NaszEauto, oferującego do 40 tys. zł wsparcia – zaznacza Łukasz Lewandowski, Prezes EV Klub Polska.
Scena EV Experience – wiedza, inspiracja i rozmowy z ekspertami
Na scenie EV Experience prowadzone będą rozmowy z ekspertami z branży elektromobilnej, a także pasjonatami zrównoważonego stylu życia. Program poprowadzi influencerka Dagmara Kowalska. Goście poruszą tematy takie jak:
- jak skorzystać z dopłat NaszEauto,
- finansowanie zakupu auta elektrycznego,
- montaż wallboksa w budynku wielorodzinnym,
- rola fotowoltaiki, magazynów energii i taryf dynamicznych,
- nadchodzące zmiany w przepisach ułatwiające korzystanie z EV.
Strefy tematyczne i atrakcje dla rodzin
W strefie Expo zaprezentują się m.in. operatorzy i producenci stacji ładowania (AC, Arinea, ORLEN Charge, EkoEnergetyka), instytucje finansowe (Volkswagen Financial Services Polska) i warsztaty (EV Repair Garage). Na miejscu dostępny będzie także krwiobus.
W strefie gamingowej uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił na symulatorze jazdy i zmierzyć się z ambasadorem wydarzenia – Miko Marczykiem, kierowcą rajdowym. Dla dzieci przewidziano tor zdalnie sterowanych samochodów, malowanie buziek i inne zabawy.
Na tzw. energorowerach można będzie własnymi siłami zasilić sokowirówkę i przygotować zdrowy napój. Sylwia Majcher, promotorka zero-waste, pokaże jak gotować w duchu zrównoważonego rozwoju.
7. ogólnopolski zlot EV Klub Polska
W trakcie wydarzenia odbędzie się także 7. ogólnopolski zlot EV Klub Polska. Do Łodzi przyjadą użytkownicy aut elektrycznych z całego kraju. Uczestnicy będą mogli porozmawiać z praktykami i poznać ich doświadczenia z codziennego użytkowania EV.
Zobacz również:– Członkowie naszej społeczności pokonali już miliony kilometrów na prądzie – podkreśla Łukasz Lewandowski.
- USA: bez reform i elektryków nie będzie AI. Google ostrzega o zagrożeniu dla innowacji
- Boom na elektryki w Ameryce Południowej: W Boliwii z powodu braku paliwa, w Ekwadorze mimo przerw w dostawach prądu
- XPENG X9 ładuje 405 km w 10 minut. Nowy elektryk z AI będzie w Europie pod koniec 2025 r.
Źródło: Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze