EWE – niemiecki gigant na polskim rynku

Informacje, opinie, dane, aktualności - wszystko o EWE

EWE – sprzedawca gazu, prądu i usług doradztwa energetycznego

EWE jest firmą multienergetyczną, która funkcjonuje od blisko 20 lat na polskim rynku. W swojej ofercie posiada zarówno gaz ziemny, jak i energię elektryczną. Firma dostarcza gaz ziemny dla firm i domu – do celów grzewczych i produkcyjnych. Własne sieci gazowe EWE posiada na terenie 6 województw – łódzkim, lubelskim, lubuskim, opolskim, świętokrzyskim i dolnośląskim. Celem firmy jest umożliwienie dostępu do nowoczesnych źródeł energii oraz doradztwo w zakresie jej użytkowania. Usługi doradztwa obejmują m.in. audyt termomodernizacyjny, badania termowizyjne i wstępny audyt energetyczny. EWE zajmuje się także budową i eksploatacją kotłowni oraz usługami telekomunikacyjnymi dla firm.

Oferta EWE

Prąd dla domu Prąd dla firmy Gaz dla domu Gaz dla firmy

Sprzedawca prądu dla gospodarstw domowych i firm

EWE sprzedaje prąd na zasadach TPA, czyli jako sprzedawca alternatywny. Od takich firm tylko kupujemy prąd, natomiast jego dystrybucją zajmuje się z urzędu OSD. EWE rozpoczęła handel energią elektryczną od 2014 roku, natomiast wcześniej koncentrowała się tylko na gazie ziemnym. W swojej ofercie posiada obecnie tylko energię elektryczną dla firm. Jednakże zarówno dla domu, jak i dla firm proponuje sprzedaż i dystrybucję gazu ziemnego, a także usługi doradztwa energetycznego, w skład którego wchodzi m.in. audyt termomodernizacyjny i świadectwo charakterystyki energetycznej.

Klient biznesowy – taryfa A, B, C

Firma oferuje sprzedaż energii elektrycznej dla firm – małych, średnich oraz dużych. Proponuje nam stałą cenę, a umowę w zależności od potrzeby od 3 do 47 miesięcy. Dodatkowo obiecuje nam brak opłaty handlowej i oszczędności maksymalne rzędu 20-25%. EWE stawia na indywidualne podejście do klienta i dostosowanie swojej oferty do potrzeb przedsiębiorstwa. W celu poznania cen dla firmy musimy skontaktować się z doradcą klienta poprzez formularz na stronie lub dzwoniąc na infolinię.

Gospodarstwa domowe – taryfa G

Obecnie EWE nie oferuje sprzedaży prądu dla domu. Możemy jednak skorzystać z usług doradztwa energetycznego, jakie oferuje ta firma.

Struktura paliw zużytych do produkcji energii sprzedanej przez EWE w 2017 roku:

EWE struktura paliw - wykres

Jeżeli szukasz oszczędności związanych z opłatami za energię elektryczną, to koniecznie sprawdź w naszej porównywarce cen prądu, z którym sprzedawcą zaoszczędzisz!

Sprzedawca gazu dla firm

EWE posiada koncesję na sprzedaż gazu od roku 1999. Od 2001 roku importuje gaz ziemny z terenu Niemiec. Obecnie EWE sprzedaje gaz na terenie całej Polski na zasadach TPA.
Sieć dystrybucyjna EWE obejmuje 49 gmin w 6 województwach: lubelskim, łódzkim, lubuskim, opolskim, dolnośląskim i świętokrzyskim. Klientom z tych terenów, zarówno indywidualnym jak i biznesowym, EWE jednocześnie dostarcza i sprzedaje gaz ziemny.

Klient biznesowy – taryfy gazu dla firmy

Sprzedawca przygotował oddzielne oferty dla małych firm, oraz tych, które mają większe zapotrzebowanie na gaz ziemny (powyżej 110 kWh/h /10 m³/h dla gazu wysokometanowego lub dla gazu zaazotowanego – 25 m³/h). Do wyboru mamy stałą zaliczkę miesięczna, dzięki której płacimy tyle samo przez cały rok, lub płatność za bieżące zużycie gazu. Ta pierwsza opcja wydaje się w szczególności ciekawa, gdyż możemy lepiej rozplanować płatności. Rachunki wtedy nie będą się tak bardzo różnić w zależności od pory roku jak w przypadku opłaty za bieżące zużycie co miesiąc. EWE nie ustala dolnej granicy poboru gazu w ofertach dla małych firm, zatem możemy korzystać z ich oferty nawet, jeżeli nie potrzebujemy aż tak dużo gazu ziemnego. Za to im więcej zużyjemy gazu, tym mniejszą stawkę za paliwo gazowe płacimy.

Gospodarstwa domowe – taryfy gazu dla domu

EWE przygotowała również ofertę sprzedaży gazu dla domu. Do wyboru mamy dwa rozwiązania. Pierwsze z nich opiera się na 11 równych zaliczkach, co oznacza, że płacimy za gaz przez cały rok tyle samo. Nie musimy się martwić o bardzo duże rachunki w zimie, gdyż są one rozłożone równomiernie na cały rok. Klienci zużywający więcej gazu tj. 8 800 kWh/800 m³ gazu rocznie mają do wyboru dwie formy płatności: 11 równych zaliczek przez cały rok lub płatności za faktyczne zużycie gazu. Przy tej opcji klient dokonuje comiesięcznych samodzielnych odczytów gazomierza, na podstawie których wystawiana jest faktura za zużycie.

Niezależnie od zużycia firma proponuje swoim klientom możliwość wyboru terminu płatności – na początku bądź w połowie miesiąca.

Podstawowe informacje o firmie

W skład Grupy EWE wchodzą spółki, które specjalizują się w konkretnych branżach i nie chodzi tutaj tylko o rynek energii. W skład EWE na obszarze Polski wchodzą:

 • EWE Polska – naczelny organ, który zarządza spółkami na terenie Polski. Sprzedaje również gaz oraz usługi telekomunikacyjne,
 • EWE Energia – sprzedawca gazu ziemnego, ciepła i prądu,
 • BTC Business Technology Consulting – firma, który zapewnia rozwiązania informatyczne dla biznesu takie jak integracja systemów i doradztwo IT.

Spółka została wyróżniona wieloma nagrodami m.in.:

 • Polska Nagroda Innowacyjności 2017
 • Najwyższa Jakość Usług Quality International 2016
 • Wyróżnienie w ramach Złotej Siódemki Branży Energetycznej 2016
 • Wyróżnienie od ministra Gospodarki 2015 rok
 • Gazela Biznesu 2013
 • Certyfikat Wiarygodności Biznesowej za 2013 rok

Obszary działalności EWE

Firma zajmuje się na polskim rynku sprzedażą prądu dla firm oraz sprzedażą i dystrybucją gazu ziemnego dla domu i firm. Oprócz tego, zajmuje się również doradztwem energetycznym i świadczy usługi typu przeprowadzenie wstępnego audytu energetycznego i audytu termomodernizacyjnego. Prowadzi także usługę dzierżawy łączy światłowodowych przedsiębiorstwom telekomunikacyjnym. EWE w swojej ofercie ma również dostawę ciepła, poprzez budowę i eksploatację kotłowni. EWE w Polsce kierują prezesi: Daniel Waschow i Dariusz Brzozowski.

EWE Polska powstała w 1998 r. w Poznaniu. Rok później otrzymała koncesję na sprzedaż oraz dystrybucję gazu ziemnego. W 2001 r. otrzymała również koncesję na import gazu z Niemiec. Natomiast w 2011 r. firma rozszerzyła swoje usługi także o doradztwo energetyczne i usługi dostawy ciepła. Energię elektryczną zaczęła sprzedawać w 2014 roku. Jeżeli chodzi o gaz ziemny, to obecnie obszar dystrybucji wynosi 49 gmin i cały czas się powiększa. Sprzedaż gazu ziemnego na zasadach TPA przeprowadzana jest w całej Polsce.

Działalność EWE w filmowym skrócie, czyli EWE na YouTube

Warto zajrzeć na oficjalny kanał EWE na YouTube, gdzie znajdują się interesujące filmy z „życia” firmy. Można zobaczyć m. in. reportaż ze szkolenia EWE dla straży pożarnych, które firma prowadzi cyklicznie, ucząc postępowania w sytuacjach awaryjnych związanych z gazem ziemnym. Warto również zobaczyć pozostałe materiały video.

Opinie o EWE

 1. Pani Izo,

  naszym Klientom zawsze staramy się zapewnić w pełni profesjonalną obsługę i doradztwo, a produkty dopasowywać optymalnie do ich potrzeb. Dlatego też będziemy ogromnie wdzięczni za kontakt poprzez formularz – ewe.pl/wyraz-swoja-opinie-o-ewe, abyśmy mogli wyjaśnić przyczynę, która wpłynęła na Pani negatywną opinię.

  Pozdrawiamy
  EWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *