Faktury za gaz w kWh zamiast m3… czy aby na pewno?
1 sierpnia 2014 r. wchodzą w życie przepisy rozporządzenia ministra gospodarki w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi. Czy będziemy dostawać teraz faktury za gaz w kWh zamiast m3?

Co to oznacza dla odbiorców? Gaz w m3 czy kWh?
Oznacza bardzo dużą zmianę, gdyż zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem od tego dnia wszyscy odbiorcy gazu powinni być rozliczani w zł za kWh, a nie jak jest dotychczas za zużyte m3. Czyli w tych samych jednostkach, w których są rozliczni za zużycie prądu.
Czy jest to dobra, czy zła informacja z punktu widzenia nas, klientów?
Wydaje się, że jest to krok w dobrym kierunku, gdyż jeżeli cenę za prąd i gaz będziemy mieli sprowadzoną do wspólnego mianownika, łatwiej nam będzie porównywać koszt używania poszczególnych urządzeń. Będziemy mogli również porównać, o ile kWh gazu jest tańsza lub droższa od kWh prądu oraz ile płacimy za dystrybucję (przesył) poszczególnych mediów do naszych domów i firm.
Czy jednak na pewno już od 1 sierpnia br. będziemy otrzymywali rzeczywiste dane dot. zużycia gazu ziemnego w kWh. Niestety nie do końca… Nasze układy pomiarowo-rozliczeniowe (tzw. liczniki) nie są po prostu do tego dostosowane! Operator systemu dystrybucyjnego (Polska Spółka Gazownictwa), który jest właścicielem liczników oraz dokonuje ich odczytu, będzie po prostu w dalszym ciągu sczytywał dane w m3, następnie przeliczy, w oparciu o kaloryczność gazu, jakie ilości gazu w jednostkach energii (czyli kWh) zostały przez nas pobrane.
1 m3 gazu – ile to w kWh?
Tak więc, do czasu kiedy nie zostaną nam założone nowe liczniki, dopiero po ustaleniu średniej kaloryczności gazu za dany miesiąc, będziemy mogli sobie policzyć, ile kWh tego medium zużyliśmy. Dla naszych ogólnych wyliczeń możemy przyjąć, że 1000 m3 = 11,1 MWh, czyli 1m3 = 11, 1 kWh.
Więcej w poradniku: Jak przeliczyć 1 m3 gazu na kWh?
Może Cię również zainteresować
CSIRE z elastycznym startem – Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o rynku energii
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy modyfikującej terminy wejścia w życie systemu CSIRE. Nowe przepisy mają zagwarantować bezpieczne i płynne wdrożenie centralnej platformy wymiany danych w sektorze energii elektrycznej.
Rewolucja na rynku energii. Polska otwiera się na PPA i offshore [raport]
W 2024 roku udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce spadł do 57%, a OZE osiągnęły rekordowe 26%. Dzięki reformom regulacyjnym i dynamicznemu rozwojowi rynku PPA kraj przygotowuje się na przyspieszenie transformacji energetycznej.
900 mln euro dla MAIRE: nowe projekty petrochemiczne i zielony wodór
MAIRE, włoska grupa inżynieryjna, ogłosiła przyznanie swoim spółkom zależnym TECNIMONT i KT-Kinetics Technology nowych kontraktów oraz rozszerzeń istniejących zleceń o łącznej wartości około 900 milionów euro. Projekty te obejmują działania w zakresie inżynierii, zaopatrzenia i budowy (EPC) związane z infrastrukturą petrochemiczną oraz zaawansowane usługi inżynieryjne dla instalacji zielonego wodoru. Zlecenia pochodzą od kluczowych klientów z Azji Środkowej i Europy Południowej, co wzmacnia obecność MAIRE w strategicznych regionach i dywersyfikuje jej portfel zamówień.
Co to jest biometan?
Biometan to odnawialne paliwo gazowe, które powstaje w wyniku oczyszczania biogazu, biogazu rolniczego lub wodoru odnawialnego. Dzięki swojej jakości i składowi chemicznemu zbliżonemu do gazu ziemnego, biometan może być wtłaczany do sieci gazowej, sprężany (bio-CNG), skraplany (bio-LNG), transportowany cysternami lub wykorzystywany bezpośrednio – np. jako paliwo do pojazdów.
TAURON i Trzebinia wspólnie planują przyszłość Elektrowni Siersza
TAURON oraz Gmina Trzebinia podpisały list intencyjny, którego celem jest dalsze gospodarowanie terenami Elektrowni Siersza z zachowaniem działalności w sektorze energetycznym. W planach są inwestycje obejmujące m.in. repowering, magazyny energii, instalacje PV oraz jednostki gazowe. Obie strony deklarują współpracę dla zapewnienia sprawiedliwej transformacji, ochrony miejsc pracy i wpływów podatkowych.
UE stawia na zielone innowacje i walkę z dezinformacją. Kluczowe wnioski z Rady ds. Środowiska w Warszawie
Zmiany klimatu, zielone technologie i dezinformacja – to główne tematy nieformalnego spotkania ministrów środowiska UE, które odbyło się 28–29 kwietnia w Warszawie. Polska, jako gospodarz obrad, podkreśliła rolę innowacji i edukacji w budowaniu odpornej i zielonej Europy.
Komentarze