Co to jest konto oszczędnościowe?

0 /5
(Ocen: 0)

para ogląda warunki założenia konta oszczędnościowegoKonto oszczędnościowe to jeden z najwygodniejszych produktów bankowych służących lokowaniu środków. Daje możliwość na ich pomnażanie, gdyż jest oprocentowane. To korzystny sposób na gromadzenie nadwyżek finansowych. W przeciwieństwie do lokaty, na koncie oszczędnościowym można w dowolnej chwili dokonywać wpłat i wypłat środków bez utraty naliczonych odsetek. Każdą nadwyżkę wystarczy przelać na takie konto i nie ma tu znaczenia ich wysokość.

Do czego służy konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe posiada swój numer, można z niego wykonywać przelewy, czasami nawet podpiąć pod nie kartę debetową. Różnica pomiędzy takim kontem, a zwykłym ROR-em polega na tym, że jest oprocentowane oraz zupełnie inaczej wygląda tutaj tabela opłat i prowizji. Możemy przykładowo nie ponosić opłat za przelewy, ale tylko raz w miesiącu, za każdą operację powyżej limitu będziemy musieli zapłacić, zdarza się nawet, że 10 zł.

Prowadzenie samego konta oszczędnościowego jest przeważnie bezpłatne, ale po różnymi warunkami, jak brak dokonywania wypłat w danym miesiącu. Bank przez takie obostrzenia chce zmniejszyć ryzyko częstego zmniejszania salda. Konto powinno służyć tylko oszczędzaniu, a nie bieżącym rozliczeniom. W przeciwnym razie może okazać się, że koszty jego prowadzenia są wyższe lub równe naliczanym odsetką. Co wybrać: lokatę czy konto oszczędnościowe?

Zakładanie konta oszczędnościowego

Konto oszczędnościowe można założyć w placówkach banków, ale również coraz częściej przez internet, za pomocą kilku kliknięć. Nie ma ograniczeń, jeżeli chodzi o ilość posiadanych kont. Na każdy zaplanowany cel można założyć osobne. Część instytucji finansowych umożliwia nawet ich nazywanie, na przykład „na wakacje” czy „budowa domu”. Dzięki temu mamy poukładane wydatki i z łatwością sprawdzimy stan środków na konkretny cel. Możemy również zbierać na kilka przedsięwzięć na jednym koncie, gdy wiemy, że na przykład jest nam potrzebnych 20 000 zł. Sprawdź aktualny ranking kont oszczędnościowych.

Produkty powiązane, czyli tak zwany crosselling

Większość banków wymaga założenia do konta oszczędnościowego zwykłego konta osobistego, jednak zdarzają się i takie, gdzie nie jest to konieczne. Decydując się na umowę, sprawdźmy czy prowadzenie ROR jest bezpłatne, jak wyglądają opłaty za używanie karty do konta i wszelkie inne, zawarte w tabeli opłat i prowizji. Samo prowadzenie konta może być darmowe, jednak będziemy musieli płacić sporo za przelewy czy obsługę karty kredytowej. Zawsze warto sprawdzić, ile będzie kosztował nas produkt powiązany z kontem oszczędnościowym.

Warunki oprocentowania kont oszczędnościowych

Stosowanym przez banki kruczkiem jest naliczanie oprocentowania dopiero od jakiejś kwoty, na przykład powyżej 10 000 zł. W takim wypadku środki poniżej 10 000 zł będą niżej oprocentowane lub wcale. Czasami także, aby prowadzenie konta było darmowe, muszą na nie wpływać określone kwoty, na przykład powyżej 300 zł lub powiązane konto osobiste musi być co miesiąc zasilane kwotą co najmniej 1 300 zł. Konto oszczędnościowe może być bezpłatne również pod warunkiem skorzystania z karty debetowej (która już jest płatna) i wielu innych produktów.

Oprocentowanie kont oszczędnościowych jest zmienne. Jego wysokość dostosowuje się do warunków rynkowych. Korzystając z promocji, zwróćmy uwagę, czy ma ona ograniczenie czasowe. Po jej upływie konto wraca do standardowych warunków. Często banki wysokim oprocentowaniem przyciągają nowych klientów. Posiadanie konta wiąże klienta z instytucją i powoduje dopływ nowych środków do banku.

Kapitalizacja odsetek na koncie oszczędnościowym

Kapitalizacja odsetek na kontach oszczędnościowych odbywa się w różnych okresach. Im częściej jest ona wykonywana, tym z reguły lepiej. Naliczane odsetki dopisywane są do salda i w ten sposób zwiększają przyszły dochód. Należy jednak pamiętać, że po każdej kapitalizacji od uzyskanych odsetek następuje odliczenie 19% podatku Belki. Zatem przy bardzo niskich dochodach należy przeliczyć, jaka kapitalizacja będzie korzystna. Pamiętajmy, że podatek jest zaokrąglany do pełnych groszy, więc w najgorszym razie, gdy zysk z danego okresu wyniesie 1 grosz, to zapłacimy podatek równy uzyskanym odsetkom.

Bezpieczeństwo lokowania środków na kontach oszczędnościowych

Niewątpliwym plusem kont oszczędnościowych jest z pewnością ich bezpieczeństwo. Są one objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, tak samo jak depozyty i konta bankowe. Mimo, że oprocentowanie kont oszczędnościowych z reguły jest niższe niż inflacja, to trzymanie na nim środków i tak pomaga w pewnej mierze minimalizować jej skutki. Trzymając pieniądze na zwykłym koncie osobistym nie pomnożymy swoich oszczędności, a tym samym ich wartość spadnie dokładnie o tyle, o ile wzrośnie inflacja. Na koncie oszczędnościowym zarobimy natomiast odsetki, dzięki którym spadek siły nabywczej pieniądza będzie mniej odczuwalny.

Praktycznie nie ma rynku kont oszczędnościowych bez różnego rodzaju ograniczeń i wymogów, a jednocześnie z atrakcyjnym oprocentowaniem. Czasami istnieją produkty, które nie stanowią dla nas znaczących przeszkód. Ma to miejsce na przykład, gdy zakładamy konto oszczędnościowe w banku, w którym już mamy ROR, a wymogiem jest jego posiadanie. Niektóre zapisy w regulaminie mogą nam wręcz pomóc w utrzymaniu odpowiedniego salda i spełnieniu marzeń, gdyż niszczą pokusę sięgnięcia po dodatkowe środki. Nie dajmy się jednak zwariować i zawsze zastanówmy się na co jesteśmy w stanie się zgodzić, a co po prostu zabije nasz zysk.