Jak wybrać konto oszczędnościowe?

0 /5
(Ocen: 0)

Konto oszczędnościowe to produkt bankowy łączący w sobie łatwość dostępu do oszczędności razem z możliwością ich pomnażania poprzez uzyskane odsetki. To dobre rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy nie mogą sobie pozwolić na długie przetrzymywanie zgromadzony środków w ramach lokat. Wybór odpowiedniego konta oszczędnościowego nie jest łatwy. Na rynku bowiem, aż roi się od produktów z różnymi „haczykami”. Na co zatem zwrócić uwagę i jak wybrać ten najodpowiedniejszy? Zapraszamy do lektury.

Wysokość oprocentowania – wybieramy konto oszczędnościowe

Jednym z pierwszych parametrów, na jakie zwracamy uwagę, jest oprocentowanie. I słusznie, to od niego w głównej mierze zależy zysk. Im wyższe, tym lepiej dla naszego portfela. Zanim jednak podejmiemy decyzję, zwróćmy uwagę dla kogo i na jakich warunkach jest ono preferencyjne. Często banki przyciągają w ten sposób tylko nowych klientów lub nowe środki. Należy przy tym zapoznać się dokładnie z tymi definicjami i sprawdzić, co one oznaczają. Korzystne warunki mogą być tylko promocją, trwającą przez jakiś czas, po którym konto będzie oprocentowane standardowo. Zawsze sprawdzajmy, ile wynosi oprocentowanie standardowe oraz czy zależy od środków zgromadzonych na koncie. Banki stosują bowiem różne taktyki w tym zakresie, przeważnie im wyższa kwota środków, tym wyższe oprocentowanie.

Koszty prowadzenia konta oszczędnościowego – kolejne kryterium wyboru

Oprócz oprocentowania ważną kwestią jest także to, czy zakładanie i prowadzenie konta oszczędnościowego jest darmowe. Instytucje finansowe mogą pobierać opłaty za uruchomienie konta albo za jego prowadzenie co miesiąc. Czasami bezpłatność takiego produktu związana jest z określonym saldem, które należy utrzymywać, a także z wysokością comiesięcznych wpływów lub brakiem wypłat w danym miesiącu.

Crosseling- czy ma wpływ na wybór konta oszczędnościowego?

Crosselling to pojęcie, które oznacza sprzedaż dodatkowych usług lub produktów uzupełniających do podstawowych. W przypadku kont oszczędnościowych może to być konieczność posiadania konta osobistego w danej instytucji finansowej czy wymóg skorzystania z karty debetowej. Przeważnie przy takiej sprzedaży prowadzenie konta oszczędnościowego jest darmowe, jednak korzystanie z produktów dodatkowych już nie. Przed zawarciem takiej umowy niezbędne staje się sprawdzenie, ile te „dodatki” będą nas kosztować. W najgorszej opcji może okazać się, że przewyższą zyski lub całkowicie je pochłoną.

Opłaty i prowizja to podstawa przy wyborze konta oszczędnościowego

Bardzo dobrym nawykiem jest sprawdzenie tabeli opłat i prowizji. Odpowiedzi na pytania, ile wyniesie dodatkowo wypłata środków lub dokonanie przelewu, uchroni nas przed wyborem niedostosowanym do potrzeb. Najczęściej jedna operacja wypłaty w miesiącu jest bezpłatna, pozostałe mogą kosztować nawet kilkadziesiąt złotych. Prowizje to może być więc naprawdę duży wydatek. Z drugiej strony ułatwiają one oszczędzanie poprzez zmniejszenie pokusy sięgnięcia po środki w dowolnej chwili.

Dodatkowe profity kont oszczędnościowych

Jeszcze jedną opcją, nad którą warto się zastanowić, jest sposób zakładania kont oszczędnościowych. Zdarza się bowiem, że banki proponują wyższe oprocentowanie dla klientów korzystających w tym celu z bankowości elektronicznej i mobilnej. Dlatego warto przejrzeć również produkty na stronie banków lub w naszym rankingu kont oszczędnościowych.

Programy oszczędnościowe

Dodatkową pomoc w gromadzeniu środków stanowią programy, które przekazują niewielkie kwoty na konto oszczędnościowe podczas płatności kartą. Zgodnie z naszymi dyspozycjami procent od określonej kwoty lub jakaś suma do pełnych złotych za każdym razem trafi na rachunek. To dobre rozwiązanie dla tych, którym ciężko zmobilizować się do oszczędzania lub tych, którzy twierdzą, że nie mają z czego oszczędzać. Często nawet nie spodziewamy się, ile może uzbierać się z takich drobnych kwot.

Oszczędzanie nie jest łatwe, ale z czasem wchodzi w nawyk. Rosnące odsetki od zgromadzonych oszczędności są motywacją i dają poczucie dobrej inwestycji. Nie pozwólmy zatem, aby nasze środki leżały bezczynnie na koncie lub w przysłowiowej skarpecie nawet wtedy, gdy chcemy mieć do nich stały dostęp. Zobacz, co warto wybrać: konto oszczędnościowe czy lokatę.