Konto bankowe po śmierci właściciela – co robi bank?

0 /5
(Ocen: 0)

Nowelizacja prawa bankowego z 1 lipca 2016 roku ułatwiła dotarcie do środków pozostawionych na koncie po zmarłym członku rodziny. Jej skutkiem jest mniejsza ilość nieaktywnych rachunków. Niżej dowiesz się, co należy do obowiązków banku w razie śmierci posiadacza rachunku i jak znaleźć konto po zmarłym członku rodziny.

Jak znaleźć rachunek po zmarłych bliskich?

Do niedawna sytuacja z nieaktywnymi kontami była absurdalna. Bank nie mógł zlikwidować rachunku, ponieważ nie wiedział o śmierci właściciela, natomiast rodzina nie zawsze wiedziała, w jakim banku zmarły miał konto bankowe. To oznaczało, że bliscy nie mieli dostępu do środków z takiego rachunku, a bank nic z kontem nie mógł zrobić. Poszukiwania oszczędności przez spadkobierców, prowadzone na własną rękę, były mało skuteczne i kosztowne.

Centralna informacja o rachunkach uśpionych

Obecnie, zamiast wysyłać zapytania do każdego z banków, można skorzystać z Centralnej informacji o rachunkach uśpionych. Jeżeli posiadamy dokumenty potwierdzające tytuł prawny do spadku, wystarczy złożyć wniosek w dowolnym banku lub SKOK-u. Czynność ta różni się ceną w zależności od instytucji. Dlatego przed oddaniem wniosku warto dowiedzieć się, ile ta usługa kosztuje oraz jakie dokumenty należy dostarczyć. Banki lub SKOK-i mogą poprosić nie tylko o akt zgonu, ale i notarialnie poświadczony testament lub prawomocny wyrok sądu o nabyciu spadku.

Po weryfikacji bank przesyła zapytanie do centralnej informacji, która kieruje zapytanie do wszystkich banków i SKOK-ów. Instytucje finansowe mają 3 dni robocze na odpowiedź. Ostatecznie otrzymujemy od banku zbiorczą informację:

  • o podmiotach, które prowadziły lub prowadzą rachunek,
  • czy rachunek jest nadal prowadzony,
  • czy jest wspólny,
  • o umowach rachunków, które wygasły z powodu śmierci właściciela lub braku dyspozycji dotyczących rachunku przez okres 10 lat.

Banki zajmą się nieaktywnymi kontami po zmarłych osobach

Dotychczas instytucje finansowe mogły zlikwidować indywidualny rachunek dla osób fizycznych z dwóch powodów: albo z dniem śmierci posiadacza konta albo po upływie 10 lat, od kiedy posiadacz rachunku ostatni raz przeprowadził na nim operację.
Obecnie na instytucje finansowe nałożony jest obowiązek sprawdzenia po 5 latach od ostatniej operacji na koncie, czy posiadacz żyje. To nie wszystko.

Dodatkowo bank musi poinformować klienta, na 6 miesięcy przed upłynięciem 10 lat od ostatniej operacji na rachunku, o konsekwencjach nie korzystania z konta bankowego (tzn. rozwiązaniu umowy). Co więcej banki oraz SKOK-i mają obowiązek poinformowania gminy o możliwości przejęcia zgromadzonych środków z nieaktywnego konta w razie braku innych spadkobierców.