Konto wspólne – kiedy warto?

5 /5
(Ocen: 1)

wspólne konto - para przed komputeremKonta bankowe są w dzisiejszych czasach tak powszechne jak telefony komórkowe. Niemalże każdy z nas posiada co najmniej jeden rachunek osobisty. Zdecydowanie są przydatne i ułatwiają nam życie dzięki ułatwieniom dostępu do gotówki, zapewnieniu bezpieczeństwa naszym środkom i prostym platformom do zarządzania finansami przez Internet. Jak za wszystkie produkty bankowe, za konto osobiste również musimy zapłacić. Ilość tych opłat i ich wysokość jest oczywiście zależna od wybranej oferty banku. Tak naprawdę wybór jest ogromny dzięki czemu mamy wpływ na ponoszone przez nas koszty. Jedną z możliwości obniżenia opłat za konto osobiste jest opcja rachunku wspólnego. W takim wypadku dwie osoby dzielą wspólne konto i płacą tylko jeden raz za prowadzenie rachunku.

Konta osobiste – za co płacimy?

Podstawowa to oczywiście opłata za prowadzenie rachunku bankowego. Bank pobiera ją co miesiąc ściągając środki z naszego konta. Opłata ta wynosi zazwyczaj kwotę w przedziale 5 – 10 zł. Coraz więcej banków rezygnuje z pobierania opłaty za otwarcie i prowadzenie rachunku, dzięki czemu możemy uniknąć zbędnego, stałego kosztu wybierając tak zwane konto za zero.

Opłata za wydanie i obsługę karty debetowej. Kwota również zróżnicowana w zależności od instytucji finansowej i konkretnej oferty konta, może wynieść nawet 10 zł miesięcznie. Wiele banków nie pobiera ani grosza za korzystanie z karty, ponieważ jest to już w dzisiejszych czasach zwyczajny, podstawowy instrument do korzystanie z naszego konta.

Opłata za wypłaty z bankomatów. Zwykle tylko bankomaty konkretnego banku są gratis, a za korzystanie z pozostałych przyjdzie nam zapłacić. Są banki, które naliczają nawet 5zł za jedną wypłatę z bankomatu. Jeśli więc nasz bank posiada mało placówek, a tym samym jest niewiele bankomatów w naszej okolicy, może lepiej zastanowić się nad zmianą oferty, zamiast za każdym razem słono płacić za możliwość wypłaty swojej gotówki.

Za przelewy krajowe i zagraniczne również przyjdzie nam zapłacić. Chociaż zwykle za przelewy krajowe jednorazowe zlecone przez Internet oraz w serwisie mobilnym nie zapłacimy nic, a w placówkach banku już tak.

Czasem bank pobiera także opłaty za zlecenia stałe i polecenia zapłaty.

Wspólne konto osobiste

W dzisiejszych czasach każdy bank daje nam możliwość założenia wspólnego rachunku bankowego. Nie dotyczy to jedynie małżeństw, ale także związków partnerskich, a także często konto takie może założyć rodzic i dziecko. W przypadku takiego konta, dostęp do niego mają dwie osoby, otrzymują dwie karty debetowe i dostęp do wspólnej bankowości internetowej. Celem zakładania kont wspólnych jest możliwość łatwego zarządzania wspólnymi finansami, a dodatkowym atutem są oszczędności wynikającego z mniejszych opłat za konto.

Co po ślubie, konto wspólne czy osobno?

Pieniądze pochodzące wyciągnięte ze wspólnego kontaDecyzja o założeniu wspólnego konta to delikatna sprawa. Nie każdy będzie chętny by dzielić rachunek bankowy ze swoją połówką, mimo że pozornie wiedzą o sobie wszystko i znają się od wielu lat, to nie zawsze chcemy zdecydować się na taki krok. Niezaprzeczalnie wiąże się to z kwestią zaufania w związku. Jedna strona mówi zróbmy to będzie nam łatwiej zarządzać domowymi finansami i będziemy dokładnie znali kwotę, która zostaje nam co miesiąc do dyspozycji. Plusów jest oczywiście wiele, ale nie koniecznie ten pomysł może przypaść do gustu drugiej osobie. Rozmowa na ten temat może okazać się źródłem małżeńskiej kłótni. Bez względu na to czy to my jesteśmy zdecydowani na ten krok, czy właśnie wręcz przeciwnie obawiamy się tego, pamiętajmy o tym, że podejmując decyzje o koncie osobistym powinniśmy zawsze kierować się rozsądkiem, a nie emocjami. Wspólne konto to jest sposób na oszczędność, ale mamy jeszcze inne możliwości jak oddzielne konta za zero, które ograniczą nasze opłaty bankowe i podzielenie się opłatami rachunków. Najważniejsze, żeby obie strony czuły się swobodnie z tą decyzją, a ślub nie nakłada na nikogo obowiązku otwierania wspólnego konta.

Zalety konta wspólnego

Oszczędność, ponieważ za prowadzenie rachunku płacimy tylko raz, możemy ustawić polecenia zapłaty dla wspólnych rachunków i płatności rat kredytów.

Łatwo zarządzimy domowym budżetem, szybko sprawdzimy dochody rodziny, wydatki i kwotę, którą jeszcze dysponujemy.

Jeśli mamy problemy z lekkomyślnym podejściem do naszych finansów, zapominamy o rachunkach, często dopuszczamy do debetu na koncie, to wspólnie konto z osobą rozsądnie podchodzącą do finansów może zadziałać dobroczynnie dla naszego portfela. Będzie ktoś kto obejmie pieczę nad budżetem domowym.

Więcej korzyści z premii moneyback. Dla osób, które założyły konto nie tylko by wpływało na nie wynagrodzenie i mogli opłacać rachunki, ale liczą także na dodatkowe korzyści od banku wspólnie konto może pomóc w ich zwiększeniu. Banki nagradzają nas za aktywne korzystanie z rachunku bankowego, jeśli więc oboje będziemy z niego korzystać ilość operacji zwiększy się i nagroda za aktywne użytkowanie konta również.

Procedura założenia wspólnego konta jest standardowa i identyczna do pojedynczych kont osobistych. Nie stanowi to żadnego problemu i ogranicza się do jednej krótkiej wizyty w banku i podpisaniu umowy o prowadzenie rachunku bankowego.

Korzyścią dla par ubiegających się o kredyt hipoteczny czy spory kredyt gotówkowy jest zwiększenie zdolności i historii kredytowej.

A jakie są wady wspólnego konta?

Każdy z nas czasem lubi sobie pofolgować i zapomnieć o konieczności zaciskania pasa. Mężczyźni w takim wypadku często wydają na nowe gadżety, a kobiety drogie buty czy torebki. Wspólne konto oznacza dostęp do informacji o takich zakupach, a co za tym idzie zwiększenie poziomu stresu po zapoznaniu się ze szczegółami rachunku.

Jeśli nie akceptujemy podejścia do pieniędzy naszego partnera, uznajemy to za jego wadę i wiemy że się już nie zmieni to niekoniecznie powinniśmy decydować się na wspólne konto. Będzie to tylko powodem niejednej kłótni w związku.

Wspólne konto odbiera nam możliwość ukrycia pewnych wydatków przed partnerem, a także wysokości otrzymywanego wynagrodzenia. Jeśli chcemy zrobić swojemu partnerowi niespodziankę w postaci wakacyjnego wyjazdu i chcieliśmy na ten cel odkładać część wynagrodzenia to wspólne konto nam to uniemożliwi.

Konto wspólne to więcej korzyści!

Oczywiście, jak w przypadku większości kwestii, tak i w tym wypadku możemy znaleźć wady i zalety. Nie możemy jednoznacznie stwierdzić że wspólne konto to dla partnerów najlepsze rozwiązanie. Każdy z nas ma inne potrzeby i w inny sposób myśli o organizacji swoich finansów, więc narzucanie na niego obowiązku podjęcia decyzji o wspólnym koncie nie było by rozsądne. Jeśli chcemy zachować w jakimś stopniu swoją prywatność i partner to akceptuje, ale jednocześnie chcemy mieć dostęp do wspólnego budżetu i wspólnych wydatków to warto zastanowić się nad opcją wspólnego konta plus dwa oddzielnie dla każdego z partnerów. Na tych prywatnych kontach moglibyśmy gromadzić niewielką sumę na własny użytek. Jeśli nie mamy nic przeciwko i w 100% ufamy rozsądkowi swojego partnera to wspólne konto gwarantuje łatwe zarządzanie wspólnymi finansami i pozwoli ograniczyć zbędne wydatki. Mamy szansę nie tylko powiększyć nasze oszczędności, ale także w lepszy sposób kontrolować swoje finanse.