W jakim banku rachunek – nasz przegląd

0 /5
(Ocen: 0)

Banknoty wyciągnięte z rachunku bankowegoRachunek bankowy stał się w dzisiejszych czasach ogromnie popularny. Niemal każdy ma co najmniej jedno konto osobiste, które znacznie ułatwia nam zarządzanie naszymi środkami finansowymi i co najważniejsze zapewnia im bezpieczeństwo. Wybór jest ogromny, mamy konta standardowe, prestiżowe, młodzieżowe czy oszczędnościowe i czasem naprawdę ciężko się zdecydować na to jedno konkretne.

Bardzo często jedyne na co zwracamy uwagę przy wyborze to koszty i dostęp do bankowości internetowej, a przecież konta mogą nam przynieść dużo więcej korzyści, więc warto wiedzieć na co możemy liczyć otwierając rachunek bankowy. Nasz przegląd powstał po to by pomóc w dokonaniu ostatecznego wyboru i zwrócić uwagę na istotne funkcje rachunku bankowego, o których często zapominamy.

Rodzaje rachunków bankowych

Konto standardowe – Typowe konto bankowe, rachunek rozliczeniowo – oszczędnościowy. Otrzymujemy na to konto wynagrodzenie, możemy dokonywać przelewów jednorazowych, ustawić sobie płatności stałe i polecenia zapłaty, a do konta otrzymujemy kartę debetową, przy pomocy której wybierzemy gotówkę lub dokonamy płatności. Konta te zwykle nie są oprocentowanie, a jeśli tak to do wysokości maksymalnej 1%. Nie mamy żadnych ograniczeń co do dokonywanych wpłat i wypłat, możemy z niego korzystać swobodnie. Rachunek otworzymy podczas jednej wizyty w banku lub nawet w domu przez Internet.

Konto oszczędnościowe – To rachunek osobisty na cele oszczędnościowe. W przeciwieństwie do standardowych kont jest zwykle atrakcyjnie oprocentowane, czasem na poziomie lokat bankowych, daje to nam możliwość zarabiania odsetek na odłożonych przez nas pieniądzach. W przeciwieństwie do lokat mamy możliwość dokonywania wypłat bez utraty zarobionych odsetek, ale by ukrócić proceder częstego wypływu gotówki banki zabezpieczyły się nakładając limit wypłat, często tylko jedna wypłata w miesiącu jest darmowa.

Konto młodzieżowe – Rachunek przeznaczony dla dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia. By założyć takie konto wymagana jest zgoda przynajmniej jednego z rodziców bądź opiekunów. Rodzice mogą połączyć taki rachunek ze swoim kontem osobistym i śledzić poczynania swojego dziecka na bieżąco. Zakładane jest po to by nauczyć młodych zarządzania swoimi finansami i oszczędności.

Konto prestiżowe – to rachunek bankowy, który oprócz standardowych korzyści daje nam szereg dodatkowych funkcji, o których możemy zapomnieć w przypadku kont standardowych. Do takich korzyści będą należeć wszystkie pakiety medyczne, sportowe, ubezpieczeniowe i możliwość zarobienia pieniędzy m.in. na poleceniach konta. Często rachunki takie są droższe od zwykłych kont i niedostępne dla wszystkich klientów banku.

Na co zwrócić uwagę wybierając rachunek bankowy dla siebie?

  • Koszt za otwarcie i prowadzenie rachunku
  • Koszt za obsługę karty debetowej
  • Możliwość otrzymania dodatkowej gotówki za otwarcie rachunku
  • Opłaty za przelewy krajowe, zagraniczne, za wypłaty z bankomatów, zlecenia stałe i polecenia zapłaty
  • Dostęp do intuicyjnej bankowości internetowej i mobilnej
  • Szybkość obsługi w placówkach banków
  • Ilość dostępnych w naszej okolicy bankomatów, z których dokonamy darmowej wypłaty gotówki
  • Inne korzyści proponowane przez bank, jak np. ubezpieczenie czy możliwość otwarcia atrakcyjnie oprocentowanych kont oszczędnościowych
  • Oprocentowanie rachunku bankowego

Podsumowanie przeglądu rachunków bankowych

Opisane przez nas rachunki to konta za 0, przy spełnieniu kilku warunków, zwykle otrzymywania wpływów w konkretnej kwocie nie płacimy za konto, dzięki czemu oszczędzamy. Jeśli policzymy sobie, że banki często pobierają opłatę za prowadzenie rachunku 10 zł, za obsługę karty 5 zł, 5 zł za wypłaty z innych bankomatów i za przelewy to wyjdzie nam średnio około 30 zł miesięcznie. Po co płacić za coś, co robimy sami. Przecież sami dokonujemy wypłat gotówki, zarządzamy swoimi rachunkami, dokonujemy płatności, wykonujemy przelewy, więc nie musimy za to płacić instytucji finansowej. Oprócz tego wymienione w naszym przeglądzie rachunki bankowe gwarantują dodatkowe korzyści jak łatwy dostęp do bankowości internetowej i mobilnej oraz możliwość otrzymania dodatkowej gotówki. Jeśli mamy szansę zaoszczędzić i skorzystać przy okazji z oferowanych przez banki bonusów to nie warto się długo zastanawiać. Jeśli nasz bank pobiera opłaty i nie daje nam nic w zamian to chyba najwyższy czas zastanowić się nad zmianą.