Kredyty inwestycyjne dla małych firm

5 /5
(Ocen: 1)

kredyty inwestycyjne dla małych firm - kalkulator i świnka skarbonkaKażda firma na pewnym etapie swojej działalności potrzebuje wsparcia finansowego. Źródła tego finansowania są oczywiście różne. Idealną sytuacją jest samofinansowanie przedsiębiorstwa, gdy pieniądze na zakup surowców, na wynagrodzenia, marketing czy na wprowadzanie nowych technologii pochodzą z zysków osiągniętych przez firmę, ale nie zawsze jest tak różowo. Trudne sytuacje mogą zdarzyć się wszystkim i czasem pozostaje jedynie opcja kredytu, by znowu stanąć na nogi.

Małe przedsiębiorstwa to firmy zatrudniające nie więcej niż 50 pracowników, a ich roczne obroty nie przekraczają 10 mln euro. Będą to wszystkie jednoosobowe działalności gospodarcze, firmy rodzinne, małe hurtownie i zakłady produkcyjne oraz przedsiębiorstwa rolne. W obecnej chwili małe firmy stanowią aż 99% wszystkich przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenie Unii Europejskiej. Z jakich możliwości finansowania mogą skorzystać tego typu podmioty? Jednym z rozwiązań jest kredyt inwestycyjny.

Kredyty inwestycyjne – to warto wiedzieć

Kredyt inwestycyjny to nic innego, jak kredyt udzielony przez bank na opłacenie konkretnej inwestycji przedsiębiorcy. Inwestycją taką mogą być zarówno szkolenia dla pracowników podnoszące ich kwalifikacje, modernizacja firmy, zakup nieruchomości pod hale produkcyjne czy biura, czy zakup nowych technologii, jak nowe maszyny produkcyjne. Z założenia finansowana inwestycja ma podnieść konkurencyjność przedsiębiorstwa, a co za tym idzie zwiększyć w przyszłości osiągane zyski z prowadzonej działalności gospodarczej.

Mała firma ubiega się o kredyt inwestycyjny

Właściciel przedsiębiorstwa produkującego okna drewniane zaplanował inwestycję w swojej firmie polegającą na wprowadzeniu nowoczesnych maszyn przemysłowych. Koszt obliczonej inwestycji wyniesie około 70 tysięcy złotych. Wkład własny pochodzący z wygenerowanego zysku z działalności to 30 tysięcy złotych, a pozostałą kwotę będzie stanowił kredyt inwestycyjny. Przedsiębiorca przeanalizował dostępne oferty różnych banków i zdecydował się ostatecznie na dwie. Jedną w swoim banku, w którym ma otwarte konto firmowe oraz drugie w instytucji, która specjalizuje się w udzielaniu wsparcia finansowego firmom z sektora MŚP.

Pierwszym krokiem na drodze do uzyskania kredytu jest złożenie wniosku i odpowiednich dokumentów potwierdzających zarówno prowadzenie działalności gospodarczej oraz przychody jakie firma osiągnęła w poprzednim roku rozliczeniowym. Dodatkowo musi on przedstawić zaświadczenie, że nie zalega ze składkami wobec ZUS-u i Urzędu Skarbowego. Przedsiębiorca zobowiązany jest także do przedłożenia Biznesplanu. W kolejnym etapie dokumenty są analizowane przez bank. Dodatkowym zabezpieczeniem inwestycji jest wkład własny wysokości 30 tys. zł. Pozytywna weryfikacja oznacza dla właściciela firmy wypłatę kwoty o którą wnioskował.

Kredyt inwestycyjny dla nowych firm – czy jest możliwy?

W opisanej powyżej sytuacji przedsiębiorca prowadził swoją działalność już od ponad roku i nie było problemu by przedstawić wyniki finansowe firmy za ubiegły rok rozliczeniowy. Dla takich przedsiębiorców banki przygotowały bogatą ofertę kredytów firmowych, z których każdy jest w stanie wybrać dla siebie najbardziej odpowiedni. Co jeśli przedsiębiorca dopiero stawia swoje pierwsze kroki w biznesie, a działalność gospodarcza dopiero nabiera ostatecznego kształtu? Każdy kto ma jakieś doświadczenie w prowadzeniu działalności ma świadomość, że to właśnie na początku, na samym starcie potrzeby finansowe są największe. Na szczęście przedsiębiorcy tacy nie są z góry skreślani i mimo sporego ryzyka kredytowego banki również dla takich firm przygotowały oferty kredytów inwestycyjnych.

Kredyt inwestycyjny na start – charakterystyka

Kredyt inwestycyjny dla nowych firm dostępny jest nawet już od pierwszych dni prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki czemu przedsiębiorca ma szanse zatrudnić pracowników, skierować ich na szkolenia, dokupić potrzebne narzędzia pracy, zakupić surowce do produkcji lub więcej towaru do sprzedaży. Bank w takim wypadku nie może ocenić zdolności kredytowej przedsiębiorcy na podstawie osiąganych obrotów, dlatego akceptują inne formy gwarancji spłaty zobowiązania.

Jedną z takich form może być gwarancja de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego. Jest to poręczenie za firmę z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Skierowane jest ono do firm, które nie mają długiej historii prowadzonej działalności, a starają się o kredyt inwestycyjny.

Kolejną formą zabezpieczenia dla banku może być zastaw nieruchomości istniejącej należącej do przedsiębiorcy lub tej, która ma dopiero powstać, a bank wyliczy jej przypuszczalną wartość. Banki oferują nowym firmom kredyty inwestycyjne zarówno dla firm, które działają zaledwie kilka dni oraz dla tych z dłuższą, co najmniej 6-miesięczną historią prowadzenia działalności.

Zalety kredytów inwestycyjnych

Niewątpliwą zaletą kredytów inwestycyjnych dla firm są duże kwoty oferowanych kredytów, są to sumy nawet do 5 mln zł.

Długi okres kredytowania, nawet 20 lat. Dzięki czemu firma w przypadku dużej i drogiej inwestycji ma szansę bez dużego obciążenia wywiązać się ze spłaty.

Kolejną zaletą jest możliwość wcześniejszej częściowej lub całkowitej spłaty zobowiązania w sytuacji gdy inwestycja przekroczy ten planowany i przyniesie większy zysk od oczekiwanego.

Kredyt inwestycyjny finansuje w zależności od wybranej oferty nawet do 100% zaplanowanej inwestycji. Co oznacza, że firma nie musi posiadać nawet wkładu własnego by zrealizować swoje przedsięwzięcie.

Atrakcyjne oprocentowanie, banki wychodząc naprzeciw oczekiwaniom firm z sektora MŚP oferują kredyty inwestycyjne z niskim oprocentowaniem i bardzo często w opcji 0% prowizji.

Zaletą takiego kredytu szczególnie dla nowych firm jest możliwość uzyskania gwarancji de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego oraz jest możliwość otrzymania kredytu pod zastaw nieruchomości nawet tej, która dopiero powstanie po realizacji inwestycji.

Szeroki zakres możliwości przeznaczenia otrzymanej gotówki. Kredyt inwestycyjny możemy przeznaczyć na zakup nieruchomości, budowę, modernizację bądź remont istniejących budynków firmy, na zakup sprzętu i maszyn produkcyjnych, samochodów, spłatę zobowiązań, konsolidację kredytów firmowych. Warunkiem jest tylko by cel związany był z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Wady kredytów inwestycyjnych

Kredyt inwestycyjny jak wszystkie dostępne zobowiązania kredytowe oprócz wielu zalet, posiada też wady, o których należy pamiętać decydując się na takie wsparcie dla swojej firmy.

Szereg formalności, przez jakie przedsiębiorca musi przebrnąć by uzyskać wnioskowaną kwotę. Wiele zaświadczeń dotyczących działalności i biznesplan podający szczegóły tej inwestycji.

Czas oczekiwania na decyzję i przelew środków nie jest najkrótszy, co ma związek z dokonywaną analizą dostarczonego biznesplanu.

Dzięki kredytowi inwestycyjnemu zyskamy nie tylko potrzebną gotówkę na zrealizowanie przedsięwzięcia, które ma przynieść nam oczekiwany zysk. Oprócz tego, już na samym początku bank wykona dla nas dogłębną analizę planowanej inwestycji, co dodatkowo może nam potwierdzić jej opłacalność. Kredyt inwestycyjny może okazać się idealnym rozwiązaniem dla każdego małego przedsiębiorstwa.