Dokumenty potrzebne do kredytu gotówkowego

5 /5
(Ocen: 1)

Jedną z najczęściej poszukiwanych informacji o kredytach konsumenckich jest ta dotycząca niezbędnych dokumentów. Wiele osób boi się, że będzie musiała uzyskać całe mnóstwo dokumentów i zaświadczeń. Z drugiej strony, mówi się, że kredyt gotówkowy jest najmniej sformalizowanym sposobem pożyczania pieniędzy w banku. Jak jest naprawdę? Jeśli chcecie się przekonać, to zapraszamy do lektury!

Dokumenty niezbędne do kredytu gotówkowego

Od razu możemy zaznaczyć, że formalności przy zaciąganiu zobowiązania gotówkowego nie ma zbyt wiele. Ponieważ są to standardowe produkty banku, to cała procedura jest już wystandaryzowana i w większości przypadków wygląda tak samo. Niezbędnym dokumentem jest oczywiście ten, który potwierdza naszą tożsamość.

Dowód osobisty a kredyt gotówkowy

Podstawowym, wymaganym dokumentem jest ważny dowód osobisty. Pozwala on na sprawdzenie wszystkich niezbędnych informacji o potencjalnym kredytobiorcy. A co mianowicie sprawdza bank? Oto lista:

  • tożsamość,
  • wiek,
  • narodowość.

Za pomocą numeru PESEL kredytodawca sprawdzi, czy dana osoba nie figuruje w rejestrze dłużników. Bank może również sprawdzić historię kredytową zawartą w BIK. Czyli, jeśli w przeszłości mieliście jakieś zaległości w spłatach, to bank bez wątpienia to wychwyci wyłącznie na podstawie weryfikacji dowodu osobistego.

Warto też pamiętać, że dokument musi być ważny. Instytucja kredytowa sprawdza również, czy podana seria i numer nie zostały wcześniej zastrzeżone (jako np. skradzione) lub nie pojawiły się już wcześniej w bazie banku.

Obcokrajowcy mieszkający w Polsce muszą natomiast przedstawić paszport, a często również i kartę pobytu. Niektóre instytucje kredytowe nie udzielają jednak zobowiązań osobom, które nie mają obywatelstwa i stałego miejsca zamieszkania.

Zaświadczenie o dochodach a kredyt gotówkowy

Kolejnym niezbędnym dokumentem jest zaświadczenie o dochodach. Poza informacją o wysokości miesięcznych poborów, pracodawca musi nam również potwierdzić zatrudnienie, rodzaj umowy i czas jej wygaśnięcia (nie dotyczy umów umów na czas nieokreślony). Coraz mniejsze znaczenie ma dla pracodawcy rodzaj umowy, ponieważ rynek pracy zmienia się dość mocno i coraz mniej osób pracuje na etacie.

Zaświadczenie o dochodach nie zawsze jest wymagane. W przypadku umów kredytowych na niższe kwoty, banki często idą na rękę swoim dotychczasowym klientom. Tutaj jest jednak konieczne otrzymywanie regularnych wpływów na konto osobiste.

Na podstawie zaświadczenia o dochodach kredytodawca oblicza naszą zdolność kredytową. To natomiast jest podstawą zawarcia lub odrzucenia wniosku o udzielenie zobowiązania. Kredytodawca bowiem sprawdza, czy będzie nas stać na spłatę kredytu.

Rodzaj umowy może mieć wpływ na naszą wiarygodność kredytową. Jeśli zatem nie mieliśmy regularnych wpływów, a pracodawca zawarł z nami umowę na czas określony, to bank może mieć wątpliwości, czy na pewno uregulujemy zobowiązanie.

Kredyt gotówkowy i dokumenty – podsumowanie

Jak zatem można się przekonać, nie ma zbyt wielu dokumentów wymaganych przez banki podczas procedury wnioskowania o kredyt gotówkowy. Jeśli chcemy zaciągnąć zobowiązanie w instytucji, w której mamy również rachunek rozliczeniowy, to proces ten może być jeszcze prostszy i mniej skomplikowany.