Gdzie wziąć kredyt gotówkowy?

0 /5
(Ocen: 0)

Kredyt gotówkowy otrzymamy zarówno w bankach, SKOK-ach jak i firmach pożyczkowych. Ofert jest bardzo wiele, dlatego tak trudno wybrać tę jedną. Sposób zakładania, działalność oraz zasady likwidowania SKOK-ów oraz banków reguluje oddzielna ustawa, nadzór nad nimi sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Dlatego zaciąganie kredytów gotówkowych w instytucjach finansowych tego typu wydaje się bezpieczniejsze. Natomiast wszystkie pozostałe instytucje działają w oparciu o inną ustawę niż prawo bankowe.

Gdzie po kredyt – sprawdź swoją zdolność kredytową

Nim zabierzemy się za szukanie odpowiedniej oferty, powinniśmy najpierw sprawdzić czy posiadamy zdolność kredytową oraz na jakim jest ona poziomie. Dzięki temu prostemu zabiegowi odrzucimy nierealne oferty oraz unikniemy odmowy udzielenia pożyczki. Coraz powszechniejszym narzędziem do tego typu wyliczeń jest kalkulator możliwości kredytowej. Wpisując w nim parametry takie jak cel kredytu, wysokość oprocentowania i inne przekonamy się na jaką pożyczkę możemy liczyć.

Jeżeli potrzebna kwota jest za wysoka w stosunku do comiesięcznych dochodów i tym samym jesteśmy mało wiarygodni dla banku, możemy spróbować podnieść swoją zdolność. Dobry rozwiązaniem jest wzięcie kredytu ze współmałżonkiem lub zainteresowanie się ofertą w instytucji, w której już wcześniej wykazaliśmy się terminową spłatą zadłużenia. W każdym razie kalkulator zdolności kredytowej daje nam wskazówkę, iż powinniśmy w jakiś sposób zawalczyć o zwiększenie wiarygodności dla banku.

Przejrzyj oferty kredytów gotówkowych

Ten etap jest nieunikniony, jeśli chcemy wybrać z korzyścią dla swojego portfela i domowego budżetu. Porównanie ofert wielu firm i instytucji finansowych jest pracochłonne. Wymaga poświęcenia znacznej ilości czasu. To zadanie ułatwia z pewnością ranking kredytów gotówkowych. Dzięki nim w jednym miejscu mamy zgromadzonych wiele ofert i możemy w łatwy sposób je skonfrontować. Taka porównywarka pozwala na wykluczenie najdroższych produktów i skorzystanie z tych najbardziej opłacalnych. Umożliwia spojrzenie na różne oferty w domowym zaciszu bez presji czasu.

Obniżenie kosztów kredytów gotówkowych

Niektóre banki oferują obniżenie kosztów kredytu, poprzez skorzystanie z dodatkowych usług. Takie rozwiązanie może być opłacalne, jednak nie zawsze. Powinniśmy dokładnie rozważyć czy warto. Jeżeli np. obniżymy marżę dzięki założeniu konta osobistego, to i tak w ostatecznym rozrachunku koszty jego prowadzenia mogą być wyższe niż kwota upustu.

Najbardziej popularnym produktem, który może zmniejszyć koszty kredytów jest ubezpieczenie. Dla banku jest to zabezpieczenie swoich interesów, dla nas natomiast ochrona w trudnych życiowych sytuacjach. Jednak nim podpiszemy taką umowę, zastanówmy się czy rzeczywiście ten produkt jest skuteczny i opłacalny.

Jeżeli bank w celu obniżenia marży wymaga założenia konta, sprawdźmy czy musi ono być cały czas aktywne i czy istnieje wymóg odnośnie ilości środków, jakie musimy na nim posiadać. Czasami bowiem produkt jest darmowy tylko pod spełnieniem określonych warunków.

Przed zaciągnięciem kredytu przeanalizujmy dokładnie tabelę opłat i prowizji, w której znajdziemy dokładną listę kosztów, jakie poniesiemy za operacje bankowe. Takie zestawienie instytucje finansowe tworzą same, wobec tego założenia są inne u każdego kredytodawcy. Czasami nie spodziewamy się nawet, że będziemy musieli dodatkowo zapłacić za daną usługę.

Gdzie iść po kredyt gotówkowy? Sprawdź opinie

Jeżeli nie jesteś przekonany co do danego kredytodawcy, warto zasięgnąć opinii. Można przeczytać je na forach o tematyce kredytowej lub popytać o radę znajomych, którzy skorzystali z usług danej instytucji. Wiele negatywnych komentarzy powinno wzbudzić naszą czujność. Także Komisja Nadzoru Finansowego na swojej stronie zamieszcza informacje odnośnie podejrzanych instytucji. Najpewniejszy wybór to zawsze banki oraz SKOK-i.

Jeżeli już podejmiemy decyzję odnośnie wyboru kredytodawcy, skonfrontujmy czy zapisy zawarte w umowie zgadzają się z tymi w formularzu informacyjnym i zapewnieniami udzielonymi przez doradcę. Nie dajmy się zwieść ofertą, które tylko udają okazję a w rzeczywistości narażają nas na większe koszty.

Dużym ułatwieniem będzie z pewnością świadomość przeznaczenia oraz kwoty zobowiązania nas interesującego. W banku możemy poprosić o symulację rat kredytu gotówkowego stworzoną specjalnie dla danej oferty. Im większa finansowa świadomość, tym lepiej dla naszych interesów. Znajomość praw i podstawowych kruczków stosowanych przez banki może znacząco pomóc i uchronić się przed zaciągnięciem wyjątkowo niekorzystnego kredytu gotówkowego.