Harmonogram spłaty kredytu gotówkowego

0 /5
(Ocen: 0)

Na jaki dokument warto zwrócić uwagę, gdy bierzemy kredyt gotówkowy? Oczywiście na umowę. Ważne jest przyjrzenie się również harmonogramowi spłaty kredytu gotówkowego. Dlaczego? Ponieważ zawiera podstawowe informacje o sposobie regulowania zobowiązania.

Zanim weźmiesz kredyt gotówkowy, sprawdź harmonogram spłaty

Z harmonogramem warto się zapoznać jeszcze zanim zostanie podpisana umowa kredytowa. Przede wszystkim dlatego, aby kredytobiorca mógł się zapoznać ze szczegółami spłaty i porównać oferty różnych banków. Dokument ten może zawierać informacje o tym, jakie są składniki poszczególnej raty (kapitał, odsetki, prowizja, ubezpieczenie).

Najczęściej nacisk kładziony jest na to, aby zobowiązanie było jak najtańsze. Warto jednak wybrać taki kredyt gotówkowy, którego spłata nie będzie sprawiała nam problemów. A informacje o tym, jakie raty będziemy płacić i w jakich terminach, zawarte są w właśnie w harmonogramie spłaty.

Spłata zobowiązania według harmonogramu

Harmonogram spłaty kredytu gotówkowego to podstawowe źródło informacji o tym ile i do kiedy musi zapłacić kredytodawcy. Najczęściej dokument ten ma formę tabelki lub kalendarza. Im bardziej rozbudowaną na formę, tym więcej wiemy o naszym zobowiązaniu.

Poza ustaleniem kosztów miesięcznych, harmonogram pozwoli nam na sprawdzenie, ile rocznie zapłacimy za kredyt. Wiedza na ten temat pomaga w prowadzeniu domowego budżetu. Harmonogram spłaty kredytu gotówkowego jest pomocny również we wprowadzaniu dyscypliny budżetowej.

W razie zmiany oprocentowania zobowiązania (oprocentowanie zmienne) harmonogram powinien zostać zaktualizowany. Dlatego też wiele banków dołącza do umowy zastrzeżenie, że pierwotny harmonogram spłaty kredytu może zostać zmieniony.

Kredytodawca może nam wysłać papierową wersję dokumentu albo też podać taka informację na naszym profilu klienta. Drugie rozwiązanie jest stosowane wówczas, gdy mamy w banku również rachunek oszczędnościowy z dostępem online.

Harmonogram spłaty kredytu gotówkowego – podsumowanie

Zachęcamy do analizy harmonogramu spłaty kredytu gotówkowego, zanim jeszcze zostanie podpisana umowa z bankiem. Dzięki tak szczegółowej rozpisce kredytobiorca jest w stanie określić, czy spłata zobowiązania nie przekracza jego możliwości finansowych. Dokument ten jest również świetnym sposobem na porównanie ofert kredytów bankowych.

Podczas spłaty zobowiązania powinniśmy kierować się informacjami zawartymi w aktualnym harmonogramie spłaty. Pozwoli to na zaplanowanie domowego budżetu. Unikniemy również niedopłat, które mogłyby się skończyć odsetkami karnymi.