Jak bezpiecznie wziąć kredyt online?

5 /5
(Ocen: 2)

Technologia to wygoda i dostęp do palety usług. Jednak sama wygoda nie wystarczy. Ważne jest też bezpieczeństwo. Szczególnie, gdy w grę wchodzą nasze pieniądze. Bankowość internetowa pokazuje, że można mieć jedno i drugie, wystarczy stosować się do prostych zasad. Jeżeli myślisz o kredycie online, zobacz jak skorzystać z niego mądrze i bezpiecznie. Zapraszamy do lektury!

Na czym polega kredyt przez internet?

Kredyt zaciągany przez internet lub telefon opiera się na tej samej procedurze, co “zwykły” kredyt w placówce banku. Kredyt internetowy ma też swoje zalety, można go wziąć bez wychodzenia z domu i jest zazwyczaj tańszy. Klient starający się o kredyt online najczęściej musi wykonać następujące kroki:

 • wypełnić i wysłać formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie kredytodawcy, zaznaczając wszystkie wymagane zgody.
  na podstawie podanych informacji kredytodawca ocenia zdolność kredytową klienta oraz przedstawia umowę oraz weryfikuje tożsamość kredytobiorcy.
 • zapoznać się z warunkami umowy kredytowej oraz wysłać potwierdzenie ich akceptacji. Podpisanie umowy może nastąpić przy kurierze lub za pomocą przelewu.
 • klient otrzymuje środki na swoje konto bankowego lub odbiera gotówkę w wyznaczonym punkcie obsługi.

Tak w ogólnym zarysie wygląda proces ubiegania się o kredyt online. Minusem jest to, że w razie wątpliwości, odpowiedzi musimy szukać na własną rękę lub zadzwonić na infolinię banku. Więcej o całej procedurze kredytów internetowych można przeczytać w naszym artykule: kredyty gotówkowe online – jak wygląda procedura?

Czy kredyt online jest bezpieczny?

To pytanie, które zadają sobie niektórzy klienci ma prostą odpowiedź. Tak, kredyt przez internet jest bezpieczny. Jest jednak pewne “ale”. Nawet najlepsze środki bezpieczeństwa zawiodą, gdy nie zachowa się podstawowych zasad ostrożności.

Czy to w rzeczywistości, czy w świecie wirtualnym zawsze istnieje ryzyko oszustwa lub próby kradzieży. Dlatego nie należy się obawiać kredytów przez internet. Instytucje finansowe dokładają wielu starań w zminimalizowaniu zagrożenia.

Jak zadbać o bezpieczeństwo przy zaciąganiu kredytu online?

Specjaliści od bezpieczeństwa w świecie cyfrowym podkreślają często, że najsłabszym ogniwem ochrony przed oszustami są sami użytkownicy. Dokładniej rzecz biorąc to ludzka nieuwaga oraz zbytnie zaufanie jest największym zagrożeniem. Można zatem w łatwy sposób zwiększyć swoje bezpieczeństwo i nie rezygnować z wygody jaką daje np. kredyt online.

Oto lista zasad, których warto przestrzegać podczas brania kredytu internetowego:

 • decyzję o kredycie należy podjąć na chłodno i bez pośpiechu. Należy zweryfikować instytucje w której bierzemy kredyt oraz uważnie przeczytać umowę,
 • podając dane potrzebne do złożenia wniosku trzeba sprawdzić czy poufne informacje przekazujemy zaufanemu podmiotowi,
 • sprawdzić czy adres banku w którym chcemy zaciągnąć kredyt jest zabezpieczony protokołem https (widać, go w pasku wyszukiwarki),
 • przy braniu kredytu online korzystać z urządzenia posiadającego aktualny program antywirusowy o zaufanym połączeniu internetowym i regularnie aktualizowanych aplikacjach,
 • podczas przelewu weryfikacyjnego sprawdzić prawidłowość danych przesłanych smsem,
 • stosować się do zasad bezpieczeństwa obowiązujących w banku.

Wszystkie te działania zajmą nam tylko krótką chwilę a zagwarantują bezpieczeństwo przy braniu kredytu bez wychodzenia z domu. W celu zaoszczędzenie dodatkowej ilości czasu warto też korzystać z porównywarek i rankingów kredytów gotówkowych.