Jak poprawić zdolność kredytową przy działalności gospodarczej?

0 /5
(Ocen: 0)

Restauracja, naprawa pojazdów a może biuro rachunkowe? Masz pomysł na biznes, ale brakuje Ci środków? Z tym problemem spotyka się większość początkujących przedsiębiorców. Rozwiązaniem może być kredyt dla firm. Jakie warunki stawia bank? Co trzeba zrobić, aby uzyskać kredyt na firmę? Czy rzeczywiście tak trudno uzyskać pożyczkę na start biznesu od banku? Odpowiadamy!

Kredyt gotówkowy a kredyt dla przedsiębiorcy

Dla osoby zakładającej firmę różnica jest oczywista. Kredyt konsumencki można “przejeść” natomiast przedsiębiorca widzi kredyt jako inwestycję w przyszłość. To już nie nowy samochód albo laptop, ale fundusz, który pozwoli przekuć plany w rzeczywistość. Jak jednak widzi to bank? Przede wszystkim ocenia całe przedsięwzięcie na chłodno. Dostrzega nie tylko blaski, ale i cienie biznesu. A konkretniej? Po prostu dla banku na etapie planów pewne jest tylko ryzyko, a nie przewidywany zysk.

Nie dziwi zatem powściągliwość instytucji w finansowaniu startupów. W nieco lepszej sytuacji są firmy, które działają na rynku już od jakiegoś czasu. Na pewno jednak przedsiębiorcy muszą uzbroić się w większą cierpliwość, jeśli chcą starać się o kredyt firmowy.

Jaką mam zdolność kredytową przy działalności gospodarczej?

Od tego jak widzi nas bank zależy, czy otrzymamy kredyt na firmę. Dlatego warto wcześniej skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej. Pozwoli to nam na określenie szacunkowej kwoty jakiej może udzielić nam bank. Warto jednak wiedzieć, że instytucje finansowe biorą pod uwagę różne czynniki, które mogą zwiększyć lub zmniejszyć szanse na uzyskanie kredytu. Na część z nich przedsiębiorca ma bezpośredni wpływ. Jakie są to czynniki?

Biznesplan

Dobry biznesplan zawiera wszystkie koszty jakie ponosi firma. Należy w nim uwzględnić też opłaty wynikające ze spłaty przewidywanego kredytu. Dobrze określony plan biznesowy zawierający analizę mocnych i słabych stron przedsięwzięcia może przekonać bank do udzielenia kredytu.

Staż firmy

To, od tego ile czasu nasza działalność gospodarcza funkcjonuje na rynku zależy jak oceni nas bank. Oczywiste jest, że firma, która działa od roku ma większe szanse na zdobycie kredytu, niż przedsiębiorca, który założył ją wczoraj. Jest to w końcu najlepsze świadectwo poziomu doświadczenia osoby prowadzącej firmę.

Terminowość spłat zobowiązań i forma opodatkowania firmy

Jedną z pierwszych rzeczy jaką sprawdzi bank, to płynność i punktualność dokonywanych płatności. Już mniej oczywiste wydaje się sprawdzenie formy opodatkowania. Niestety w tym przypadku każdy sposób rozliczenia z fiskusem ma jakieś wady, dlatego warto porównać kredyty gotówkowe dla firm w kilku bankach.

Zabezpieczenie kredytu

A właściwie gotowość do zastawienia hipoteki pod dom, bo to najczęstsza forma zabezpieczenia kredytu firmowego przez bank. Niestety zastaw hipoteczny lub weksel in blanco, są w dużej mierze warunkiem udzielenia pożyczki dla przedsiębiorcy.

Kredyt na firmę a podatki

Kredyt gotówkowy przeznaczony na działalność gospodarczą jest w zasadzie neutralny podatkowo. Oznacza to, że zaciągnięta pożyczka w banku nie stanowi przychodu. A spłata kredytu nie może być wliczona w koszty. W praktyce odsetki od kredytu, prowizje i opłaty związane z ubezpieczeniem można określić jako koszty firmowe, a zatem zmniejszyć swój przychód. Uwaga! Odsetki od kredytu mogą być wliczone do kosztów tylko, gdy zostaną opłacone. Tym samym podczas księgowania liczy się rzeczywista data uregulowania należności.

Wybór właściwego kredytu gotówkowego jest bardzo ważny. Dlatego warto wiedzieć jaki kredyt na firmę będzie spełniał nasze oczekiwania.