Jak przenieść kredyt gotówkowy do innego banku?

0 /5
(Ocen: 0)

Co zrobić w sytuacji, kiedy posiadamy już kredyt gotówkowy, a zorientowaliśmy się, że mogliśmy wybrać o wiele lepiej? Często zdarza się, że przyszli kredytobiorcy myśląc o zaciągnięciu zobowiązania, nie zapoznali się dokładnie z ofertami konkurencyjnych instytucji finansowych.

Czasami po prostu po jakimś czasie pojawiła się oferta o wiele bardziej korzystna. Czy możemy przenieść w takiej sytuacji kredyt do innego banku? Wielu kredytobiorców nie zdaje sobie sprawy z istnienia takiej możliwości. A może ona wiązać się z prawdziwą okazją, chroniąc zasoby naszego portfela.

Refinansowanie czyli przeniesienie kredytu gotówkowego do innego banku

Refinansowanie polega właśnie na takim przeniesieniu zobowiązania, w postaci kredytu konsumenckiego, z jednego banku do innego. Ważną cechą takiej operacji jest zachowanie celowości kredytu, jeżeli wzięliśmy kredyt na remont, to w drugim banku także będzie zobowiązanie na cele remontowe. Z refinansowania warto skorzystać, jeżeli kredytobiorca znajdzie ofertę o bardziej atrakcyjnych parametrach, np. niższym oprocentowaniu lub niższej marży.

Jednak przed dokonaniem takiej operacji należy porównać obecną ofertę z nową, proponowaną przez konkurencję. Można w tym celu udać się do doradcy lub skorzystać z rankingu kredytów gotówkowych.  Znajdziemy w nim oferty różnych instytucji finansowych i sprawdzimy, jak wysokie raty będziemy musieli płacić.

Jak w praktyce wygląda przeniesienie kredytu gotówkowego?

Refinansowanie to zaciągnięcie nowego zobowiązania przy jednoczesnej spłacie poprzedniego w innym banku. Operacja spłaty dokonywana jest przez nowego wierzyciela na rzecz poprzedniego. Dzięki zmianie oferty na lepszą, spłacamy nadal kredyt, jednak mniejszym kosztem.

Na co zwrócić uwagę przed decyzją o przeniesieniu kredytu gotówkowego?

Tutaj parę kwestii powinno szczególnie przyciągnąć naszą uwagę, aby okazja rzeczywiście się nią okazała. Do podstawowych z pewnością zaliczymy sprawdzenie:

  • jak długo będziemy jeszcze regulowali zobowiązanie, jaka kwota pozostała nam jeszcze do spłaty i na jakich warunkach oraz jaka jest wysokość kolejnych rat;
  • kosztów naliczonych przez obecny bank za wcześniejsze spłacenie kredytu gotówkowego; czasami bowiem prowizje są tak wysokie, że nie opłaca się przenosić zobowiązania;
  • kto zajmie się formalnościami związanymi z refinansowaniem;
  • u przyszłego pożyczkodawcy wszystkich kosztów oraz korzyści wynikających z przeniesienia zobowiązania;
  • na końcu sprawdźmy, jaka waluta waloryzacji była brana pod uwagę oraz czy w banku, do którego przeniesiemy zobowiązanie, kredyt gotówkowy będzie w tej samej walucie i o tym samym przeliczniku.

W chwili, w której zgłosimy chęć przeniesienia kredytu gotówkowego może okazać się, że nasz bank podejmie negocjacje w sprawie aktualnych warunków. Zaproponuje na przykład obniżenie marży albo wydłużenie okresu kredytowania bez dodatkowych kosztów. Jeżeli podamy powód naszej decyzji, mamy większą szansę na to, że instytucja finansowa dostosuje właśnie te parametry do naszych oczekiwań. Warto rozpocząć negocjacje, gdyż istnieje realna szansa na otrzymanie dobrej propozycji. Każdy bank walczy o klientów, gdyż tylko dzięki nim jest w stanie utrzymać się na rynku i rozwijać swoją działalność.

Kiedy warto skorzystać z przeniesienia kredytu?

Jest wiele powodów, dla których klienci decydują się na taki krok. Jednak głównym celem jest tu obniżenie oprocentowania kredytu gotówkowego. Warto skorzystać z refinansowania, gdy:

  • oprocentowanie, które w tej chwili płacimy jest o wiele wyższe od interesującej nas oferty,
  • miesięczne raty kredytu gotówkowego są zbyt wysokie, a bank nie chce z nami renegocjować dotychczasowych warunków,
  • poziom jakości obsługi w naszym banku jest daleki od ideału,
  • płacimy wysoką marżę dla obecnego banku.

Oczywiście nie są to wszystkie możliwości, klienci mogą być niezadowoleni z wielu powodów. Zawsze jednak powinniśmy się udać do banku oferującego lepszą ofertę i zapytać o jej szczegóły doradców. Dopiero po przeanalizowaniu za i przeciw jesteśmy w stanie podjąć trafną decyzję.

Konsolidacja kredytów gotówkowych to też przeniesienie kredytu

Drugim sposobem przeniesienia kredytu do innego banku jest konsolidacja kredytów gotówkowych. Polega ona na połączeniu kilku zaciągniętych kredytów, pożyczek lub obciążeń kart kredytowych w jedną całość. Głównym atutem konsolidacji jest zmniejszenie miesięcznej raty poprzez ujednolicenie oprocentowania dla wszystkich zobowiązań poprzez wydłużenie okresu kredytowania. Wszystkie długi spłacamy w postaci jednej comiesięcznej raty.

Zobacz na czym polega refinansowanie kredytu samochodowego!

Niezależnie od tego jaki sposób wybierzemy, zawsze przemyślmy dobrze naszą decyzję, aby nie popaść w kłopoty finansowe i nie zamienić pierwotnej oferty na gorszą. Czasami warto po prostu negocjować z obecnym bankiem, a gdy to nie przyniesie odpowiednich skutków – szukajmy dalej. Konsolidacja czy refinansowanie może okazać się strzałem w dziesiątkę. Nie jesteśmy ciągle skazani na kredyt, który zaciągnęliśmy lata temu. Korzystajmy z możliwości na poprawienie stanu naszych finansów, jeżeli jest to tylko możliwe.