Jak sprawdzić swoją historię kredytową w BIK?

5 /5
(Ocen: 2)

Masz kredyt lub chcesz zaciągnąć pożyczkę? W raporcie BIK znajdują się szczegółowe informacje o historii kredytowej, zobowiązaniach finansowych i ocenie Twojej sytuacji płatniczej. Warto zatem sprawdzić jaką opinię o nas mogą mieć banki. Z naszego artykułu dowiesz się najważniejszych rzeczy o BIK-u oraz tego jak pobrać raport. Zapraszamy do lektury!

Czym jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowej zostało utworzone przez banki i Związek Banków Polskich w 1997 roku i od tego czasu stało się największym polskim zbiorem danych dotyczących klientów indywidualnych i firmowych. Do jego obowiązków należy gromadzenie i udostępnianie informacji o historii kredytowej klientów banków, SKOKów oraz pozabankowych firm pożyczkowych.

Czym się różni BIK od BIG?

Do grupy BIK należy też Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor, do którego zadań należy pozyskiwanie, przechowywanie i udzielanie informacji gospodarczych o zadłużeniu klientów indywidualnych i przedsiębiorców.
Celem BIK jest ocena historii kredytowej, dlatego zakres podmiotów od których gromadzi dane jest inny niż dla BIG, jednak część źródeł pokrywa się ze sobą. BIG zbiera informacje np. od firm telekomunikacyjnych, dostawców energii, sądów i gmin. Pełni on funkcję “czarnej listy” dłużników. BIK natomiast opiera swoją bazę na danych pochodzących od banków komercyjnych i spółdzielczych, firm pożyczkowych czy SKOKów.

Dlaczego warto znać swoją historię w BIK-u?

Przede wszystkim, aby poznać swoją wiarygodność finansową i to jak oceniają nas banki. Wynik w BIK-u nie jest potrzebny tylko wtedy, gdy staramy się o kredyt gotówkowy. Jest to informacja, która opisuje nas jako konsumentów. Dlatego w razie niezadowalającej historii kredytowej można poczynić kroki, które naprawią nasz wizerunek w oczach instytucji finansowych. Wreszcie podmioty, które mają dostęp do naszej oceny w BIK wiedzą o nas coś czego my sami nie wiemy. Ściągając raport BIK możemy zacząć lepiej kontrolować swoją historię kredytową. Obecnie jednorazowy raport BIK kosztuje 39 zł. Każdy ma jednak prawo do darmowej informacji ustawowej z której można skorzystać raz na pół roku. Niestety taka informacja jest mniej czytelna od płatnego raportu.

Instrukcja pobrania sprawozdania BIK

Zdobycie dostępu do swojej historii kredytowej nie jest trudne. Jeżeli nie posiadamy konta w BIK-u musimy je najpierw założyć. Postępujemy według następujących kroków:

  1. Na stronie BIK znajdujemy akapit “Jak pobrać Raport?” oraz klikamy w “wypełnij formularz”,
  2. Następnie postępujemy według podanych na stronie informacji: uzupełniamy nasze dane osobowe, adres zamieszkania, PESEL i zaznaczamy, że zapoznaliśmy się z regulaminem,
  3. Wybieramy rodzaj konta,
  4. Potwierdzamy swoją tożsamość. Najszybszym sposobem będzie przelew weryfikacyjny,
  5. Mając aktywne konto możemy ustawić do niego hasło i logujemy się,
  6. Ostatnim krokiem jest dokonanie płatności za raport i jego pobranie.

Jeżeli obawiasz się, że możesz widnieć w rejestrze dłużników warto to sprawdzić. W naszym artykule radzimy jak to zrobić: Jak sprawdzić KRD?

Jak usunąć negatywny wpis w BIK?

Tak zwane “czyszczenie BIK-u” jest dopuszczalne tylko z trzech okazji:

  • gdy, chcemy cofnąć zgodę na przetwarzanie danych o spłaconych przez nas kredytach (możemy tego żądać tylko, kiedy kredyt został spłacony w terminie),
  • jeżeli od spłaty problematycznego kredytu minęło 5 lat,
  • informacje znajdujące się w bazie są błędne lub nieprawdziwe.

W ostatnim przypadku należy złożyć wniosek o korektę lub usunięcie informacji z bazy BIK do instytucji, która wprowadziła te dane. W każdej innej sytuacji prośba usunięcia negatywnego wpisu zostanie rozpatrzona odmownie.

BIK a zagraniczna historia kredytowa

Osoby powracające po wielu latach do kraju mogą mieć problem z uzyskaniem kredytu. Może to wynikać z czystej historii kredytowej. Banki mają problem z ocenianiem wiarygodności finansowej takiego klienta, ponieważ wiedzą o nim bardzo niewiele. Problem rozwiązuje transfer zagranicznej historii kredytowej. BIK pozwala na wymianę informacji z bliźniaczymi instytucjami z Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Włoch.

Jak można dotrzeć do swojej zagranicznej historii kredytowej?

Należy wystosować wniosek za pośrednictwem banku, który podpisał umowę z BIKiem o transgranicznej wymianie informacji. Obecnie w Polsce są to Citi Handlowy, Alior Bank, Deutsche Bank i Mercedes-Benz Bank Polska. Bank otrzymuje od klienta upoważnienie na wysłanie zapytania przez BIK do jego zagranicznego odpowiednika, skąd przekazywany jest raport. I to wszystko, bank może teraz podjąć decyzję na podstawie naszej zagranicznej historii kredytowej.