Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy?

0 /5
(Ocen: 0)

Jeżeli zależy nam na zaciągnięciu najlepszego kredytu gotówkowego powinniśmy dokładnie przemyśleć swój wybór. Działanie pod wpływem chwili czy presji czasu nie jest najlepszym pomysłem. Czasami przez takie właśnie nierozważne zachowanie tracimy najwięcej.

Jak wybierać najlepszy kredyt gotówkowy?

Najlepszy kredyt gotówkowy to taki, który jest tani, a jego wysokość i długość dostosowany do naszych potrzeb. Powinniśmy także swobodnie gospodarować uzyskanymi środkami oraz mieć do nich szybki dostęp. Na co zatem zwrócić uwagę i jak wybrać ten najlepszy kredyt?

Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka łatwa, aby dokonać trafnego wyboru powinniśmy zwrócić uwagę szczególnie na kilka podstawowych cech kredytu oraz nasze zdolności finansowe spłaty rat. Zbyt bowiem wysokie raty to pewnik sporych kłopotów. Jeżeli natomiast raty będą niskie, a okres spłaty maksymalnie wydłużony – mamy pewność comiesięcznej terminowej spłaty, jednak wtedy koszt kredytu wzrośnie (zapłacimy więcej odsetek).

Na co zwrócić uwagę podczas szukania najlepszej oferty kredytu gotówkowego?

1. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO)

Wybierając kredyt gotówkowy nie sugerujmy się jedynie wysokością oprocentowania. Bowiem jego maksymalna wysokość może wynieść zgodnie z przepisami 4-krotności stopy lombardowej, czyli obecnie 10%. Instytucje finansowe dodatkowe zyski czerpią zatem z różnego rodzaju opłat i prowizji. Bardziej miarodajnym wskaźnikiem będzie RRSO. Jest ono wyrażone w procentach w skali roku. W przeciwieństwie do oprocentowania zawiera także szereg dodatkowych kosztów, jednak nie wszystkie. Instytucje udzielające kredytów zobowiązane są do wyszczególnienie jakie opłaty zostały w nim wzięte pod uwagę. Porównując te dane z zawartymi w tabeli opłat będziemy mieli obraz całkowitego kosztu kredytu gotówkowego.

2. Opłaty za ubezpieczenie kredytu gotówkowego

To najczęściej wymagane dodatkowe koszty przy zawieraniu kredytu. Ubezpieczenie kredytu gotówkowego ma chronić bank przed niewypłacalnością, a nas ratować w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Podejmując decyzję co do zawierania takich umów, zwróćmy szczególnie uwagę na zakres i wyłączenia. Może okazać się, że niestety ale nasza ochrona będzie nieskuteczna, a jej jedynym celem jest zarobienie na nieświadomości klienta. Jeśli więc nie odpowiada nam oferta przyszłego kredytodawcy mamy prawo do skorzystania z usług ubezpieczeniowych innej firmy.

Pamiętajmy jednocześnie, żeby spełnić oczekiwania banku co do wysokości i zakresu ubezpieczenia (jeżeli nie zwrócimy na to uwagi, bank odmówi uznania umowy). Nikt nie ma prawa zmusić nas do zawarcia ubezpieczenia, jednak jeśli tego nie zrobimy możemy spotkać się z odmową ze strony potencjalnego kredytodawcy.

3. Koszt dodatkowych usług

Często wiele dodatkowych usług jest płatna. Możemy ponosić koszty np. za sporządzenie aneksu do umowy, zmiany harmonogramu spłat czy wakacje kredytowe. Przed podpisaniem umowy przejrzyjmy dokładnie tabelę opłat i prowizji, zastanówmy się, jakie istnieje prawdopodobieństwo skorzystania z niektórych opcji.

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego bardzo często związane jest z koniecznością otwarcia specjalnego konta do jego obsługi. W takim wypadku musimy doliczyć koszty związane z jego prowadzeniem, dokonywaniem wypłat lub przelewów.

4. Kalkulator kredytów gotówkowych
Jest to nowoczesne urządzenie pozwalające prześledzić wysokość rat oraz harmonogram ich spłaty. Wystarczy wpisać cel kredytu, jego wysokość, planowany okres kredytowania, a program wyliczy za nas wszystkie interesujące parametry. Zobacz nasz kalkulator kredytu gotówkowego.

5. Ranking kredytów gotówkowych

Ranking kredytów gotówkowych służy do porównywania ofert różnych instytucji. Jest to wygodny sposób na sprawdzenie wielu banków i firm pożyczkowych w tak krótkim czasie, bez wychodzenia z domu. Po wykazaniu zainteresowania oraz zostawieniu odpowiednich danych skontaktuje się z nami doradca z danej instytucji finansowej.

6. Wysokość raty i jej rodzaj

Nawet, jeżeli znajdziemy ofertę o bardzo dobrych warunkach, jednak z krótkim okresem kredytowania możemy mieć problemy z wypłacalnością. Lepiej bowiem zaciągnąć droższy kredyt, niż tani, na który nas nie stać. Chyba, że po rozmowie z doradcą okaże się jednak możliwe przedłużenie jego okresu, a tym samym zmniejszenie comiesięcznych rat. Jednak w takim wypadku z pewnością opłaty wzrosną, chociaż może nieznacznie.

Raty kredytu gotówkowego mają dwie formy: stałe oraz malejące. Pierwsze są takie same w każdym miesiącu (czasami poza ostatnim, wtedy rata może mieć formę wyrównania). Przy takiej spłacie na początku spłacamy w większej części odsetki a w mniejszym zaciągnięty kapitał. Im bliżej końca umowy, tym te proporcje bardziej się zmieniają. Raty malejące to z kolei opcja dla osób, które na początku chcą spłacać więcej (tutaj także od razu spłacamy więcej części kapitałowej), by z biegiem czasu zmniejszać swoje opłaty.

7. Inne produkty – karta kredytowa

Może być również tak, że potrzebujemy pieniędzy nagle, jednak już w następnym miesiącu będziemy w stanie je oddać. Wtedy nie warto zaciągać kredytu gotówkowego. Lepszą opcją jest karta kredytowa. Jeżeli zapłacimy nią za dany produkt lub usługę, nie zostanie naliczone oprocentowanie. Jeśli jednak potrzebujemy gotówki, wtedy należy liczyć się z koniecznością uiszczenia oprocentowania i dodatkowo prowizji dla banku. W podjęciu właściwej decyzji może pomóc nasz poradnik: Kredyt gotówkowy czy karta kredytowa.

8. Promocje kredytów gotówkowych

Firmy i banki, aby przyciągnąć klientów oferują szereg różnorodnych promocji. Mogą one przybierać niezliczoną ilość form. Często stosowaną praktyką jest dołączenie kart, w zamian za które możemy liczyć na zniżki w sklepach, czy podczas np. wizyty u fryzjera lub kosmetyczki. Dla osób korzystających na co dzień z usług danego sprzedawcy, to duża oszczędność w skali roku. Podpisując jednak umowę kredytu, zwróćmy uwagę jak długo takie karty są darmowe, czy trzeba z nich zrezygnować po spłacie kredytu i czy nie są odnawiane automatycznie. Praktyki banków w tym temacie są bardzo różne, a po co płacić za coś, co miało być tylko darmowym dodatkiem na jakiś czas. Czasami, aby dana oferta była darmowa wiąże się z koniecznością korzystania z dodatkowych usług (powinniśmy przeliczyć, czy taka promocja rzeczywiście nam się opłaca).

Sprawdzenie wszystkich powyższych punktów daje optymalne warunki do zawarcia najlepszego kredytu gotówkowego, czyli dostosowanego do nas jako klientów. Spłacanie kredytu wcale nie musi być związane z aż tak wielkimi wyrzeczeniami. Niemniej płacenie odsetek nikomu nie sprawia przyjemności.