Jak wybrać tani kredyt gotówkowy?

0 /5
(Ocen: 0)

Z każdej strony docierają do nas oferty kredytów gotówkowych. Instytucje finansowe prześcigają się w sloganach o najkorzystniejszych, najszybszych i najtańszych pożyczkach. Dobry wybór wymaga dokładnego porównania ich parametrów oraz zwrócenia uwagi na dodatkowe prowizje i opłaty. Jak zatem szukać, aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę? Co jest tak naprawdę istotne w podpisywanych umowach?

Odpowiedzi na te pytania to klucz do korzystnego wyboru. Jeżeli więc kredyt gotówkowy jest dla nas jedyną alternatywą na spełnienie marzeń, warto zgłębić tajniki zawierania takich umów. Wysokość reklamowanego oprocentowania nie powinna być głównym powodem zawierania umowy. Diabeł tkwi w szczegółach, i to w nich ukryte są dodatkowe opłaty.

Atrakcyjność ofert kredytów gotówkowych jest równa różnicy pomiędzy kosztami zawierania umowy a kwotą, jaką rzeczywiście pożyczamy. Im ta różnica jest niższa, tym oferta zasługuje na większe zainteresowanie.

Tani kredyt gotówkowy – zacznij od swojego banku

Jeżeli posiadamy konto osobiste w banku, na które co miesiąc przelewana jest nasza wypłata bądź inne dochody, powinniśmy najpierw sprawdzić ofertę tej właśnie instytucji. Każdemu bankowi zależy bowiem na takim kliencie. Dodatkowo naszą pozycję wzmocni terminowa spłata kart debetowych lub wcześniej zaciąganych zobowiązań. Sprawdzenie zdolności kredytowej polega na uzyskaniu informacji przez bank z BIK-u (Biuro Informacji Kredytowej) o naszych zadłużeniach, a także złożonych wnioskach o udzielenie kredytu w różnych instytucjach.

Dlatego składajmy wnioski do 2-3 różnych instytucji, co daje sygnał, że rozglądamy się za najlepszą ofertą. Ten fakt dodatkowo zmotywuje nasz bank do zaproponowania preferencyjnych warunków. Warto pamiętać, że zbyt duża ilość wniosków o przyznanie kredytu gotówkowego daje podstawę do uznania nas za mało wiarygodnych. Mając takie asy w rękawie, próbujmy negocjować z bankiem warunki naszego kredytu.

Tani kredyt gotówkowy na konkretny cel

Oferty celowych kredytów gotówkowych są często bardziej korzystne od zwykłych pożyczek. Jego mankamentem jest jednak konieczność okazania dokumentów związanych z udowodnieniem, na jaki cel przeznaczyliśmy pożyczoną kwotę. Jeżeli zatem i tak planowaliśmy pieniądze z kredytu gotówkowego przeznaczyć na remont mieszkania, możemy poszukać oferty właśnie na ten cel. Tani kredyt możemy wziąć także na wakacje, ślub, opłatę czesnego i wiele innych. Zobacz więcej: kredyt gotówkowy: na jaki cel?

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy kredytowej

Po złożeniu wniosku o kredyt gotówkowy, a jeszcze przed podpisaniem umowy właściwej, bank ma obowiązek dostarczyć przyszłemu kredytobiorcy formularz informacyjny. To w nim zawarte są wszystkie informacje dotyczące przyszłych kosztów zaciągania zobowiązania. Warto zwrócić w nim uwagę szczególnie na tabele opłat i prowizji.

Po pierwsze, ważnym wykładnikiem będzie tutaj sposób pobierania prowizji za udzielenie kredytu. Bardziej korzystne jest jej uiszczenie z góry, gdyż przy doliczaniu tej płatności do poszczególnych rat zobowiązani będziemy do pokrycia dodatkowego oprocentowania tej kwoty.

Sprawdźmy na jakie konto przelane zostaną pieniądze i czy nie będzie konieczności jego założenia specjalnie na ten cel. Posiadanie konta to z reguły szereg dodatkowych opłat za jego prowadzenie, dokonywanie wypłat, czy wykonywanie przelewów.

Umowa kredytu gotówkowego powinna się kończyć z chwilą uregulowania ostatniej raty. Jednak nie zawsze tak jest, istnieją bowiem również oferty obowiązujące dłużej. W takim wypadku kredytobiorca jest zobowiązany do pokrycia kosztów np. ubezpieczenia kredytu gotówkowego lub opłat związanych z użytkowaniem dodatkowych kart nawet po spłaceniu kredytu. Po spłacie całości zadłużenia warto pobrać z banku druk dokumentujący ten fakt.

Tani kredyt gotówkowy – sprawdź RRSO

Bank zobowiązany jest do podania RRSO kredytu gotówkowego, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Pokazuje ona, jak dużo zapłacimy za kredyt, jednak bez uwzględnienia umów dodatkowych np. założenia i prowadzenia konta bankowego, kosztów przelewu a także opłat za spóźnienie się z uregulowaniem raty. W formularzu informacyjnym widnieją dokładne informacje o tym, w jaki sposób bank wyliczył RRSO i jakie koszty ono zawiera. Aby obliczyć całkowity koszt kredytu gotówkowego, musimy doliczyć opłaty nie wzięte pod uwagę przez kredytodawcę. Jeżeli bank nie jest pewien do wysokości ponoszonych w przyszłości opłat np. za przelewy (bo nie wie ilu ich dokonamy) – nie ma obowiązku ich podawania.

O czym zatem pamiętać, szukając najtańszego kredytu gotówkowego?

Po pierwsze, aby nie wymagał zawierania dodatkowych umów, jak ubezpieczenia spłaty czy konieczności zakładania konta bankowego. Po drugie sprawdźmy niezbędne do uiszczenia prowizje i opłaty. Skorzystajmy z kalkulatora kredytu gotówkowego.

Możemy także zapoznać się z  rankingami kredytów gotówkowych, które są aktualizowane na bieżąco i uwzględniają wiele parametrów. I najważniejsze, sprawdźmy czy formularz informacyjny zgadza się z umową, którą mamy podpisać. Zdarza się bowiem, iż zawiera ona dodatkowe postanowienia narażające klientów na dodatkowe koszty. Istnienie kredytu gotówkowego niewymagającego ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów jest raczej mało realne. Dlatego decydując się na jego wzięcie szukajmy oferty, której jedynym dodatkiem do spłaty będzie prowizja i to najlepiej płatna z góry.

Bezpieczniej jest także zaciągać kredyty czy pożyczki gotówkowe w bankach lub SKOK-ach, gdyż działają one w oparciu o ustawę o kredytach konsumenckich, nie zaś jak pozostałe firmy pożyczkowe – w oparciu o kodeks cywilny. Pożyczka w tych drugich może kosztować o wiele więcej.