Kiedy można zawiesić spłatę kredytu gotówkowego?

0 /5
(Ocen: 0)

Prawie każdy z nas miał okazję spłacać kredyt gotówkowy, dla niektórych jest to jedyny sposób na zakup np. mebli czy samochodu. W trakcie trwania takiego zobowiązania może się wiele zdarzyć, zarówno tych złych jak i dobrych rzeczy. Im dłuższy okres kredytowania, tym większe ryzyko. Niektóre sytuacje jesteśmy w stanie przewidzieć, inne spadają nagle, jak grom z jasnego nieba.

Problem ze spłatą zobowiązania spędza sen z powiek, jednak i z takiej sytuacji jest wyjście. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że istnieje możliwość odroczenia płatności kolejnych rat. Banki oferują przeważnie dwa rozwiązania. Pierwsze to karencja w spłacie przy zawieraniu umowy kredytu. Druga natomiast polega na zawieszeniu spłaty kredytu gotówkowego na określony czas.

Karencja w spłacie kredytu gotówkowego

Z karencji w spłacie kredytu gotówkowego przy zawieraniu umowy może skorzystać każdy. Oczywiście, jeżeli jego umowa dopuszcza takie rozwiązanie. Sam proceder polega po prostu na zaciąganiu kredytu gotówkowego, którego pierwsza rata do spłaty zostanie wyznaczona dopiero za jakiś czas, np. za pół roku. Jest to dobre rozwiązanie, jeżeli potrzebujemy szybkiego dopływu środków, a w chwili obecnej mamy na głowie jeszcze inne wydatki. Usługa ta przeważnie jest bezpłatna. Wystarczy, że zapytamy doradcę o taką możliwość i wypełnimy odpowiedni formularz przy zaciąganiu kredytu gotówkowego.

Zawieszenie spłaty kredytu gotówkowego w trakcie trwania umowy

Jeżeli jednak w kłopoty finansowe wpadliśmy w trakcie spłacania rat, formalności będą wyglądały inaczej. Na początku musimy sprawdzić, czy nasza umowa przewiduje taką ewentualność. Możemy to zrobić poprzez kontakt z doradcą banku lub po prostu sprawdzenie odpowiednich zapisów umowy. Na szczęście dla kredytobiorców duża część instytucji przygotowuje plany awaryjne.

Kiedy można zawiesić spłatę kredytu gotówkowego?

W niektórych instytucjach zawieszenie spłaty kredytu gotówkowego możliwe jest z trzydniowym wyprzedzeniem, w innych musi to być np. dziesięć dni przed terminem spłaty następnej raty. Dlatego jeżeli jesteśmy w stanie przewidzieć nadchodzące kłopoty z uregulowaniem należności (a przeważnie tak jest) nie czekajmy i skontaktujmy się z bankiem. Uciekanie przed kłopotami nie rozwiąże problemów, wręcz pogorszy sytuację. Banki z reguły, jeżeli dotychczas terminowo spłacaliśmy zobowiązanie, przystępują na takie rozwiązanie.

Jak załatwić niezbędne formalności – zawieszenie spłaty kredytu gotówkowego

Aby skorzystać z wakacji kredytowych niezbędne jest złożenie odpowiedniej dyspozycji w oddziale banku oraz wyrażenie zgody na pobranie przez bank odpowiedniej prowizji. We wniosku należy wpisać informacje odnośnie którego kredytu dotyczy dyspozycja oraz ile rat chcemy zawiesić, wszystko potwierdzamy podpisem własnoręcznym lub autoryzowanym. W niektórych instytucjach opłaty związane z takim odroczeniem mogą sporo kosztować, w innych są darmowe pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów.

Wysokość opłat, które będziemy zmuszeni ponieść znajduje się w taryfie opłat i prowizji danej instytucji finansowej. Uzyskahttps://gotowkowe.net/wiedza/konsolidacja-kredytow-gotowkowych/nie zgody na zawieszenie spłaty kredytu gotówkowego może wymagać nieskazitelnej historii kredytowej lub spłacenia najpierw części kredytu, np. 6 rat lub 12 rat. W takim wypadku dopiero po określonym czasie terminowych spłat będziemy mogli ubiegać się o odroczenie.

Na jak długo można zawiesić spłatę kredytu gotówkowego?

Długość takiej sytuacji jest różna i zależy jedynie od banku i rodzaju umowy, którą z nim podpisaliśmy. Zawieszenie spłaty kredytu gotówkowego możliwe jest przeważnie raz na jakiś czas, np. raz na 5 lat lub przez jakiś okres, czyli np. 12 miesięcy wakacji kredytowych w ciągu 15 lat trwania umowy. Dla banku ważna jest nasza wiarygodność, dlatego jeżeli często zdarza nam się regulować zobowiązania po terminie, raczej nie mamy co liczyć na tego rodzaju przywileje. Co ważne składając wniosek o wakacje kredytowe nie musimy wyjaśniać powodu swojej decyzji.

Odroczenie części kapitałowej kredytu gotówkowego

Zawieszenie spłaty może być rozumiane przez instytucje finansowe w dwojaki sposób. Może być to odroczenie płatności całej raty lub tylko jej części kapitałowej. W drugim wypadku przez cały czas będziemy musieli spłacać odsetki. Jest to nieopłacalne przy kredycie gotówkowym z ratami malejącymi, gdyż wtedy część składająca się z odsetek jest znacznie większa niż część kapitałowa. W początkowym okresie może stanowić nawet 60% całej raty. Dopiero z biegiem czasu te proporcje się odwracają. Dlatego mając np. ratę rzędu 400 zł i będąc na tego rodzaju wakacjach i tak co miesiąc będziemy musieli płacić około 240 zł odsetek.

Przy składaniu takiego wniosku należy także umotywować swoją prośbę np. utratą pracy czy ciężką chorobą. Spłata części odsetkowej nie powoduje zmniejszenia zadłużenia przez co całkowity koszt zobowiązania się zwiększa. Należy się przy tym spodziewać, że zostaną pobrane opłaty za nowy harmonogram lub aneks do umowy. Dlatego warto dokładnie sprawdzić, czy takie wakacje rzeczywiście się nam opłacą.

Kiedy będziemy musieli spłacić zawieszone raty kredytu gotówkowego?

Z tym może być różnie. Instytucje finansowe korzystają z różnych rozwiązań. Niektóre z nich po prostu rozkładają wstrzymane raty, dokładając ich części do pozostałych rat, zwiększając tym samym nasze miesięczne zobowiązania. Niektóre wydłużają termin spłacania zadłużenia zgodnie z długością wakacji kredytowych. Nie jest to jednak możliwe, jeżeli kredyt wzięliśmy na maksymalny okres, jaki jest przewidziany przez bank.

Wakacje kredytowe powinny być dla nas kołem ratunkowym w razie nieprzewidzianych zdarzeń. W przeciwnym wypadku, kiedy naprawdę będziemy ich potrzebowali możemy nie dostać takiej szansy. Pamiętajmy, że prędzej czy później i tak będziemy musieli spłacić całość zadłużenia.